Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

ASML flink hoger in AEX na cijfers, AkzoNobel in het rood

ASML flink hoger in AEX na cijfers, AkzoNobel in het rood

AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX-index is woensdag met winst gesloten, mede geholpen door een stevige plus voor ASML dat met goed ontvangen resultaten kwam. Ook sectorgenoten ASMI en Besi stonden bij de winnaars. Verfproducent AkzoNobel opende eveneens de boeken en bungelde onderaan bij de hoofdfondsen op het Damrak.

ASML was koploper met een plus van 5,6 procent. De chipmachinemaker behaalde in het vierde kwartaal en over heel 2024 een recordomzet. Ook kreeg het bedrijf uit Veldhoven in het afgelopen kwartaal veel meer nieuwe orders binnen dan verwacht. Volgens topman Christophe Fouquet blijft AI de belangrijkste aanjager van de groei in de sector. Dat levert volgens hem zowel kansen als risico's op. Voor dit jaar rekent ASML op een verdere omzetgroei. Besi en ASMI wonnen tot 3,2 procent.

Eerder deze week stonden de chipfondsen juist nog sterk onder druk door onrust bij beleggers na de lancering van de goedkope chatbot van de Chinese AI-startup DeepSeek, die veel minder chips gebruikt dan vergelijkbare chatbots als ChatGPT. Dat kan gevolgen hebben voor de vraag naar halfgeleiders van westerse producenten.

Efficiencymaatregelen

De AEX eindigde 0,7 procent hoger op 904,94 punten. Door de koersverliezen van de chipbedrijven zakte de hoofdgraadmeter maandag nog ruim onder de 900 punten. De MidKap daalde 0,7 procent tot 835,32 punten. De beurs in Frankfurt klom 1 procent en Londen ging 0,3 procent omhoog. Parijs leverde 0,3 procent in.

AkzoNobel sloot de rij in de AEX met een min van 5 procent. De omzet van het verfconcern steeg in het vierde kwartaal licht, maar de nettowinst viel flink lager uit. Topman Greg Poux-Guillaume verwacht daarnaast dit jaar geen significant marktherstel. De efficiencymaatregelen die het bedrijf neemt, zullen volgens hem wel verder bijdragen aan het bedrijfsresultaat. AkzoNobel liet vorig jaar weten wereldwijd ongeveer 2000 banen te schrappen om kosten te verlagen.

Gedwongen ontslagen

In de MidKap werd luchtvaartconcern Air France-KLM bijna 2 procent lager gezet. KLM schrapt 250 kantoorbanen, waarbij gedwongen ontslagen niet worden uitgesloten.

De euro was 1,0416 dollar waard, tegen 1,0426 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie werd 0,5 procent goedkoper op 73,38 dollar en Brentolie zakte 0,2 procent in prijs tot 77,32 dollar per vat.

Meer uit Financieel

Luchtvaartsector naar bestuursrechter om krimp Schiphol

DEN HAAG (ANP) - Verschillende partijen uit de luchtvaartsector stappen naar de Afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van State om de krimp van Schiphol te voorkomen. Die stap volgt op een kort geding, waarin de civiele rechter al oordeelde dat het aan de bestuursrechter was om zich over de zaak te buigen.

3 minuten geleden
Commissie wil handel binnen de EU makkelijker maken

BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie wil de handel tussen lidstaten vergemakkelijken door uniforme regels in te voeren voor bijvoorbeeld labels, diploma-erkenning of milieu-en veiligheidsstandaarden. Zo kan de interne EU-markt hopelijk groeien, staat in de strategie voor de interne markt die woensdag werd gepresenteerd door Eurocommissaris Stéphane Séjourné (Handel).

38 minuten geleden
Minder haast bij Honda met elektrische auto's door zwakke vraag

TOKIO (ANP/DPA) - De Japanse autofabrikant Honda Motor verlaagt zijn verkoopdoelen voor elektrische auto's en vermindert ook de investeringen in de ontwikkeling ervan. De reden is een tegenvallende vraag, maakte het concern bekend.

45 minuten geleden
Aedes en woningcorporaties starten kort geding om huurbevriezing

DEN HAAG (ANP) - Woningcorporatiekoepel Aedes en 230 corporaties starten een kort geding vanwege de huurbevriezing. Ze willen bij de rechtbank in Den Haag afdwingen dat het kabinet de afspraken voor meer woningbouw nakomt. Eerder deze maand sommeerde Aedes woonminister Mona Keijzer om de afspraken na te komen en de huurbevriezing voor dit en volgend jaar terug te draaien. Maar de minister gaat door met haar wetsvoorstel.

1 uur geleden
Twee van drie leden raad van toezicht FNV dienen ontslag in

UTRECHT (ANP) - Twee van de drie leden van de raad van toezicht van FNV hebben hun ontslag ingediend. Dat melden bronnen binnen de vakbond en wordt bevestigd door interimvoorzitter Dick Koerselman. De raad van toezicht stond al enige tijd onder druk van het vakbondspersoneel, dat dinsdag had aangekondigd naar de Ondernemingskamer te stappen.

1 uur geleden
Duitse topeconomen voorspellen dat economie dit jaar stagneert

BERLIJN (ANP/DPA) - De Duitse economie stagneert dit jaar. Dat voorspellen de belangrijkste economische adviseurs van bondskanselier Friedrich Merz, oftewel de zogenoemde Sachverständigenrat van vijf experts. Het adviesorgaan rekende eerder op een kleine groei van 0,4 procent voor de grootste economie van Europa.

2 uur geleden
CBS: vrouwen hebben het minder goed dan mannen

DEN HAAG (ANP) - Vrouwen hebben het minder goed dan mannen. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS), dat "brede welvaart" onderzocht. Brede welvaart draait niet alleen om het inkomen van mensen, maar ook om hoe gezond en gelukkig zij zich voelen, hoe zij hun werk ervaren en of zij vertrouwen hebben in elkaar en in de samenleving. De grootste verschillen tussen mannen en vrouwen liggen op het gebied van het hebben van betaald werk en ervaren gezondheid, aldus het CBS.

2 uur geleden

Oh Oh...
Zo te zien gebruik je een adblocker.

We begrijpen je voorkeur om ZeelandNet bannervrij te bekijken. Maar ja, we zijn wel afhankelijk van advertenties om onze website rendabel te houden. Zo kun je o.a. nieuwsartikelen gratis blijven lezen.

Zou je willen overwegen ons te whitelisten, zodat we de content kunnen blijven bieden waarvoor je vandaag naar ZeelandNet kwam?

Dank je wel!