Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

ASML hard omlaag op Damrak na teleurstellend kwartaalbericht

ASML hard omlaag op Damrak na teleurstellend kwartaalbericht

AMSTERDAM (ANP) - Chipmachinefabrikant ASML was woensdag een grote verliezer op de beurs in Amsterdam. Beleggers zetten het aandeel, een zwaargewicht in hoofdgraadmeter AEX, bijna 7 procent lager na een teleurstellend kwartaalbericht. Ook de resultaten van navigatiespecialist TomTom en maaltijdbezorger Just Eat Takeaway werden slecht ontvangen.

ASML merkt dat de chipindustrie in een dip zit en verwacht dat de sector volgend jaar pas herstelt. Het bedrijf ziet dit jaar meer als een tussenjaar waarin de omzet niet stijgt, maar wel forse investeringen nodig zijn voor de verwachte groei van de chipsector na 2025.

De boodschap van het bedrijf stelde beleggers erg teleur. ASML kondigde eerder al kostenbesparingen aan. Ook waarschuwde het bedrijf te kijken naar een verdere uitbreiding buiten Nederland, omdat het vestigingsklimaat hier te ongunstig dreigt te worden. In het kielzog van ASML verloren chipfondsen Besi en ASMI tot ruim 3 procent aan beurswaarde.

Just Eat Takeway

De AEX ging mede door het koersverlies van de chipbedrijven 1,1 procent omlaag naar 865,35 punten. De MidKap daalde 0,2 procent tot 918,68 punten. De beurzen in Frankfurt, Londen en Parijs klommen wel. Daar lieten de belangrijkste graadmeters plussen zien tot 0,6 procent.

Just Eat Takeaway, in Nederland vooral bekend van Thuisbezorgd.nl, leverde bij de middelgrote fondsen in Amsterdam ruim 4 procent in. De onderneming heeft in het eerste kwartaal van dit jaar minder bestellingen verwerkt dan een jaar eerder. De grootste verliezer in de MidKap was evenwel Alfen. De laadpalenmaker werd door analisten van Deutsche Bank van de kooplijst gehaald.

Adidas

TomTom ging bij de kleinere fondsen zo'n 15 procent onderuit. De onderneming zag de omzet in het eerste kwartaal dalen ten opzichte van een kwartaal eerder. Wel wist het bedrijf het nettoverlies flink terug te dringen. Ook handhaafde TomTom zijn omzetverwachting voor het hele jaar.

Buiten Nederland was Adidas een grote winnaar. Het Duitse sportmerk verhoogde zijn winstverwachting na een sterk eerste kwartaal. Dat werd door beleggers beloond met een koerswinst van bijna 9 procent.

Euro- en oliekoersen

De euro was 1,0644 dollar waard, tegen 1,0625 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie daalde ruim 2 procent in prijs tot 83,47 dollar. Brentolie werd eveneens dik 2 procent goedkoper, op 87,85 dollar per vat.

Meer uit Financieel

Zuid-Koreaanse bedrijven zeggen binnenlandse investeringen toe

SUWON (ANP/BLOOMBERG) - Een aantal van Zuid-Korea's grootste bedrijven, waaronder Samsung en Hyundai, hebben toegezegd gezamenlijk ongeveer 550 miljard dollar te investeren in Zuid-Korea in de komende jaren. De aankondiging volgt op een ontmoeting met president Lee Jae-myung, die de economie probeert te versterken na de handelsdeal met de Verenigde Staten.

17 uur geleden
ASML-topman maakt zich geen zorgen over Nexperia-conflict

AMSTERDAM (ANP) - Topman Christophe Fouquet van ASML maakt zich geen zorgen over het conflict tussen de Nederlandse overheid en China over de Nijmeegse chipmaker Nexperia. "We maken ons geen zorgen. Ik denk dat de zaak wel onder controle is", zei de topman van de chipmachinefabrikant uit Veldhoven zondag bij het programma Buitenhof.

18 uur geleden
Oekraïne gaat gas uit Griekenland importeren

KYIV (ANP/AFP) - Oekraïne gaat gas importeren uit Griekenland om deze winter in de behoeften te kunnen voorzien. Daarover hebben de twee landen zondag een overeenkomst gesloten. De gasinfrastructuur van Oekraïne is geregeld doelwit van Russische aanvallen.

20 uur geleden
Australië wil alle importheffingen VS op goederen geschrapt zien

SYDNEY (ANP/RTR/AFP) - Australië spoort de Verenigde Staten aan om alle importheffingen op Australische goederen te schrappen, nadat Donald Trump importheffingen op onder meer rundvlees heeft verlaagd. De Amerikaanse president verlaagde ook tarieven op ruim tweehonderd andere voedingsproducten, waaronder koffie, bananen en tomaten.

21 uur geleden
WSJ: Tesla stopt met Chinese onderdelen in Amerikaanse fabrieken

AUSTIN (ANP) - Autoproducent Tesla heeft zijn toeleveranciers gevraagd geen in China gemaakte onderdelen meer te gebruiken voor auto's die in de Verenigde Staten worden geproduceerd. Leidinggevenden van de elektrische autofabrikant hebben moeite met de wisselende importtarieven in het handelsconflict tussen de VS en China. Dit bemoeilijkt de prijsstrategieën van het bedrijf, meldt The Wall Street Journal op basis van bronnen.

1 dag geleden
Agractie: minder regeldruk nodig tegen stijgende rundvleesprijzen

DEN HAAG (ANP) - Boerenorganisatie Agractie pleit voor minder regeldruk, "zodat boeren kunnen blijven produceren en consumenten toegang houden tot gezond en betaalbaar voedsel." De organisatie reageert hiermee op de voorspellingen van brancheverenigingen dat rundvlees volgend jaar nog fors duurder wordt.

1 dag geleden
Akkoord over EU-begroting 2026, Nederland onthoudt zich van stem

BRUSSEL (ANP) - De EU-lidstaten en het Europees Parlement hebben in de nacht van vrijdag op zaterdag een akkoord bereikt over de EU-begroting van 2026. Nederland, Finland en Oostenrijk hebben zich van stemming onthouden. Zweden stemde tegen. De landen vinden onder meer dat er te weinig wordt bezuinigd om dat vrijgekomen geld te besteden aan nieuwe prioriteiten. De vier voorzien daarmee een moeilijke opgave voor 2027. Ook Hongarije onthield zich van stemming.

1 dag geleden