Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

ASML maakt duikeling op het Damrak na halvering nieuwe orders

ASML maakt duikeling op het Damrak na halvering nieuwe orders

AMSTERDAM (ANP) - Chipmachinefabrikant ASML maakte dinsdag een koersduikeling op het Damrak van 15,6 procent na een vervroegde publicatie van tegenvallende resultaten. Het bedrijf kreeg in het derde kwartaal voor ruim 2,6 miljard euro aan nieuwe orders binnen, minder dan de helft vergeleken met de bijna 5,6 miljard euro een kwartaal eerder.

Het cijfer over de boekingen viel ook veel lager uit dan analisten hadden verwacht. Het aandeel werd kort na de koersval tijdelijk stilgelegd. ASML zou eigenlijk op woensdagochtend met resultaten komen.

Ook branchegenoten Besi (min 11,1 procent) en ASMI (min 13,9 procent) werden mee omlaag getrokken. Eerder op de dag gingen deze aandelen nog omhoog, na de sterke opmars van branchegenoot Nvidia op Wall Street. Topman en oprichter Jensen Huang zei dat de nieuwe AI-chip van Nvidia "volop in productie" is en dat de vraag ernaar "waanzinnig" is.

De zware koersverliezen onder de chipbedrijven duwden de AEX, de belangrijkste beursindex in Amsterdam, 2,5 procent in het rood tot 899,42 punten. De MidKap ging het beter af met een miniem verlies van nog geen 0,1 procent op 901,27 punten. Londen en Parijs daalden tot 1 procent. De DAX in Frankfurt eindigde licht lager.

Zorgtechnologiebedrijf Philips steeg 1,5 procent dankzij een koopadvies van Oddo BHF. Prosus zakte 3,2 procent. De techinvesteerder kampte met een fors koersverlies van het Chinese Tencent, waarvan het grootaandeelhouder is. Shell had last van de sterke daling van de olieprijzen en verloor 3 procent. ABN AMRO daalde 1,9 procent. De Nederlandse overheid wil het belang in de bank terugbrengen tot zo'n 30 procent.

Bij de middelgrote fondsen kreeg Alfen een koersverlies te verwerken van 5,5 procent. De producent van laadpalen en energieopslagsystemen gaat zijn personeelsbestand met 15 procent, ofwel zo'n 140 banen, verminderen om kosten te besparen. Eind juni gaf Alfen al een omzet- en winstalarm door zwakker dan verwachte marktomstandigheden. Doordat er minder elektrische auto's worden verkocht, viel de verkoop van laadpalen tegen. Ook werden veel grote deals voor energieopslagsystemen uitgesteld.

Air France-KLM profiteerde van de goedkopere olie en won 4,4 procent, goed voor de eerste plek in de MidKap. Bij de kleinere fondsen klom Fastned 5,9 procent. De uitbater van snellaadstations groeide in het derde kwartaal opnieuw harder dan de markt voor elektrische auto's.

Meer uit Financieel

Ambassadeur VS: hogere autoheffing als EU deal niet bekrachtigt

BRUSSEL (ANP/BLOOMBERG) - De Verenigde Staten zullen de importheffing van 25 procent op auto's en vrachtwagens uit de Europese Unie "relatief snel" invoeren als het landenblok de handelsdeal met Washington niet spoedig ratificeert. Dat heeft de Amerikaanse ambassadeur bij de EU, Andrew Puzder, gezegd tegen persbureau Bloomberg.

7 minuten geleden
Olieproductie van OPEC-landen gedaald tot laagste punt in 36 jaar

NEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De olieproductie van OPEC-landen daalde vorige maand naar het laagste punt in 36 jaar. Dat meldt persbureau Bloomberg na onderzoek. Door de oorlog in Iran is de export belemmerd en werd de productie, soms gedwongen, gestopt.

37 minuten geleden
FT: Rheinmetall wil 12 miljard voor overnemen fregatorder Damen

DÜSSELDORF (ANP) - De fregatten die Duitsland bij het Nederlandse Damen heeft besteld worden mogelijk de helft duurder. De Duitse scheepsbouwer die het hoofdaannemerschap naar verwachting van het overvraagde Damen overneemt, vraagt volgens de Financial Times nog eens 12 miljard euro.

1 uur geleden
AEX-index in Amsterdam stijgt tot hoogste slotstand ooit

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam heeft woensdag zijn hoogste slotstand ooit bereikt, nadat de hoofdindex aan het begin van de middag al naar een nieuw recordniveau was gestegen. De hoofdindex op het Damrak sloot 1,7 procent hoger op 1031,44 punten. Beleggers reageerden op de gedaalde olieprijzen en berichten over een snel einde aan de oorlog in het Midden-Oosten.

1 uur geleden
Britse toezichthouder onderzoekt PayPal, Visa en Mastercard

LONDEN (ANP/BLOOMBERG) - Creditcardmaatschappijen Visa en Mastercard en betalingsbedrijf PayPal worden onderzocht in het Verenigd Koninkrijk. De Britse financiële toezichthouder FCA meldt woensdag de drie Amerikaanse bedrijven te onderzoeken vanwege vermoedelijk concurrentieverstorend gedrag rond de financiering en het gebruik van de digitale portemonnee van PayPal.

2 uur geleden
Wall Street opent hoger, olieprijzen fors omlaag

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn woensdag met winst geopend, waarmee een vervolg werd gegeven aan de plussen van een dag eerder. Beleggers op Wall Street bleven attent op de ontwikkelingen rond de oorlog in het Midden-Oosten. De olieprijzen gingen flink omlaag door hoop op een doorbraak bij de vredesonderhandelingen tussen de Verenigde Staten en Iran.

3 uur geleden
Forse stijging geboekte ritten stuwt omzet Uber

SAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG) - Consumenten hebben fors meer ritten geboekt via Uber in het eerste kwartaal van 2026. Daarmee steeg ook de waarde van het aantal boekingen en de omzet van het bedrijf.

4 uur geleden