Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

ASML flink hoger op Damrak na sterke resultaten, AkzoNobel daalt

ASML flink hoger op Damrak na sterke resultaten, AkzoNobel daalt

AMSTERDAM (ANP) - ASML behoorde woensdag tot de grote winnaars op de Amsterdamse beurs. De chipmachinemaker behaalde in het vierde kwartaal en over heel 2024 een recordomzet. Ook kreeg het bedrijf in het laatste kwartaal van 2024 veel meer nieuwe orders binnen dan verwacht. Volgens topman Christophe Fouquet blijft AI de belangrijkste aanjager van de groei in de sector. Dat levert volgens hem zowel kansen als risico's op. Voor heel 2025 rekent ASML op een verdere omzetgroei. Het aandeel steeg ruim 11 procent. Branchegenoten Besi en ASMI wonnen meer dan 6 procent.

ASML stond in de afgelopen dagen flink onder druk en zag maandag alleen al 19 miljard euro aan beurswaarde verdampen. Ook Besi en ASMI moesten het ontgelden. Beleggers schrokken van de lancering van de goedkope chatbot van de Chinese start-up DeepSeek, die veel minder chips gebruikt dan vergelijkbare chatbots als ChatGPT.

De AEX-index noteerde in de ochtendhandel 1,3 procent hoger op 909,72 punten. Door de koersverliezen van de chipbedrijven zakte de hoofdindex maandag nog ruim onder de 900 punten. De MidKap klom 0,1 procent tot 841,53 punten. De beurs in Frankfurt klom 0,4 procent. Londen bleef onveranderd en Parijs verloor 0,4 procent.

AkzoNobel

AkzoNobel (min 4 procent) was de grootste daler in de AEX, na tegenvallende resultaten. Het verfconcern zag de omzet in het vierde kwartaal licht stijgen, terwijl de nettowinst flink lager uitviel. Topman Greg Poux-Guillaume verwacht daarnaast geen significant marktherstel in 2025. De efficiencymaatregelen die het bedrijf neemt zullen volgens hem wel verder bijdragen aan het bedrijfsresultaat. AkzoNobel liet vorig jaar weten wereldwijd ongeveer 2000 banen te schrappen om kosten te verlagen.

Air France-KLM won 0,1 procent. KLM gaat 250 kantoorbanen schrappen, waarbij gedwongen ontslagen niet worden uitgesloten.

LVMH

In Parijs zakte LVMH 5 procent. Het Franse luxebedrijf achter merken als Louis Vuitton en Christian Dior zag de winst afgelopen jaar kelderen. De verkopen van luxeconcerns staan al tijden onder druk, met name omdat mensen in China voorzichtig zijn met hun uitgaven. Ook andere Franse luxebedrijven zoals Kering en Hermès gingen omlaag.

De euro was 1,0423 dollar waard, tegen 1,0426 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie werd 0,2 procent duurder op 73,93 dollar. Brentolie klom 0,1 procent in prijs tot 77,56 dollar per vat.

Meer uit Financieel

TLN: stijgende dieselprijs nieuwe klap voor transportsector

ZOETERMEER (ANP) - De snel oplopende dieselprijzen zetten transportondernemers onder zware druk. Dat stelt brancheorganisatie Transport en Logistiek Nederland (TLN). Volgens TLN is het een nieuwe klap voor transportondernemers, die al met een reeks kostenstijgingen te maken hebben.

32 minuten geleden
TenneT investeert meer in uitbreiden net, loopt wel vertraging op

ARNHEM (ANP) - Hoogspanningsnetbeheerder TenneT heeft het afgelopen jaar meer geïnvesteerd in het uitbreiden van het volle elektriciteitsnet. In totaal stopte TenneT ruim 14,8 miljard euro in het stroomnet in Nederland en Duitsland, waarvan 4,9 miljard euro in Nederland. Wel waarschuwt de netbeheerder voor vertraging van de uitbreiding van het net.

1 uur geleden
Hans Spekman wordt nieuwe voorzitter vakbond FNV

UTRECHT (ANP) - Hans Spekman wordt de nieuwe voorzitter van vakbond FNV. Het nieuwe bestuur van FNV onder leiding van de voormalige PvdA-politicus begint op 1 mei, de Dag van de Arbeid.

1 uur geleden
UnitedConsumers: dinsdag flinke prijsstijgingen aan de pomp

DEN HAAG (ANP) - Automobilisten gaan dinsdag aan de pomp voelen dat de olieprijs tot boven de 100 dollar per vat is gestegen door de oorlog in het Midden-Oosten. Dat zegt brandstofexpert Derk Foolen van consumentenorganisatie UnitedConsumers. Dan berekenen de grote oliemaatschappijen de almaar stijgende olieprijzen weer door in de brandstofprijzen.

2 uur geleden
AEX-index zakt tot niveau begin januari door stijging olieprijs

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is maandag flink lager geopend. De Amsterdamse hoofdindex viel terug tot het niveau van 2 januari en zag daarmee de koerswinst van dit jaar bijna volledig verdampen. De koersdaling volgde op de sterke stijging van de olie- en gasprijzen door de aanhoudende oorlog van de Verenigde Staten en Israël met Iran, die de tweede week is ingegaan.

2 uur geleden
Gasprijs verder omhoog door aanhoudende oorlog in Midden-Oosten

AMSTERDAM (ANP/BLOOMBERG) - De Europese gasprijs is maandag flink verder gestegen in navolging van de forse prijsstijging van olie. De onzekerheid over de duur van de oorlog in het Midden-Oosten blijft de energiemarkten flink opschudden. De strijd vertoont geen tekenen van afzwakking na de Amerikaanse en Israëlische aanvallen op Iran meer dan een week geleden.

3 uur geleden
Iranoorlog stuwt ook prijzen van sojabonen en tarwe

CHICAGO (ANP) - De oorlog in Iran stuwt ook de prijzen van landbouwgewassen. Op de grote grondstoffenmarkt in Chicago worden bijvoorbeeld sojabonen, maïs en tarwe almaar duurder. Consumenten kunnen dit gaan merken als ze boodschappen doen in de supermarkt, al zal de impact van land tot land verschillen.

4 uur geleden