
ASML licht omlaag op Damrak na forse koersdaling
AMSTERDAM (ANP) - ASML ging donderdag licht omlaag op de Amsterdamse beurs. De chipmachinemaker zakte een dag eerder ruim 6 procent, mede door een adviesverlaging van UBS, en verloor nu 0,9 procent. De kenners van de Zwitserse bank vrezen dat het aantal bestellingen voor de machines van ASML na 2025 minder hard zal stijgen. Het Veldhovense bedrijf kampt met beperkingen van de export naar China om te voorkomen dat het land de nieuwste chiptechnologie kan gebruiken voor militaire doeleinden.
Topman Christophe Fouquet van ASML verklaarde woensdag op een conferentie in New York dat de door de VS geleide campagne om de export van chipmachines naar China te beperken, in de loop van de tijd "economisch gemotiveerd" is geworden. Hij verwacht dat de weerstand tegen de beperkingen zal toenemen. Volgens de topman wordt de Chinese vooruitgang in de chipproductie al vertraagd door de bestaande exportbeperkingen en wordt het "steeds moeilijker om te beweren dat dit om nationale veiligheid gaat". Persbureau Bloomberg meldde eerder nog dat de Nederlandse regering van plan is de export van ASML naar China verder te beperken.
De AEX-index noteerde in de ochtendhandel 0,1 procent lager op 896,37 punten. De hoofdindex verloor een dag eerder al 1,3 procent en dook voor het eerst sinds 15 augustus weer onder de 900 punten. De MidKap won een fractie tot 886,26 punten. De beurzen in Londen en Parijs verloren tot 0,2 procent. De DAX in Frankfurt klom 0,1 procent, na een onverwachte stijging van de Duitse fabrieksorders.
Nieuwe doelstellingen
Naast ASML behoorden branchegenoten Besi en ASMI tot de dalers in de AEX, met minnen van ruim 1 procent. Verffabrikant AkzoNobel ging aan kop met een winst van 1,4 procent.
Bij de kleinere bedrijven steeg Kendrion 4,6 procent. De producent van elektromagnetische componenten liet voorafgaand aan een beleggersdag weten zich de komende jaren te richten op de winstgevendheid. Het bedrijf stelde op koers te liggen om de doelstellingen voor 2019 tot 2025 te behalen en gaf nieuwe doelstellingen voor 2025 tot 2027.
Douglas
CVC klom 2 procent. De investeerder maakte voor het eerst als beursgenoteerd bedrijf resultaten bekend. De eigenaar van onder meer cosmetica- en parfumerieketen Douglas boekte in de eerste jaarhelft meer omzet en winst.
De euro was 1,1090 dollar waard, tegen 1,1079 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie werd 0,4 procent duurder op 69,45 dollar. Brentolie klom ook 0,4 procent in prijs, tot 72,97 dollar per vat.
Meer uit Financieel
WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump kondigt dinsdag een investeringspakket aan van 70 miljard dollar voor kunstmatige intelligentie en energie. Het initiatief is onderdeel van een bredere inspanning van het Witte Huis om de ontwikkeling van deze opkomende technologieën te versnellen, zegt een regeringsfunctionaris tegen persbureau Bloomberg.
2 uur geledenGÖTEBORG (ANP/BLOOMBERG) - Het Zweedse autoconcern Volvo moet 11,4 miljard Zweedse kroon (ruim 1 miljard euro) afschrijven door vertragingen bij de introductie van elektrische modellen en oplopende kosten van Amerikaanse importheffingen. Volgens de autofabrikant zal dit de nettowinst in het tweede kwartaal met 9 miljard kroon drukken.
3 uur geledenFRANKFURT (ANP) - De dreigende Amerikaanse importheffing van 30 procent voor de Europese Unie heeft het voor de Europese Centrale Bank (ECB) moeilijker gemaakt om tot besluiten te komen. Desondanks zal de centrale bank het rentetarief in de eurozone volgende week waarschijnlijk onveranderd laten. Dat hebben vijf ECB-beleidsmakers verteld aan persbureau Reuters.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De rechtbank Den Haag heeft in een kort geding besloten dat twee Oekraïense bedrijven, Slavutich en Zhnyva, hun beslag op aandelen van het Russische staatsbedrijf Gazprom in Nederlandse vennootschappen moeten opheffen.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De beursgraadmeters op het Damrak gingen maandag omlaag, hoewel de verliezen in het laatste handelsuur wel iets afnamen. Beleggers vrezen dat een handelsoorlog op handen is, nu de EU dreigt met vergeldingsheffingen ter waarde van 72 miljard euro als er voor 1 augustus geen akkoord met de Verenigde Staten wordt bereikt.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Nederlandse gasproductie op land en op zee is vorig jaar opnieuw gedaald. De productiedaling op zee begint wel af te remmen, meldt TNO. Volgens het onderzoeksinstituut is het waarschijnlijk dat de gasproductie de komende jaren stabiliseert.
5 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De lidstaten van de Europese Unie zijn het ermee eens dat er importtarieven kunnen worden ingevoerd op Amerikaanse producten als er voor 1 augustus geen deal is gemaakt met de Verenigde Staten. Dat zei Eurocommissaris Maroš Šefčovič na afloop van de bijeenkomst met EU-handelsministers. Het zou gaan om een pakket tegentarieven ter waarde van 72 miljard euro.
5 uur geleden