Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

ASML flink hoger in AEX na cijfers, AkzoNobel in het rood

ASML flink hoger in AEX na cijfers, AkzoNobel in het rood

AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX-index is woensdag met winst gesloten, mede geholpen door een stevige plus voor ASML dat met goed ontvangen resultaten kwam. Ook sectorgenoten ASMI en Besi stonden bij de winnaars. Verfproducent AkzoNobel opende eveneens de boeken en bungelde onderaan bij de hoofdfondsen op het Damrak.

ASML was koploper met een plus van 5,6 procent. De chipmachinemaker behaalde in het vierde kwartaal en over heel 2024 een recordomzet. Ook kreeg het bedrijf uit Veldhoven in het afgelopen kwartaal veel meer nieuwe orders binnen dan verwacht. Volgens topman Christophe Fouquet blijft AI de belangrijkste aanjager van de groei in de sector. Dat levert volgens hem zowel kansen als risico's op. Voor dit jaar rekent ASML op een verdere omzetgroei. Besi en ASMI wonnen tot 3,2 procent.

Eerder deze week stonden de chipfondsen juist nog sterk onder druk door onrust bij beleggers na de lancering van de goedkope chatbot van de Chinese AI-startup DeepSeek, die veel minder chips gebruikt dan vergelijkbare chatbots als ChatGPT. Dat kan gevolgen hebben voor de vraag naar halfgeleiders van westerse producenten.

Efficiencymaatregelen

De AEX eindigde 0,7 procent hoger op 904,94 punten. Door de koersverliezen van de chipbedrijven zakte de hoofdgraadmeter maandag nog ruim onder de 900 punten. De MidKap daalde 0,7 procent tot 835,32 punten. De beurs in Frankfurt klom 1 procent en Londen ging 0,3 procent omhoog. Parijs leverde 0,3 procent in.

AkzoNobel sloot de rij in de AEX met een min van 5 procent. De omzet van het verfconcern steeg in het vierde kwartaal licht, maar de nettowinst viel flink lager uit. Topman Greg Poux-Guillaume verwacht daarnaast dit jaar geen significant marktherstel. De efficiencymaatregelen die het bedrijf neemt, zullen volgens hem wel verder bijdragen aan het bedrijfsresultaat. AkzoNobel liet vorig jaar weten wereldwijd ongeveer 2000 banen te schrappen om kosten te verlagen.

Gedwongen ontslagen

In de MidKap werd luchtvaartconcern Air France-KLM bijna 2 procent lager gezet. KLM schrapt 250 kantoorbanen, waarbij gedwongen ontslagen niet worden uitgesloten.

De euro was 1,0416 dollar waard, tegen 1,0426 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie werd 0,5 procent goedkoper op 73,38 dollar en Brentolie zakte 0,2 procent in prijs tot 77,32 dollar per vat.

Meer uit Financieel

AEX-index vestigt weer nieuw slotrecord door hoop op einde oorlog

AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX-index is deze tweede pinksterdag opnieuw gesloten op een hogere stand dan ooit. Beleggers waren optimistisch vanwege de positieve berichten over een mogelijk einde van de oorlog in Iran. Aanleiding daarvoor waren uitspraken van de Amerikaanse president Donald Trump, die zaterdag zei dat er grotendeels overeenstemming is over een akkoord met Iran.

11 uur geleden
Prosus wil af van verplichte aandelenverkoop Delivery Hero

AMSTERDAM (ANP) - Techinvesteerder Prosus wil af van de Europese verplichting om zijn aandeel in de Duitse maaltijdbezorger Delivery Hero te verkopen. Dat stelde de Europese Commissie vorig jaar uit concurrentieoverwegingen als voorwaarde voor de overname van Just Eat Takeaway, het moederbedrijf van Thuisbezorgd.nl. Maar het aan de Amsterdamse beurs genoteerde Prosus wil niet verdergaan met het verkopen van het belang zolang Uber bezig is Delivery Hero over te nemen. Daartoe heeft Prosus een verzoek ingediend bij de EU, melden bronnen aan persbureau Bloomberg.

12 uur geleden
Leveringsproblemen bij vliegtuigbouwer Airbus houden aan

LEIDEN (ANP/DPA) - De grootste vliegtuigfabrikant ter wereld, Airbus, kampt nog steeds met leveringsproblemen. De Australische luchtvaartmaatschappij Qantas krijgt het eerste van de twaalf bestelde aangepaste A350-toestellen nu pas in april 2027, heeft Airbus maandag bekendgemaakt. Qantas had op levering gerekend voor eind 2026.

17 uur geleden
Speculatie onder beleggers na miljardenbod Uber op Delivery Hero

FRANKFURT (ANP/BLOOMBERG) - Een miljardenbod van taxi- en maaltijdbezorgapp Uber op de Duitse maaltijdbezorger Delivery Hero zorgt voor speculatie onder beleggers. Uber kwam dit weekend met een bod waarbij het bedrijf wordt gewaardeerd op 10 miljard euro. De beurskoers van Delivery Hero is maandag op de beurs in Frankfurt evenwel voorbij die waarde gegaan, omdat beleggers erop gokken dat er een hogere prijs nodig is om de deal rond te krijgen.

17 uur geleden
Huawei denkt ook zonder ASML krachtigste chips te kunnen maken

SHENZHEN (ANP/AFP/RTR/BLOOMBERG) - Het Chinese techconcern Huawei claimt een nieuwe manier ontwikkeld te hebben om halfgeleiders te maken. Daarmee zou het bedrijf over een aantal jaren ook de meest geavanceerde chips kunnen maken, zonder dat het daarvoor de beste machines van chipmachinemaker ASML nodig heeft.

18 uur geleden
AEX naar nieuw record na berichten over naderende deal Iran-VS

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de beurs in Amsterdam is maandagochtend gestegen tot een nieuw recordniveau. Beleggers trekken zich tijdens de dunne handel op tweede pinksterdag op aan berichten over een naderend vredesakkoord tussen de Verenigde Staten en Iran. De hoop is dat daardoor de Straat van Hormuz binnenkort weer helemaal heropent en de verstoringen aan de olie- en gasleveringen afnemen.

20 uur geleden
Olie en gas aanzienlijk goedkoper door hoop op akkoord VS-Iran

AMSTERDAM (ANP/BLOOMBERG) - Door de hoop op vrede in het Midden-Oosten laten zowel de olie- als de gasprijzen maandagochtend stevige dalingen zien. De Verenigde Staten en Iran lijken na berichten van afgelopen weekend namelijk heel dicht bij een nieuw akkoord.

20 uur geleden