ASML licht omlaag op Damrak na forse koersdaling
AMSTERDAM (ANP) - ASML ging donderdag licht omlaag op de Amsterdamse beurs. De chipmachinemaker zakte een dag eerder ruim 6 procent, mede door een adviesverlaging van UBS, en verloor nu 0,9 procent. De kenners van de Zwitserse bank vrezen dat het aantal bestellingen voor de machines van ASML na 2025 minder hard zal stijgen. Het Veldhovense bedrijf kampt met beperkingen van de export naar China om te voorkomen dat het land de nieuwste chiptechnologie kan gebruiken voor militaire doeleinden.
Topman Christophe Fouquet van ASML verklaarde woensdag op een conferentie in New York dat de door de VS geleide campagne om de export van chipmachines naar China te beperken, in de loop van de tijd "economisch gemotiveerd" is geworden. Hij verwacht dat de weerstand tegen de beperkingen zal toenemen. Volgens de topman wordt de Chinese vooruitgang in de chipproductie al vertraagd door de bestaande exportbeperkingen en wordt het "steeds moeilijker om te beweren dat dit om nationale veiligheid gaat". Persbureau Bloomberg meldde eerder nog dat de Nederlandse regering van plan is de export van ASML naar China verder te beperken.
De AEX-index noteerde in de ochtendhandel 0,1 procent lager op 896,37 punten. De hoofdindex verloor een dag eerder al 1,3 procent en dook voor het eerst sinds 15 augustus weer onder de 900 punten. De MidKap won een fractie tot 886,26 punten. De beurzen in Londen en Parijs verloren tot 0,2 procent. De DAX in Frankfurt klom 0,1 procent, na een onverwachte stijging van de Duitse fabrieksorders.
Nieuwe doelstellingen
Naast ASML behoorden branchegenoten Besi en ASMI tot de dalers in de AEX, met minnen van ruim 1 procent. Verffabrikant AkzoNobel ging aan kop met een winst van 1,4 procent.
Bij de kleinere bedrijven steeg Kendrion 4,6 procent. De producent van elektromagnetische componenten liet voorafgaand aan een beleggersdag weten zich de komende jaren te richten op de winstgevendheid. Het bedrijf stelde op koers te liggen om de doelstellingen voor 2019 tot 2025 te behalen en gaf nieuwe doelstellingen voor 2025 tot 2027.
Douglas
CVC klom 2 procent. De investeerder maakte voor het eerst als beursgenoteerd bedrijf resultaten bekend. De eigenaar van onder meer cosmetica- en parfumerieketen Douglas boekte in de eerste jaarhelft meer omzet en winst.
De euro was 1,1090 dollar waard, tegen 1,1079 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie werd 0,4 procent duurder op 69,45 dollar. Brentolie klom ook 0,4 procent in prijs, tot 72,97 dollar per vat.
Meer uit Financieel
WASHINGTON (ANP/RTR) - De werkgelegenheid in de Verenigde Staten heeft in maart forse groei laten zien na de sterke krimp een maand eerder. Volgens het maandelijkse banenrapport van de Amerikaanse overheid ging het om een groei met 178.000 arbeidsplaatsen. In februari kromp de arbeidsmarkt in de grootste economie ter wereld nog met een bijgestelde 133.000 banen.
47 minuten geledenSCHIPHOL (ANP) - Luchtvaartmaatschappijen dreigen over zes weken vluchten te moeten gaan annuleren als de Straat van Hormuz afgesloten blijft. Het tekort aan kerosine zal dan ook de vanuit Nederland actieve maatschappijen raken, waarschuwt branchevereniging BARIN. Vooral intercontinentale vluchten zullen dan worden geschrapt om brandstof te besparen, verwacht voorzitter Marnix Fruitema.
2 uur geledenROME (ANP/BLOOMBERG/AFP) - De oorlog in het Midden-Oosten stuwt ook de wereldwijde voedselprijzen. Volgens de Voedsel- en Landbouworganisatie van de Verenigde Naties (FAO) stegen deze in maart voor de tweede maand op rij, gedreven door met name hogere energieprijzen.
4 uur geledenNEW YORK (ANP) - Een containerschip van een Franse eigenaar is door de Straat van Hormuz gevaren, meldt persbureau Bloomberg. Daarmee lijkt de eerste doorvaart van een West-Europees schip sinds de start van de Iranoorlog volgens het persbureau een feit.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Investeerders van Vesteda hebben het bedrijf weer wat financiële lucht gegeven, nadat ze hebben ingestemd met een pakket maatregelen. Donderdag leek de grootste commerciële woningbelegger van Nederland nog verder onder financiële druk te komen, waardoor mogelijk veel woningen zouden moeten worden verkocht.
5 uur geledenGRONINGEN (ANP) - De Nederlandse gasvoorraden worden "voorzichtig" weer aangevuld. Dat laat Gasunie vrijdagochtend weten. Donderdag vond de eerste vulling plaats. Door een koude winter was de gasvoorraad tot het laagste niveau in zeker tien jaar gezakt. Vanaf april mogen energiebedrijven de gasopslagen weer vullen voor de komende winter. De vraag was of dat ging gebeuren vanwege de hoge gasprijs als gevolg van de oorlog in het Midden-Oosten.
6 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - Diesel is vrijdag fors in prijs gestegen aan de Nederlandse pomp door de aanhoudende Iranoorlog. Volgens consumentencollectief UnitedConsumers is de adviesprijs voor een liter diesel bij de grote oliemaatschappijen met meer dan 10 eurocent omhooggegaan.
7 uur geleden