ASML maakt duikeling op het Damrak na halvering nieuwe orders
AMSTERDAM (ANP) - Chipmachinefabrikant ASML maakte dinsdag een koersduikeling op het Damrak van 15,6 procent na een vervroegde publicatie van tegenvallende resultaten. Het bedrijf kreeg in het derde kwartaal voor ruim 2,6 miljard euro aan nieuwe orders binnen, minder dan de helft vergeleken met de bijna 5,6 miljard euro een kwartaal eerder.
Het cijfer over de boekingen viel ook veel lager uit dan analisten hadden verwacht. Het aandeel werd kort na de koersval tijdelijk stilgelegd. ASML zou eigenlijk op woensdagochtend met resultaten komen.
Ook branchegenoten Besi (min 11,1 procent) en ASMI (min 13,9 procent) werden mee omlaag getrokken. Eerder op de dag gingen deze aandelen nog omhoog, na de sterke opmars van branchegenoot Nvidia op Wall Street. Topman en oprichter Jensen Huang zei dat de nieuwe AI-chip van Nvidia "volop in productie" is en dat de vraag ernaar "waanzinnig" is.
De zware koersverliezen onder de chipbedrijven duwden de AEX, de belangrijkste beursindex in Amsterdam, 2,5 procent in het rood tot 899,42 punten. De MidKap ging het beter af met een miniem verlies van nog geen 0,1 procent op 901,27 punten. Londen en Parijs daalden tot 1 procent. De DAX in Frankfurt eindigde licht lager.
Zorgtechnologiebedrijf Philips steeg 1,5 procent dankzij een koopadvies van Oddo BHF. Prosus zakte 3,2 procent. De techinvesteerder kampte met een fors koersverlies van het Chinese Tencent, waarvan het grootaandeelhouder is. Shell had last van de sterke daling van de olieprijzen en verloor 3 procent. ABN AMRO daalde 1,9 procent. De Nederlandse overheid wil het belang in de bank terugbrengen tot zo'n 30 procent.
Bij de middelgrote fondsen kreeg Alfen een koersverlies te verwerken van 5,5 procent. De producent van laadpalen en energieopslagsystemen gaat zijn personeelsbestand met 15 procent, ofwel zo'n 140 banen, verminderen om kosten te besparen. Eind juni gaf Alfen al een omzet- en winstalarm door zwakker dan verwachte marktomstandigheden. Doordat er minder elektrische auto's worden verkocht, viel de verkoop van laadpalen tegen. Ook werden veel grote deals voor energieopslagsystemen uitgesteld.
Air France-KLM profiteerde van de goedkopere olie en won 4,4 procent, goed voor de eerste plek in de MidKap. Bij de kleinere fondsen klom Fastned 5,9 procent. De uitbater van snellaadstations groeide in het derde kwartaal opnieuw harder dan de markt voor elektrische auto's.
Meer uit Financieel
ROTTERDAM (ANP) - Het Nederlandse brandstoffenbedrijf FincoEnergies komt in handen van het Zwitserse Glencore. De multinational op het gebied van grondstoffen en mijnbouw neemt FincoEnergies over van Coloured Finches, de investeringsmaatschappij die het bedrijf in 2013 oprichtte. Coloured Finches blijft wel betrokken bij de leverancier van onder meer biobrandstoffen.
40 minuten geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn maandag met plussen begonnen. Beleggers op Wall Street hebben een verkorte handelsweek, want op woensdag sluit de Amerikaanse beurshandel eerder voor kerstavond en op eerste kerstdag blijven de deuren gesloten. Op tweede kerstdag wordt wel gehandeld in New York.
1 uur geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG) - De prijs van koper nadert de 12.000 dollar per ton, een nieuw recordniveau. De koperprijs is dit jaar bezig met een grote opmars, mede door zorgen over een krap aanbod en de verwachting van een verder stijgende vraag naar het industriƫle metaal dat onder meer belangrijk is voor de energietransitie, maar ook voor AI-datacenters.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP/RTR) - De voorlopige importheffingen die China oplegt op bepaalde zuivelproducten uit de Europese Unie zijn volgens een woordvoerder van de Europese Commissie "onrechtvaardig en onnodig". De heffingen tussen de 21,9 en 42,7 procent gaan dinsdag in.
4 uur geledenBEIJING (ANP/RTR/AFP) - China legt voorlopige importheffingen op bepaalde zuivelproducten uit de Europese Unie op. De heffingen lopen uiteen van 21,9 tot 42,7 procent en gaan dinsdag in, aldus het Chinese ministerie van Handel. De voorlopige heffingen gaan ook gelden voor FrieslandCampina.
7 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de Amsterdamse aandelenbeurs is maandag met kleine winst begonnen aan een verkorte handelsweek. Op eerste en tweede kerstdag is het Damrak dicht, net als de beurzen elders in Europa. Op woensdag, met kerstavond, wordt slechts een halve dag gehandeld op Beursplein 5. Dan sluit de handelsdag om 14.00 uur.
8 uur geledenLEIDEN (ANP) - Kweekvleesmaker Meatable wordt opgeheven. Volgens de Britse investeerder Agronomics, die miljoenen stak in de onderneming, heeft Meatable dit jaar te maken gehad met verschillende voorziene en onvoorziene risico's en onzekerheden. Daarbij was Meatable niet in staat voldoende financiering te verkrijgen van bestaande aandeelhouders en nieuwe investeerders.
9 uur geleden