Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

ASML flink hoger in AEX na cijfers, AkzoNobel in het rood

ASML flink hoger in AEX na cijfers, AkzoNobel in het rood

AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX-index is woensdag met winst gesloten, mede geholpen door een stevige plus voor ASML dat met goed ontvangen resultaten kwam. Ook sectorgenoten ASMI en Besi stonden bij de winnaars. Verfproducent AkzoNobel opende eveneens de boeken en bungelde onderaan bij de hoofdfondsen op het Damrak.

ASML was koploper met een plus van 5,6 procent. De chipmachinemaker behaalde in het vierde kwartaal en over heel 2024 een recordomzet. Ook kreeg het bedrijf uit Veldhoven in het afgelopen kwartaal veel meer nieuwe orders binnen dan verwacht. Volgens topman Christophe Fouquet blijft AI de belangrijkste aanjager van de groei in de sector. Dat levert volgens hem zowel kansen als risico's op. Voor dit jaar rekent ASML op een verdere omzetgroei. Besi en ASMI wonnen tot 3,2 procent.

Eerder deze week stonden de chipfondsen juist nog sterk onder druk door onrust bij beleggers na de lancering van de goedkope chatbot van de Chinese AI-startup DeepSeek, die veel minder chips gebruikt dan vergelijkbare chatbots als ChatGPT. Dat kan gevolgen hebben voor de vraag naar halfgeleiders van westerse producenten.

Efficiencymaatregelen

De AEX eindigde 0,7 procent hoger op 904,94 punten. Door de koersverliezen van de chipbedrijven zakte de hoofdgraadmeter maandag nog ruim onder de 900 punten. De MidKap daalde 0,7 procent tot 835,32 punten. De beurs in Frankfurt klom 1 procent en Londen ging 0,3 procent omhoog. Parijs leverde 0,3 procent in.

AkzoNobel sloot de rij in de AEX met een min van 5 procent. De omzet van het verfconcern steeg in het vierde kwartaal licht, maar de nettowinst viel flink lager uit. Topman Greg Poux-Guillaume verwacht daarnaast dit jaar geen significant marktherstel. De efficiencymaatregelen die het bedrijf neemt, zullen volgens hem wel verder bijdragen aan het bedrijfsresultaat. AkzoNobel liet vorig jaar weten wereldwijd ongeveer 2000 banen te schrappen om kosten te verlagen.

Gedwongen ontslagen

In de MidKap werd luchtvaartconcern Air France-KLM bijna 2 procent lager gezet. KLM schrapt 250 kantoorbanen, waarbij gedwongen ontslagen niet worden uitgesloten.

De euro was 1,0416 dollar waard, tegen 1,0426 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie werd 0,5 procent goedkoper op 73,38 dollar en Brentolie zakte 0,2 procent in prijs tot 77,32 dollar per vat.

Meer uit Financieel

Von der Leyen ziet Canada als partner in mondiale handelsstrijd

MONTREAL (ANP) - Voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen ziet Canada als partner in de handelsstrijd die momenteel wereldwijd wordt gevoerd. Dat zei ze op de eerste dag van de top tussen de EU en Canada.

15 minuten geleden
Google-eigenaar Alphabet keldert op Wall Street na resultaten

NEW YORK (ANP) - Alphabet ging donderdag 13 procent onderuit op de beurzen in New York. Het moederbedrijf van Google zag daarmee zo'n 489 miljard dollar aan beurswaarde verdampen. Het techconcern rapporteerde teleurstellende resultaten voor advertentie-inkomsten uit zoekopdrachten, terwijl de uitgaven door investeringen in AI fors zijn gestegen. Dit wakkerde zorgen aan of de miljardeninvesteringen van Alphabet in AI wel voldoende opleveren.

1 uur geleden
Franse winkeliers zetten zich schrap voor nieuw protest en geweld

PARIJS (ANP/RTR) - Winkeliers in Frankrijk zetten zich schrap voor een derde weekend vol onrust. De afgelopen weekenden mondden protesten in meerdere Franse steden uit in geweld en plunderingen van winkels. De schade en de gemiste inkomsten tot nu toe worden geschat op ongeveer 1,8 miljard euro.

1 uur geleden
Elektrisch motormerk LiveWire vreest voor voortbestaan

MILWAUKEE (ANP) - De Amerikaanse producent van elektrische motoren LiveWire, waarin Harley-Davidson een meerderheidsbelang heeft, waarschuwt dat het bedrijf de komende twaalf maanden mogelijk niet overleeft. Het bedrijf kampt met geldproblemen en een zwakke vraag.

1 uur geleden
Burger King verkoopt meer Whoppers en andere snacks

MIAMI (ANP) - Burger King-restaurants hebben in de afgelopen drie maanden goede zaken gedaan met de verkopen van Whoppers en andere snacks. Dat volgt uit de kwartaalcijfers die moederbedrijf Restaurant Brands International (RBI) heeft gepubliceerd. De fastfoodketen is in de Amerikaanse thuismarkt bezig met een meerjarig plan om de omzetgroei te versnellen, waarbij onder meer fors is geïnvesteerd in reclames, verbouwingen en verhuizingen en keukenapparatuur.

1 uur geleden
ECB houdt rentepauze na verhoging in september

FRANKFURT (ANP) - De Europese Centrale Bank (ECB) houdt de rente in de eurozone onveranderd op 2,5 procent. De rentepauze geeft de centrale bank uit Frankfurt meer tijd om het effect van de eerdere renteverhogingen af te wachten. In september verhoogde de ECB het belangrijkste rentetarief nog met een kwart procentpunt om de inflatie in het eurogebied te bestrijden. Ook in juni gingen de leenkosten met een kwart procentpunt omhoog.

1 uur geleden
Economie VS groeit sterker dan verwacht in derde kwartaal

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De economie van de Verenigde Staten is in het derde kwartaal van dit jaar sterker gegroeid dan verwacht. Volgens een voorlopige raming van de Amerikaanse overheid groeide de grootste economie ter wereld op zogeheten geannualiseerde basis met 3,4 procent. Het cijfer komt overeen met een groei van 0,8 procent in vergelijking met een jaar eerder.

1 uur geleden