ASML en Heineken omhoog op beurs, Just Eat Takeaway onderuit
AMSTERDAM (ANP) - Chipmachinemaker ASML en bierbrouwer Heineken gingen woensdag stevig vooruit op de Amsterdamse beurs. ASML profiteerde van het wereldwijde chiptekort en kwam met sterke kwartaalcijfers en goede vooruitzichten. Ook de resultaten van Heineken vielen in de smaak. Just Eat Takeaway, de eigenaar van Thuisbezorgd.nl, moest het daarentegen ontgelden na berichten dat het bedrijf meer concurrentie krijgt op de belangrijke Duitse markt.
De hoofdindex op Beursplein 5 noteerde rond het middaguur 0,8 procent in de plus op 705,81 punten. De MidKap daalde 0,6 procent tot 1024,49 punten. De beurzen in Frankfurt, Parijs en Londen wonnen tot 0,4 procent.
ASML (plus 4,2 procent) was koploper bij de AEX-bedrijven. De chipmachinemaker verhoogde zijn omzetverwachting voor het hele jaar na een sterk eerste kwartaal. ASML ziet de vraag naar zijn machines flink toenemen door het wereldwijde chiptekort. ASMI kwam ook met cijfers en won 1 procent. De chiptoeleverancier profiteerde in het eerste kwartaal ook volop van het chiptekort en rekent voor het huidige kwartaal op een verdere groei.
Maaltijdbezorger Just Eat Takeaway was de grootste daler in de hoofdindex met een min van dik 4 procent. Volgens zakenkrant Financial Times wil bezorgdienst Uber Eats de dominante positie van Just Eat Takeaway in Duitsland doorbreken. Ook zullen de aangekondigde versoepelingen voor de horeca in Nederland mogelijk leiden tot minder bestellingen bij het bedrijf.
Heineken steeg 3,6 procent. De bierbrouwer blijft last houden van de horecasluitingen in Europa, maar presteerde desondanks beter dan verwacht. Topman Dolf van den Brink sprak van een solide start van het jaar. AkzoNobel won 0,4 procent. Het verfconcern boekte afgelopen kwartaal bijna twee keer zoveel winst als een jaar geleden. Beleggers waren niet onder de indruk van de cijfers van Randstad. De uitzender zit qua werk weer op het niveau van voor de crisis, maar het aandeel werd 2,2 procent lager gezet. In de MidKap zakte Vopak 5 procent na tegenvallende resultaten van het tankopslagbedrijf.
In Milaan kelderde voetbalclub Juventus 12 procent na het besluit van zes grote Engelse clubs om zich terug te trekken uit de oprichting van een eigen Europese Super League. Hugo Boss won 8 procent in Frankfurt door geruchten dat het Franse luxeconcern LVMH (plus 1,5 procent) interesse heeft in een overname van het Duitse modehuis.
De euro stond op 1,2005 dollar, tegen 1,2037 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie werd 1,5 procent goedkoper op 61,75 dollar. Brentolie daalde 1,4 procent in prijs tot 65,63 dollar per vat.
Meer uit Financieel
PARIJS (ANP) - Slechts negen olietankers, vracht- en containerschepen zijn sinds maandag door de Straat van Hormuz gevaren. Dat heeft het Franse persbureau AFP becijferd op basis van gegevens van MarineTraffic, een website waarmee de locaties van schepen te volgen zijn.
57 minuten geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York verloren vrijdag opnieuw stevig omdat door de Amerikaans-Israëlische oorlog tegen Iran de olieprijzen stegen tot niveaus die sinds 2023 niet meer zijn gezien. Wel deed een onverwachte krimp in het Amerikaanse banencijfer over februari bij beleggers de hoop op renteverlagingen door de Federal Reserve herleven.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Nintendo heeft de Amerikaanse overheid aangeklaagd om de importheffingen die president Donald Trump vorig jaar had ingesteld. Het Japanse spelcomputerbedrijf eist een "snelle terugbetaling, met rente" van alle betaalde heffingen, volgens een klacht ingediend bij het Amerikaanse handelshof.
3 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - KLM heeft het hervatten van zijn vluchten naar Dubai, Riyad en Dammam wederom uitgesteld. De luchtvaartmaatschappij vliegt tot en met dinsdag niet naar de bestemmingen in het Midden-Oosten om de oorlog in Iran. Eerder had KLM deze vluchten al tot en met zondag uitgesloten. "We volgen de ontwikkelingen op de voet", benadrukte de maatschappij vrijdagavond in een verklaring.
5 uur geledenDHAKA (ANP/RTR) - Kledingleveringen voor Zara-eigenaar Inditex en andere grote kledingretailers zitten vast op luchthavens in Bangladesh en India. Dat hebben drie fabrikanten in de landen laten weten. De kleding zou eigenlijk met vluchten van luchtvaartmaatschappijen als Emirates en Qatar Airways worden meegenomen, maar die hebben door de oorlog in Iran veel vluchten geschrapt.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Chiptoeleverancier Besi is vrijdag meer dan 17 procent onderuitgegaan op de Amsterdamse beurs. De koersval werd volgens analisten veroorzaakt door ongunstige berichten in Zuid-Koreaanse media voor de fabrikant van assemblageapparatuur voor de halfgeleiderindustrie.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet zet zoals afgesproken in het coalitieakkoord een streep door een groot deel van een nieuwe wet die moet afbakenen welk werk als zelfstandig ondernemer kan worden gedaan. Er komt een nieuwe wet voor in de plaats die moet leiden tot meer zekerheid voor mensen die er zelf voor kiezen als zzp'er te werken, meldt minister Thierry Aartsen (Werk, VVD).
8 uur geleden