Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

ASML flink hoger op Damrak na sterke resultaten, AkzoNobel daalt

ASML flink hoger op Damrak na sterke resultaten, AkzoNobel daalt

AMSTERDAM (ANP) - ASML behoorde woensdag tot de grote winnaars op de Amsterdamse beurs. De chipmachinemaker behaalde in het vierde kwartaal en over heel 2024 een recordomzet. Ook kreeg het bedrijf in het laatste kwartaal van 2024 veel meer nieuwe orders binnen dan verwacht. Volgens topman Christophe Fouquet blijft AI de belangrijkste aanjager van de groei in de sector. Dat levert volgens hem zowel kansen als risico's op. Voor heel 2025 rekent ASML op een verdere omzetgroei. Het aandeel steeg ruim 11 procent. Branchegenoten Besi en ASMI wonnen meer dan 6 procent.

ASML stond in de afgelopen dagen flink onder druk en zag maandag alleen al 19 miljard euro aan beurswaarde verdampen. Ook Besi en ASMI moesten het ontgelden. Beleggers schrokken van de lancering van de goedkope chatbot van de Chinese start-up DeepSeek, die veel minder chips gebruikt dan vergelijkbare chatbots als ChatGPT.

De AEX-index noteerde in de ochtendhandel 1,3 procent hoger op 909,72 punten. Door de koersverliezen van de chipbedrijven zakte de hoofdindex maandag nog ruim onder de 900 punten. De MidKap klom 0,1 procent tot 841,53 punten. De beurs in Frankfurt klom 0,4 procent. Londen bleef onveranderd en Parijs verloor 0,4 procent.

AkzoNobel

AkzoNobel (min 4 procent) was de grootste daler in de AEX, na tegenvallende resultaten. Het verfconcern zag de omzet in het vierde kwartaal licht stijgen, terwijl de nettowinst flink lager uitviel. Topman Greg Poux-Guillaume verwacht daarnaast geen significant marktherstel in 2025. De efficiencymaatregelen die het bedrijf neemt zullen volgens hem wel verder bijdragen aan het bedrijfsresultaat. AkzoNobel liet vorig jaar weten wereldwijd ongeveer 2000 banen te schrappen om kosten te verlagen.

Air France-KLM won 0,1 procent. KLM gaat 250 kantoorbanen schrappen, waarbij gedwongen ontslagen niet worden uitgesloten.

LVMH

In Parijs zakte LVMH 5 procent. Het Franse luxebedrijf achter merken als Louis Vuitton en Christian Dior zag de winst afgelopen jaar kelderen. De verkopen van luxeconcerns staan al tijden onder druk, met name omdat mensen in China voorzichtig zijn met hun uitgaven. Ook andere Franse luxebedrijven zoals Kering en Hermès gingen omlaag.

De euro was 1,0423 dollar waard, tegen 1,0426 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie werd 0,2 procent duurder op 73,93 dollar. Brentolie klom 0,1 procent in prijs tot 77,56 dollar per vat.

Meer uit Financieel

Beleggers in New York hopen op einde oorlog, zetten beurzen hoger

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn met bescheiden winsten gesloten. Optimisme over de mogelijkheden voor een einde aan de oorlog in Iran zorgde ervoor dat beleggers weer geld staken in aandelen. De olieprijzen daalden licht.

1 uur geleden
Centrale bank Frankrijk somberder over groei door Iranoorlog

PARIJS (ANP) - De centrale bank van Frankrijk is pessimistischer geworden over de economische groei van het land door de oorlog in Iran. De sterke stijging van de gas- en olieprijzen door het conflict beperkt de uitgaven van consumenten en investeringen van bedrijven waarschijnlijk.

2 uur geleden
Trump medio mei naar China voor gesprek met Xi

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump bezoekt 14 en 15 mei China voor een topontmoeting met zijn Chinese ambtgenoot Xi Jinping. Dat meldde een woordvoerder van het Witte Huis, nadat Trump zijn bezoek aan China onlangs had uitgesteld vanwege de Iranoorlog. Xi en Trump spreken in Beijing waarschijnlijk over de sterk verslechterde handelsrelatie tussen de twee landen.

3 uur geleden
Trump benoemt techprominenten tot nieuwe adviesraad, Musk niet

WASHINGTON (ANP/DPA) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft een nieuwe adviesraad voor technologie opgericht met prominente leden als Facebook-oprichter Mark Zuckerberg en Nvidia-topman Jensen Huang. Trumps voormalige nauwe bondgenoot Elon Musk is een opvallende afwezige.

4 uur geleden
Jury: Meta en Google aansprakelijk voor socialemediaverslaving

LOS ANGELES (ANP/RTR/AFP) - Meta en Google zijn aansprakelijk voor een verslaving die een Amerikaanse vrouw zegt te hebben ontwikkeld voor socialemedia-apps zoals Instagram en YouTube, zo heeft een jury in Los Angeles geoordeeld.

4 uur geleden
Optimisme over Iranoorlog wint terrein op beurs in Amsterdam

AMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurs in Amsterdam is met winst gesloten. Ook op andere Europese beurzen had het optimisme de overhand, terwijl de olieprijzen licht zakten. Beleggers verwerken signalen vanuit de Verenigde Staten en Iran over gesprekken die moeten leiden tot een einde aan de gevechten in de Golfregio. Daarbij lijken ze rekening te houden met vooruitgang in onderhandelingen over vrede of een staakt-het-vuren.

5 uur geleden
Duitse vakbond naar rechter om beïnvloeding or-verkiezing Tesla

GRÜNHEIDE (ANP/AFP) - Een vakbond in Duitsland sleept Tesla voor de rechter vanwege een verkiezing voor de ondernemingsraad van een grote fabriek in Grünheide. Volgens de bond IG Metall moet de uitslag van die verkiezing nietig worden verklaard, omdat er aanwijzingen zijn dat Tesla zich tijdens de verkiezingscampagne schuldig maakte aan intimidatie.

5 uur geleden