ASML flink hoger in AEX na cijfers, AkzoNobel in het rood
AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX-index is woensdag met winst gesloten, mede geholpen door een stevige plus voor ASML dat met goed ontvangen resultaten kwam. Ook sectorgenoten ASMI en Besi stonden bij de winnaars. Verfproducent AkzoNobel opende eveneens de boeken en bungelde onderaan bij de hoofdfondsen op het Damrak.
ASML was koploper met een plus van 5,6 procent. De chipmachinemaker behaalde in het vierde kwartaal en over heel 2024 een recordomzet. Ook kreeg het bedrijf uit Veldhoven in het afgelopen kwartaal veel meer nieuwe orders binnen dan verwacht. Volgens topman Christophe Fouquet blijft AI de belangrijkste aanjager van de groei in de sector. Dat levert volgens hem zowel kansen als risico's op. Voor dit jaar rekent ASML op een verdere omzetgroei. Besi en ASMI wonnen tot 3,2 procent.
Eerder deze week stonden de chipfondsen juist nog sterk onder druk door onrust bij beleggers na de lancering van de goedkope chatbot van de Chinese AI-startup DeepSeek, die veel minder chips gebruikt dan vergelijkbare chatbots als ChatGPT. Dat kan gevolgen hebben voor de vraag naar halfgeleiders van westerse producenten.
Efficiencymaatregelen
De AEX eindigde 0,7 procent hoger op 904,94 punten. Door de koersverliezen van de chipbedrijven zakte de hoofdgraadmeter maandag nog ruim onder de 900 punten. De MidKap daalde 0,7 procent tot 835,32 punten. De beurs in Frankfurt klom 1 procent en Londen ging 0,3 procent omhoog. Parijs leverde 0,3 procent in.
AkzoNobel sloot de rij in de AEX met een min van 5 procent. De omzet van het verfconcern steeg in het vierde kwartaal licht, maar de nettowinst viel flink lager uit. Topman Greg Poux-Guillaume verwacht daarnaast dit jaar geen significant marktherstel. De efficiencymaatregelen die het bedrijf neemt, zullen volgens hem wel verder bijdragen aan het bedrijfsresultaat. AkzoNobel liet vorig jaar weten wereldwijd ongeveer 2000 banen te schrappen om kosten te verlagen.
Gedwongen ontslagen
In de MidKap werd luchtvaartconcern Air France-KLM bijna 2 procent lager gezet. KLM schrapt 250 kantoorbanen, waarbij gedwongen ontslagen niet worden uitgesloten.
De euro was 1,0416 dollar waard, tegen 1,0426 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie werd 0,5 procent goedkoper op 73,38 dollar en Brentolie zakte 0,2 procent in prijs tot 77,32 dollar per vat.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is vrijdag met rode cijfers het weekend ingegaan. De chipfondsen stonden bij de grootste dalers in de hoofdindex op het Damrak na tegenvallende cijfers van het Amerikaanse softwareconcern Oracle en chipproducent Broadcom.
1 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Luchtvaartmaatschappij Transavia heeft dit jaar voor het eerst in haar 60-jarige bestaan 10 miljoen passagiers aan boord verwelkomd. Het bedrijf spreekt van een "bijzondere mijlpaal" en een "mooie afsluiting" van het jubileumjaar voor vertrekkend topman Marcel de Nooijer. Hij neemt eind dit jaar afscheid bij Transavia.
2 uur geledenUTRECHT (ANP) - Voormalig minister en staatssecretaris Mark Harbers wordt de nieuwe voorzitter van de raad van commissarissen van spoorbeheerder ProRail. Hij neemt per 2 juli volgend jaar de functie over van Hans Alders, die dan na twaalf jaar zijn maximale zittingstermijn heeft bereikt.
3 uur geledenNEW YORK (ANP) - Broadcom stond vrijdag bij de dalers op de aandelenbeurzen in New York. De chipfabrikant boekte afgelopen kwartaal een recordomzet en zag de winst bijna verdubbelen. Ook gaf het bedrijf een sterke verwachting af voor het huidige kwartaal, waarin de verkoopopbrengst van de AI-chips van Broadcom zal verdubbelen. Wel waarschuwde het bedrijf voor lagere winstmarges op AI-chips. Het aandeel verloor daarop ruim 7 procent.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - LTO-voorzitter Ger Koopmans "schrikt niet" van de uitspraken die Peter Wennink doet over de veehouderij in zijn rapport over toekomstige welvaart. "Scherpe woorden dragen goede antwoorden. Met onze 'bouwsteen stikstof' hebben wij het perfecte antwoord op zijn oproep", zegt de voorman van de boerenorganisatie tegen het ANP. Wennink schrijft in zijn rapport dat de landbouw, en dan vooral de veehouderij, voor het grootste deel van de stikstofneerslag in natuurgebieden zorgt.
5 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Het wordt duurder om pakketjes van buiten de EU te kopen. Op elk pakketje dat bij onder meer Chinese webshops wordt gekocht, moeten consumenten vanaf juli 3 euro aan invoertarief betalen. Dat hebben de EU-ministers van Financiën vrijdag besloten. Nu hoeven consumenten pas invoerrechten te betalen als het gaat om een pakket van minimaal 150 euro.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Peter Wennink zegt dat veel politieke partijen zijn waarschuwingen over de toekomstige welvaart van Nederland serieus nemen. De voormalige topman van chipmachinemaker ASML stelde in een rapport dat de komende tien jaar minstens 150 miljard euro extra moet worden geïnvesteerd om productiever te worden en de economische groei op peil te houden. Daarvoor zijn snelle ingrepen en moeilijke keuzes nodig, schreef Wennink.
7 uur geleden