Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

ASML koploper in groene AEX, techinvesteerder Prosus onderaan

ASML koploper in groene AEX, techinvesteerder Prosus onderaan

AMSTERDAM (ANP) - ASML ging woensdag aan kop in de Amsterdamse AEX-index, na goed ontvangen kwartaalcijfers. De chipmachinemaker boekte meer omzet dan het bedrijf zelf had verwacht. Ook denkt de onderneming weinig last te krijgen van de aangescherpte Amerikaanse regels voor de export van chiptechnologie naar China. Voor het huidige kwartaal rekent ASML op een verdere stijging van de omzet.

Het aandeel ASML werd beloond met een koerswinst van 7,7 procent. Branchegenoot ASMI (plus 5,7 procent) ging mee omhoog. Chiptoeleverancier Besi, die donderdag met resultaten komt, bleef achter met een verlies van 2 procent. Techinvesteerder Prosus kampte met flinke koersverliezen in de Chinese techsector en was hekkensluiter in de AEX met een min van bijna 3 procent.

De hoofdindex op het Damrak noteerde rond het middaguur 1 procent in de plus op 649,01 punten. De MidKap klom 0,5 procent tot 888,29 punten. De beurzen in Frankfurt, Londen en Parijs wonnen tot 0,7 procent.

Just Eat Takeaway

Just Eat Takeaway steeg 2 procent. Het moederbedrijf van Thuisbezorgd.nl is eerder winstgevend geworden dan verwacht. Just Eat Takeaway mikte op een positief resultaat in 2023, maar wist dat in het derde kwartaal al te bereiken. Het bedrijf is daardoor ook wat positiever geworden over de verwachtingen voor de rest van het jaar. Het aantal bestellingen nam in het derde kwartaal wel af met 11 procent. Dinsdag won Just Eat in aanloop naar de cijfers al bijna 7 procent.

Bierbrouwer Heineken (min 1,6 procent) had last van een winstalarm van de Deense brouwer Royal Unibrew. Het aandeel Royal Unibrew kelderde 12 procent in Kopenhagen. Ook zijn grotere Deense concurrent Carlsberg (min 1,8 procent) moest het ontgelden. AB InBev, de grootste brouwer ter wereld, verloor 0,6 procent in Brussel.

MidKap

In de MidKap stond Air France-KLM bovenaan met een winst van 3 procent. Analisten van Kepler Cheuvreux verhoogden hun advies voor de luchtvaartcombinatie naar kopen. Fitnessketen Basic-Fit sloot de rij met een verlies van 5 procent na een negatief analistenrapport van Morgan Stanley.

WDP klom 1 procent. De vastgoedinvesteerder zag de winst stijgen in de eerste negen maanden van het jaar en handhaafde zijn winstverwachting. Bij de kleinere bedrijven won ForFarmers 0,6 procent. Het veevoerbedrijf kondigde aan dat topman Chris Deen per 1 februari 2023 vertrekt. In Zürich daalde Nestlé 0,1 procent na resultaten van het Zwitserse voedingsbedrijf.

Euro- en oliekoers

De euro was 0,9812 dollar waard, tegen 0,9827 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie kostte 1,2 procent meer op 83,77 dollar. Brentolie werd 0,7 procent duurder op 90,67 dollar per vat.

Meer uit Financieel

Vliegverkeer van en naar Sicilië weer verstoord door Etna

CATANIA (ANP) - Het vliegverkeer van en naar Sicilië is opnieuw verstoord door een uitbarsting van vulkaan Etna. De Italiaanse luchthaven van Catania heeft vertrekkende en binnenkomende vluchten opgeschort tot zondag 12.00 uur door vulkanische activiteit en weersomstandigheden, is te lezen op de website. Catania is de belangrijkste luchthaven van het eiland.

1 uur geleden
Bloomberg: Cruz zegt dat Witte Huis export diesel niet verbiedt

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - Het Witte Huis heeft toezeggingen gedaan dat de regering-Trump de export van Amerikaanse diesel niet gaat verbieden. Dat heeft senator Ted Cruz gezegd tegen kopstukken uit de Amerikaanse raffinagesector, meldt persbureau Bloomberg op basis van ingewijden die op de hoogte zijn van het gesprek.

2 uur geleden
Reisorganisatie past routes aan om overstromingen Bangkok

BANGKOK (ANP) - Reisorganisatie Riksja Travel heeft de routes voor zijn reizigers in Thailand iets aangepast vanwege de overstromingen in Bangkok. Dat laat een woordvoerster desgevraagd weten. Via Riksja Travel zijn een "paar honderd reizigers" nu in Thailand of gaan deze maand die kant op. Geen van hen is door de overstromingen in de hoofdstad in de problemen gekomen, volgens het bedrijf.

3 uur geleden
China en VS gaan 'communicatiekanaal' voor AI-incidenten opzetten

WASHINGTON (ANP/AFP/RTR) - China en de Verenigde Staten zijn overeengekomen om een "communicatiekanaal" op te zetten voor incidenten met kunstmatige intelligentie (AI). Dat heeft het Witte Huis bekendgemaakt in een persbericht na het bezoek van de Chinese president Xi Jinping aan de VS.

4 uur geleden
Gemiddelde adviesprijs benzine loopt iets verder op

EINDHOVEN (ANP) - De adviesprijs van een liter benzine is zaterdag licht gestegen. Het record van vrijdag werd daarmee iets aangescherpt, volgens gegevens van consumentenvoordeelplatform UnitedConsumers.

5 uur geleden
Grote Italiaanse bank voor miljoenen opgelicht met AI-misleiding

MILAAN (ANP/RTR) - Oplichters hebben met AI-middelen 95 miljoen euro weten buit te maken bij de private tak van een van de Italiaanse grootbanken, Intesa Sanpaolo. Hoewel meer dan de helft van het verduisterde geld inmiddels terug is, is nog altijd circa 36 miljoen euro spoorloos.

15 uur geleden
EU-commissaris waarschuwt landen voor energieprijscrisis

BRUSSEL (ANP/RTR) - De Europese Unie kampt met een energieprijscrisis door de gevolgen van de Iranoorlog voor de olie- en gasmarkten. Dat schrijft Eurocommissaris Dan Jørgensen (Energie) vrijdag in een brief die is ingezien door persbureau Reuters. Hij roept lidstaten daarin op maatregelen te overwegen om de vraag naar energie te beperken.

15 uur geleden