Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

ASML hard omlaag op Damrak na teleurstellend kwartaalbericht

ASML hard omlaag op Damrak na teleurstellend kwartaalbericht

AMSTERDAM (ANP) - Chipmachinefabrikant ASML was woensdag een grote verliezer op de beurs in Amsterdam. Beleggers zetten het aandeel, een zwaargewicht in hoofdgraadmeter AEX, bijna 7 procent lager na een teleurstellend kwartaalbericht. Ook de resultaten van navigatiespecialist TomTom en maaltijdbezorger Just Eat Takeaway werden slecht ontvangen.

ASML merkt dat de chipindustrie in een dip zit en verwacht dat de sector volgend jaar pas herstelt. Het bedrijf ziet dit jaar meer als een tussenjaar waarin de omzet niet stijgt, maar wel forse investeringen nodig zijn voor de verwachte groei van de chipsector na 2025.

De boodschap van het bedrijf stelde beleggers erg teleur. ASML kondigde eerder al kostenbesparingen aan. Ook waarschuwde het bedrijf te kijken naar een verdere uitbreiding buiten Nederland, omdat het vestigingsklimaat hier te ongunstig dreigt te worden. In het kielzog van ASML verloren chipfondsen Besi en ASMI tot ruim 3 procent aan beurswaarde.

Just Eat Takeway

De AEX ging mede door het koersverlies van de chipbedrijven 1,1 procent omlaag naar 865,35 punten. De MidKap daalde 0,2 procent tot 918,68 punten. De beurzen in Frankfurt, Londen en Parijs klommen wel. Daar lieten de belangrijkste graadmeters plussen zien tot 0,6 procent.

Just Eat Takeaway, in Nederland vooral bekend van Thuisbezorgd.nl, leverde bij de middelgrote fondsen in Amsterdam ruim 4 procent in. De onderneming heeft in het eerste kwartaal van dit jaar minder bestellingen verwerkt dan een jaar eerder. De grootste verliezer in de MidKap was evenwel Alfen. De laadpalenmaker werd door analisten van Deutsche Bank van de kooplijst gehaald.

Adidas

TomTom ging bij de kleinere fondsen zo'n 15 procent onderuit. De onderneming zag de omzet in het eerste kwartaal dalen ten opzichte van een kwartaal eerder. Wel wist het bedrijf het nettoverlies flink terug te dringen. Ook handhaafde TomTom zijn omzetverwachting voor het hele jaar.

Buiten Nederland was Adidas een grote winnaar. Het Duitse sportmerk verhoogde zijn winstverwachting na een sterk eerste kwartaal. Dat werd door beleggers beloond met een koerswinst van bijna 9 procent.

Euro- en oliekoersen

De euro was 1,0644 dollar waard, tegen 1,0625 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie daalde ruim 2 procent in prijs tot 83,47 dollar. Brentolie werd eveneens dik 2 procent goedkoper, op 87,85 dollar per vat.

Meer uit Financieel

Sportwagenfabrikant Lotus blijft in Verenigd Koninkrijk

HETHEL (ANP/BLOOMBERG) - Sportwagenfabrikant Lotus heeft geen plannen om zijn productie in het Verenigd Koninkrijk te beëindigen. Daarmee reageert de onderneming op mediaberichten van onder meer de BBC dat het bedrijf zou overwegen zijn Britse productie te staken om een nieuwe fabriek in de Verenigde Staten op te zetten.

9 uur geleden
Tomatenkas van 9 hectare ingestort in Middenmeer

MIDDENMEER (ANP) - Bij tomatenbedrijf Agro Care in het Noord-Hollandse Middenmeer is vrijdagmiddag een grote kas ingestort. Op beelden van een beveiligingscamera, die verschillende media tonen, is te zien hoe de enorme kas van 9 hectare om 16.38 uur van het ene op het andere moment tegen de vlakte gaat. Volgens de onderneming zelf waren er rond dat tijdstip geen mensen meer in de kas aanwezig. De schade lijkt in de miljoenen euro's te lopen.

11 uur geleden
Bloomberg: OPEC+ wil olieproductie weer fors verhogen

WENEN (ANP) - Oliekartel OPEC+ besluit volgende maand waarschijnlijk opnieuw tot een forse verhoging van de olieproductie. Dat meldt persbureau Bloomberg op basis van ingewijden. Zo'n stap zou de prijzen aan de Nederlandse pomp wat kunnen drukken.

11 uur geleden
FNV gaat niet in op uitnodiging KLM, nieuwe staking dreigt

SCHIPHOL (ANP) - Vakbond FNV gaat namens het grondpersoneel niet in op de uitnodiging van KLM om woensdag weer naar de cao-onderhandelingstafel te komen. FNV-bestuurder John van Dorland blijft "in de actiestand" en wil een nieuwe staking aankondigen zodra voor hem duidelijk is hoe op verantwoorde wijze actie gevoerd mag worden.

13 uur geleden
BBC: Lotus overweegt Britse fabriek te sluiten en naar VS te gaan

LONDEN (ANP) - Sportwagenfabrikant Lotus overweegt zijn productie in het Verenigd Koninkrijk te beëindigen en een nieuwe fabriek in de Verenigde Staten op te zetten, meldt de Britse omroep BBC op basis van ingewijden. Hierdoor dreigen 1300 Britse banen verloren te gaan.

14 uur geleden
Duitse Aldi mag Turkse 'Dubai chocolade' niet langer verkopen

KEULEN (ANP/DPA) - De Duitse supermarkt Aldi Süd mag zijn populaire "Dubai chocolade" niet langer verkopen omdat deze in Turkije wordt gemaakt. Dat heeft een rechtbank in Keulen vrijdag bepaald.

15 uur geleden
Tesla levert auto zonder bestuurder bij klant aan huis

AUSTIN (ANP/BLOOMBERG) - Een Tesla Model Y SUV is vrijdag zelfstandig, dus zonder chauffeur, van de fabriek nabij Austin naar het huis van een klant gereden. Dit is de nieuwste zet van de Amerikaanse fabrikant van elektrische auto's om zijn vooruitgang op het gebied van autonoom rijden te tonen.

15 uur geleden