Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

ASML grote verliezer op Damrak ondanks hogere omzetverwachting

ASML grote verliezer op Damrak ondanks hogere omzetverwachting

AMSTERDAM (ANP) - Chipmachinefabrikant ASML was woensdag de grote verliezer op de beurs in Amsterdam. Beleggers zetten het aandeel ruim 4 procent lager. Het Veldhovense concern kondigde aan voor dit jaar op een hogere omzet te rekenen dan eerder aangegeven. Maar de koersbeweging van het aandeel laat zien dat deze stap grotendeels door beleggers werd verwacht. Volgens sommige analisten zijn de nieuwe prognoses van ASML eigenlijk aan de voorzichtige kant.

Het Veldhovense concern profiteert van de forse investeringen van techbedrijven in nieuwe datacenters voor de ontwikkeling van kunstmatige intelligentie. Daardoor is de vraag naar chips groter dan wat fabrikanten kunnen leveren. Tegelijkertijd houdt ASML echter ook rekening met gesprekken over nieuwe exportbeperkingen.

Mogelijke nieuwe exportcontroles behoren tot de grootste punten van zorg van ASML, zei financieel topman Roger Dassen in een toelichting op de kwartaalcijfers. Hij verwees naar een nieuw wetsvoorstel dat congresleden in de Verenigde Staten onlangs hebben ingediend over beperkingen voor de export van technologie naar China. Dat zou ertoe kunnen leiden dat alle modellen van de op een na nieuwste generatie ASML-machines niet naar China mogen.

Frankfurt

ASML was met afstand de grootste daler bij de hoofdfondsen aan het Damrak. De AEX ging 0,4 procent lager de handel uit op 1015,57 punten. De MidKap, met daarin de middelgrote fondsen op Beursplein 5, ging wel omhoog. Die graadmeter steeg 0,4 procent naar 1016,38 punten.

Op de beurs in Frankfurt eindigde de belangrijkste index 0,1 procent hoger. In Londen en Parijs was sprake van minnen tot 0,6 procent. In Parijs was het Franse modebedrijf Hermès na kwartaalcijfers een grote verliezer, met een min van ruim 8 procent. De resultaten stonden onder druk door de oorlog in het Midden-Oosten.

Dinsdag gingen de aandelenbeurzen in Europa nog met winsten de handelsdag uit door optimisme onder beleggers dat vredesgesprekken tussen de VS en Iran mogelijk worden hervat. Maar inmiddels lijken beleggers voorzichtiger. Axios meldde woensdagmiddag wel dat Iran en de VS dinsdag nader tot elkaar zouden zijn gekomen. Een raamwerk voor een vredesakkoord zou daarmee dichterbij zijn, aldus het nieuwsmedium op basis van anonieme bronnen binnen de Amerikaanse overheid.

Meer uit Financieel

Heineken ziet bierverkopen in alle markten stijgen

AMSTERDAM (ANP) - Heineken heeft de bierverkopen in al zijn markten het afgelopen kwartaal zien toenemen. In Europa profiteerde de bierbrouwer van het gunstige zomerweer. De totale omzet van het concern, waaronder ook merken als Birra Moretti en Desperados vallen, klom met bijna 10 procent tot 9,6 miljard euro.

2 minuten geleden
Nederlandse chipfabrikant NXP ziet omzet en winst stijgen

EINDHOVEN (ANP) - De Eindhovense chipfabrikant NXP Semiconductors heeft in het derde kwartaal een hogere omzet behaald. De winst nam met meer dan een derde toe vergeleken met dezelfde periode vorig jaar.

10 uur geleden
Boeing zakt op Wall Street na verlaging leveringsdoel

NEW YORK (ANP) - Boeing is dinsdag met een flink verlies geëindigd op de aandelenbeurs in New York. De Amerikaanse vliegtuigbouwer, die dinsdag met kwartaalresultaten kwam, verlaagde zijn leveringsdoelstelling voor dit jaar. Boeing zei meer tijd nodig te hebben om hogere productiesnelheden te kunnen realiseren.

10 uur geleden
Chipbedrijf ASMI boekt recordomzet, maar toelevering onder druk

ALMERE (ANP) - Chiptoeleverancier ASM International (ASMI) heeft in het afgelopen kwartaal een recordomzet behaald als gevolg van een aanhoudende groei bij zijn AI-activiteiten. Volgens het bedrijf neemt de druk op de toeleveringsketens wel toe, waardoor het lastiger wordt om aan de groeiende vraag te voldoen.

13 uur geleden
Besi wint in AEX-index na uitbreiding belang Applied Materials

AMSTERDAM (ANP) - Besi was dinsdag verreweg de grootste winnaar bij de hoofdfondsen op het Damrak. Het Amerikaanse Applied Materials meldde zijn belang in de Nederlandse chiptoeleverancier uit te breiden. Applied Materials, de grootste fabrikant van chipapparatuur in de Verenigde Staten, kocht vorig jaar een belang van 9 procent in Besi en dat wordt uitgebreid tot ongeveer 20 procent.

14 uur geleden
ING verwacht dat mensen wereldwijd volgend jaar vaker vliegen

AMSTERDAM (ANP) - Het aantal vliegtuigpassagiers neemt volgend jaar naar verwachting wereldwijd toe, ondanks dat vliegtickets waarschijnlijk duur blijven. Dat staat in een rapport van ING. Zelfs als de brandstofprijzen dalen, zullen de aanhoudend sterke vraag, de beperkte beschikbaarheid van vliegtuigen en de inflatie de ticketprijzen hoog houden, voorziet de bank.

14 uur geleden
Scheepsbouwer Damen schrapt 225 banen in Nederland

GORINCHEM (ANP) - Scheepsbouwer Damen gaat ongeveer 225 banen van de 4000 arbeidsplaatsen in Nederland schrappen, maakten de vakbonden De Unie en CNV bekend. Damen heeft de reorganisatie bevestigd. Volgens het bedrijf wordt de organisatie hiermee "eenvoudiger en efficiënter".

15 uur geleden