
ASML opvallende stijger op licht hoger Damrak
AMSTERDAM (ANP) - De effectenmarkt in Amsterdam moest dinsdag aan het einde van de handelsdag een deel van de eerder behaalde winsten prijsgeven. De beurshandel kwam vooral onder druk te staan door koersverliezen op Wall Street. Chipmachinefabrikant ASML was een opvallende stijger bij de hoofdfondsen met een winst van 2,7 procent. Het concern maakt woensdag voor de opening van de beurs zijn resultaten over het tweede kwartaal bekend.
De chipsector profiteerde van berichtgeving dat het Amerikaanse Nvidia binnenkort de verkoop van bepaalde chips aan China hervat. Het chipconcern ontwikkelde deze AI-chips speciaal voor de Chinese markt. De export naar China werd echter beperkt door de Amerikaanse overheid, maar die heeft Nvidia nu verzekerd dat de vergunningen alsnog worden verleend.
De Amsterdamse AEX eindigde 0,3 procent hoger op 923,29 punten. De MidKap klom ook 0,3 procent, tot 915,83 punten. De beurzen in Frankfurt, Londen en Parijs zakten tot 0,7 procent.
Veel beleggers lijken erop te vertrouwen dat de Europese Unie voor 1 augustus een handelsovereenkomst met de Verenigde Staten weet te sluiten om hoge Amerikaanse importheffingen te voorkomen, al zijn er ook sommigen die twijfels hebben over een tijdige doorbraak. De Amerikaanse president Donald Trump dreigde afgelopen weekend vanaf begin volgende maand een heffing van 30 procent in te voeren op producten uit de EU bij het uitblijven van een handelsdeal.
Behalve ASML, waren ook de chipbedrijven ASMI (plus 1,6 procent) en Besi (plus 1,3 procent) gewild bij de hoofdfondsen. Dit, ondanks adviesverlagingen door de Belgische bank KBC. ING kreeg een koopadvies van de Britse bank Barclays en eindigde 0,2 procent hoger. Verzekeraar ASR (min 1,4 procent) stond onderaan de AEX.
TomTom maakte een koerssprong van bijna 9 procent. De navigatiedienstverlener leed in de eerste jaarhelft een nettoverlies en zag de omzet licht dalen. Het bedrijf, dat vorige maand aankondigde driehonderd banen te schrappen, werd wel iets positiever over de omzet dit jaar.
In Stockholm zakte Ericsson 7,7 procent. De Zweedse fabrikant van telecommunicatieapparatuur boekte afgelopen kwartaal meer winst dan verwacht, maar de omzet viel tegen.
Meer uit Financieel
TILBURG (ANP) - Huurders en vooral particuliere verhuurders hebben sinds begin vorig jaar steeds meer juridische conflicten over het beëindigen van de huurovereenkomst, stelt Stichting Achmea Rechtsbijstand (SAR) vast. Volgens de grote rechtshulpverlener kwamen er in de eerste helft van vorig jaar en van dit jaar ongeveer 2700 meldingen binnen over geschillen, een toename van bijna 30 procent ten opzichte van eerdere jaren.
34 minuten geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenkoers van de grote Amerikaanse bank Citigroup is dinsdag gestegen naar het hoogste niveau sinds de financiële crisis van 2008. Beleggers op Wall Street reageerden enthousiast op de aankondiging dat de bank komende maanden voor minstens 4 miljard dollar aan aandelen gaat inkopen. Het aandeel won bijna 4 procent en was voor het eerst in jaren weer meer dan 90 dollar waard.
2 uur geledenPARIJS (ANP/BLOOMBERG) - Renault heeft zijn winstverwachting voor dit jaar naar beneden bijgesteld en financieel directeur Duncan Minto benoemd tot interim-topman. Het Franse autoconcern kampt met een matige vraag in Europa, toenemende handelsspanningen en stevige concurrentie van Chinese fabrikanten als BYD. Onlangs vertrok ook nog onverwacht de topman.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP/RTR) - Negen maatschappelijke organisaties hebben klachten ingediend bij Europese en Franse toezichthouders over het socialemediaplatform X van Elon Musk. Ze stellen dat X gebruikersgegevens inzet voor gerichte advertenties, wat mogelijk in strijd is met de Europese technologieregels.
2 uur geledenVEGHEL (ANP) - De staking van uitzendkrachten bij distributiecentra breidt zich uit. Inmiddels wordt er niet meer alleen gestaakt bij distributiecentra van Albert Heijn, maar ook bij locaties van Jumbo. Die laatste keten zegt dat de bevoorradingen van winkels en voor onlinebestellingen wel gewoon doorgaan.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Verenigde Staten gaan een importtarief van 19 procent heffen op goederen uit Indonesië, terwijl Amerikaanse export naar het Zuidoost-Aziatische land onbelast blijft. Volgens de Amerikaanse president Donald Trump staat dat in een nieuwe handelsdeal met Indonesië.
4 uur geledenBRUSSEL (ANP) - In een ultieme poging Slowakije over te halen alsnog in te stemmen met het achttiende sanctiepakket tegen Rusland, heeft voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen een brief gestuurd aan de Slowaakse premier Robert Fico. Als Slowakije akkoord gaat met het sanctiepakket, zal Malta ook overstag gaan. Dat verwacht demissionair minister Caspar Veldkamp (Buitenlandse Zaken), zei hij na afloop van een vergadering met EU-ministers van Buitenlandse Zaken.
4 uur geleden