Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

ASML licht omlaag op Damrak na forse koersdaling

ASML licht omlaag op Damrak na forse koersdaling

AMSTERDAM (ANP) - ASML ging donderdag licht omlaag op de Amsterdamse beurs. De chipmachinemaker zakte een dag eerder ruim 6 procent, mede door een adviesverlaging van UBS, en verloor nu 0,9 procent. De kenners van de Zwitserse bank vrezen dat het aantal bestellingen voor de machines van ASML na 2025 minder hard zal stijgen. Het Veldhovense bedrijf kampt met beperkingen van de export naar China om te voorkomen dat het land de nieuwste chiptechnologie kan gebruiken voor militaire doeleinden.

Topman Christophe Fouquet van ASML verklaarde woensdag op een conferentie in New York dat de door de VS geleide campagne om de export van chipmachines naar China te beperken, in de loop van de tijd "economisch gemotiveerd" is geworden. Hij verwacht dat de weerstand tegen de beperkingen zal toenemen. Volgens de topman wordt de Chinese vooruitgang in de chipproductie al vertraagd door de bestaande exportbeperkingen en wordt het "steeds moeilijker om te beweren dat dit om nationale veiligheid gaat". Persbureau Bloomberg meldde eerder nog dat de Nederlandse regering van plan is de export van ASML naar China verder te beperken.

De AEX-index noteerde in de ochtendhandel 0,1 procent lager op 896,37 punten. De hoofdindex verloor een dag eerder al 1,3 procent en dook voor het eerst sinds 15 augustus weer onder de 900 punten. De MidKap won een fractie tot 886,26 punten. De beurzen in Londen en Parijs verloren tot 0,2 procent. De DAX in Frankfurt klom 0,1 procent, na een onverwachte stijging van de Duitse fabrieksorders.

Nieuwe doelstellingen

Naast ASML behoorden branchegenoten Besi en ASMI tot de dalers in de AEX, met minnen van ruim 1 procent. Verffabrikant AkzoNobel ging aan kop met een winst van 1,4 procent.

Bij de kleinere bedrijven steeg Kendrion 4,6 procent. De producent van elektromagnetische componenten liet voorafgaand aan een beleggersdag weten zich de komende jaren te richten op de winstgevendheid. Het bedrijf stelde op koers te liggen om de doelstellingen voor 2019 tot 2025 te behalen en gaf nieuwe doelstellingen voor 2025 tot 2027.

Douglas

CVC klom 2 procent. De investeerder maakte voor het eerst als beursgenoteerd bedrijf resultaten bekend. De eigenaar van onder meer cosmetica- en parfumerieketen Douglas boekte in de eerste jaarhelft meer omzet en winst.

De euro was 1,1090 dollar waard, tegen 1,1079 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie werd 0,4 procent duurder op 69,45 dollar. Brentolie klom ook 0,4 procent in prijs, tot 72,97 dollar per vat.

Meer uit Financieel

ECB beoordeelt effect wisselkoers euro op prijzen in maart

FRANKFURT (ANP/BLOOMBERG) - De Europese Centrale Bank (ECB) beoordeelt de effecten van de recente stijging van de euro op de groei van de consumentenprijzen in haar kwartaalprognoses die in maart worden verwacht. Dat zei ECB-bestuurslid Piero Cipollone tegen het Cypriotische nieuwsagentschap CNA.

3 uur geleden
Concurrent Novo Nordisk stopt met verkoop namaakversie afslankpil

SAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG) - Het bedrijf Hims & Hers stopt met de verkoop van een imitatieversie van de nieuwe afslankpil van Novo Nordisk. De aankondiging komt kort na een besluit van de Amerikaanse toezichthouder FDA om strenger op te treden tegen namaakversies van afslankmiddelen.

6 uur geleden
Topman Washington Post vertrekt na groot banenverlies bij krant

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG/RTR) - Topman Will Lewis van The Washington Post verlaat de Amerikaanse krant, enkele dagen nadat honderden medewerkers zijn ontslagen. Na twee jaar aan het roer vindt hij nu het juiste moment om een stap opzij te doen, schrijft hij in een bericht aan personeel dat online werd gedeeld.

8 uur geleden
Batterijbedrijf ACC schrapt plannen voor bouw Europese fabrieken

PARIJS (ANP/BLOOMBERG) - Batterijenfabrikant Automotive Cells Company (ACC), waar autofabrikanten Stellantis en Mercedes-Benz een belang in hebben, schrapt de plannen voor de bouw van grote batterijfabrieken in Duitsland en Italië. Eerder werd de bouw al gepauzeerd, maar nu wordt een definitieve streep gezet door de plannen.

1 dag geleden
Recordaantal passagiers op Belgische luchthavens in 2025

BRUSSEL (ANP/BELGA) - Belgische luchthavens hebben in 2025 een recordaantal passagiers verwelkomd. Volgens het Belgische persbureau Belga ging het in totaal om bijna 36,4 miljoen reizigers op de luchthavens van Brussel-Zaventem, Charleroi, Oostende, Antwerpen en Luik. Dat is een stijging van 4,5 procent vergeleken met een jaar eerder.

1 dag geleden
Saudische delegatie in Syrië om te praten over economie

DAMASCUS (ANP/RTR/AFP) - Een delegatie uit Saudi-Arabië is in de Syrische hoofdstad Damascus om te praten over economische samenwerking bij de wederopbouw van het land. De delegatie wordt geleid door de Saudische investeringsminister Khalid al-Falih, aldus het Syrische staatspersbureau SANA.

1 dag geleden
Duitse metaalelektro-industrie: 2025 was verschrikkelijk jaar

BERLIJN (ANP/DPA) - De Duitse metaalelektro-industrie heeft in 2025 een "verschrikkelijk jaar" gehad, met een zwakke orderontvangst en grootschalig banenverlies. Dat heeft voorzitter Oliver Zander van de industriële werkgeversorganisatie Gesamtmetall gezegd. Het sentiment onder werkgevers blijft volgens de organisatie zeer negatief door de moeilijke marktomstandigheden.

1 dag geleden