ASML onderuit in lagere AEX na tegenvallende bestellingen
AMSTERDAM (ANP) - ASML ging woensdag met bijna 5 procent onderuit op de Amsterdamse beurs. De chipmachinemaker zag de omzet en de winst in het eerste kwartaal dalen ten opzichte van de sterke resultaten in het laatste kwartaal van 2023. Ook kreeg het bedrijf veel minder nieuwe orders binnen dan een kwartaal eerder. In de eerste drie maanden van dit jaar bestelden klanten voor 3,6 miljard euro aan nieuwe machines. In het vierde kwartaal van 2023 was dat nog 9,2 miljard euro.
ASML merkt dat de chipindustrie in een dip zit en verwacht dat de sector volgend jaar herstelt. Het bedrijf ziet dit jaar als een tussenjaar waarin de omzet niet stijgt, maar wel forse investeringen nodig zijn voor de verwachte groei van de chipsector na 2025. ASML kondigde daarom eerder al kostenbesparingen aan. Ook waarschuwde het bedrijf te kijken naar een verdere uitbreiding buiten Nederland, omdat het vestigingsklimaat hier te ongunstig dreigt te worden.
De AEX-index noteerde in de ochtendhandel 0,6 procent lager op 869,53 punten, onder aanvoering van ASML. De hoofdindex verloor een dag eerder al 1,1 procent. De MidKap daalde 0,3 procent tot 917,75 punten. De beurzen in Frankfurt en Parijs klommen tot 0,6 procent. Londen verloor een fractie. De Britse inflatie is in maart uitgekomen op 3,2 procent. Dat was iets meer dan verwacht.
ASMI en Besi
Naast ASML stonden de chipbedrijven ASMI en Besi in de staartgroep van de AEX, met minnen van 2,8 en 1 procent. Verfconcern AkzoNobel (plus 2 procent) profiteerde van een adviesverhoging door investeringsbank Jefferies en was de sterkste stijger.
In de MidKap stond Alfen onderaan met een verlies van 6 procent. De laadpalenmaker werd door Deutsche Bank van de kooplijst gehaald. Maaltijdbezorger Just Eat Takeaway volgde met een min van 5 procent. De eigenaar van Thuisbezorgd.nl zag het aantal bestellingen en de waarde van de bestellingen afnemen in het eerste kwartaal.
TomTom en B&S
TomTom kelderde 10 procent na tegenvallende resultaten van de navigatiespecialist. Chat- en betalingsdienstverlener CM.com, die ook met cijfers kwam, daalde 0,4 procent. B&S steeg 3 procent. ING verhoogde het advies voor de bevoorrader van cruiseschepen en luchthavens naar kopen.
Adidas won 5 procent in Frankfurt. Het Duitse sportmerk verhoogde zijn winstverwachting na een sterk eerste kwartaal.
Euro en olie
De euro was 1,0623 dollar waard, tegen 1,0625 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie daalde 0,3 procent in prijs tot 85,13 dollar. Brentolie werd 0,2 procent goedkoper op 89,82 dollar per vat.
Meer uit Financieel
ROME (ANP/RTR) - Italië heeft woensdag de accijns op brandstoffen verlaagd om huishoudens en bedrijven tegemoet te komen, nu de energiekosten flink stijgen door de oorlog in het Midden-Oosten. "We verlagen de brandstofprijs met 25 cent per liter, voor iedereen", heeft premier Giorgia Meloni aangekondigd.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - Wall Street is woensdag met stevige verliezen gesloten, nadat de Federal Reserve de Amerikaanse rentetarieven onveranderd liet en slechts één renteverlaging voor dit jaar voorspelde. Volgens kenners was het rentebesluit evenwel in lijn met de verwachtingen. De oorlog in het Midden-Oosten bleef de gemoederen echter bezighouden. De olieprijzen zijn flink verder opgelopen, mede door een Iraanse aanval op een belangrijke gasinstallatie in Qatar.
2 uur geledenUTRECHT (ANP) - De bewindvoerders van het bedrijf achter onlinewoonwinkel Fonq willen de websites van Fonq en Naduvi toegankelijk houden voor consumenten. Op dit moment kunnen echter geen bestellingen worden geplaatst en geen betalingen worden gedaan. Ondertussen zoeken de bewindvoerders naar mogelijkheden om het bedrijf of delen ervan voort te zetten.
3 uur geledenDOHA (ANP/AFP) - Branden veroorzaakt door Iraanse aanvallen hebben "uitgebreide schade" aangericht aan de belangrijkste gasinstallatie van het staatsenergiebedrijf van Qatar. Dat heeft QatarEnergy woensdagavond laten weten. Dit gebeurde nadat de Iraanse regering had aangekondigd een aanval op hun eigen energie-infrastructuur te zullen vergelden met een soortgelijke tegenaanval.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Federal Reserve houdt vast aan zijn verwachting om dit jaar nog een keer de rente te verlagen in de Verenigde Staten ondanks de toegenomen inflatiezorgen door de Iranoorlog. De beleidsbepalers rekenen nu wel op een sterkere stijging van het prijspeil in de VS dit jaar, maar stellen bij hun rentebesluit ook dat de gevolgen van de ontwikkelingen in het Midden-Oosten voor de Amerikaanse economie "onzeker" zijn.
5 uur geledenVEGHEL (ANP) - Jumbo verkoopt weer vlees voor stuntprijzen. Twee jaar geleden stopte de supermarktketen met tijdelijke aanbiedingen voor vers rund-, varkens- en kippenvlees om de verkoop van plantaardige eiwitten aan te jagen. Maar dat kostte het bedrijf geld, terwijl het resultaat van de maatregel "onvoldoende" was, stelt Jumbo na berichtgeving van NRC.
6 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Op de aandelenbeurzen in Europa waren woensdag overwegend verliezen te zien door de aanhoudende Iranoorlog. De olieprijzen lijken almaar verder te stijgen en beleggers vrezen dat een escalatie van de strijd in het Midden-Oosten tot meer verstoringen op energiemarkten en een hogere inflatie zou kunnen leiden.
6 uur geleden