ASML en ArcelorMittal zorgen voor herstel op Damrak
AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse beurs wist vrijdag wat te herstellen van de zware koersval die volgde op de Russische invasie in Oekraïne. Na de eerste schrikreactie maken beleggers een afweging van de impact van de sancties tegen Rusland en worden zwaar afgestrafte aandelen opgepikt. Op het Damrak werd staalconcern ArcelorMittal weer gekocht na een koersverlies van 6,5 procent een dag eerder. Chipbedrijven als ASML profiteerden van het sterke herstel van de Amerikaanse techgraadmeter Nasdaq.
De oorlog in Oekraïne zal naar verwachting wel boven de markten blijven hangen. Beleggers hopen echter dat de centrale banken door de onzekerheid en de zware sancties tegen Rusland wat voorzichtiger zullen zijn met de afbouw van het stimuleringsbeleid en renteverhogingen. Een minder snelle stijging van de rente is positief voor aandelen.
De AEX-index op Beursplein 5 noteerde rond het middaguur 1,2 procent in de plus op 716,89 punten. De MidKap steeg 1,5 procent tot 1009,11 punten. De beurzen in Frankfurt, Parijs en Londen wonnen tot 2,1 procent.
Beurs Rusland
De Russische beurs veerde eveneens op na de koersdreun op donderdag. De RTS-index in Moskou steeg 16 procent. Oliebedrijf Rosneft won 6 procent na de afstraffing een dag eerder. Sberbank zakte daarentegen 7 procent. De sancties van het Westen zijn vooral gericht tegen de Russische banken, terwijl de energiesector grotendeels buiten schot blijft.
De chipbedrijven ASML, ASMI en Besi stonden in de kopgroep van de AEX met winsten tot 4,4 procent. Staalconcern ArcelorMittal deed het ook goed met een plus van 4,2 procent. IMCD won 1,2 procent. De chemicaliëndistributeur zag de omzet en winst vorig jaar flink stijgen. ING sloot de rij met een min van 2,5 procent.
Galapagos
In de MidKap steeg baggeraar Boskalis 4,5 procent dankzij een koopadvies van Jefferies. Speciaalchemiebedrijf Corbion daalde 0,7 procent na tegenvallende resultaten. Biotechnoloog Galapagos, die ook met cijfers kwam, klom 1,7 procent.
In Londen steeg Pearson 10 procent na goed ontvangen resultaten van de Britse uitgever. Ook gaat het bedrijf eigen aandelen inkopen. Herverzekeraar Swiss Re boekte afgelopen jaar minder winst dan verwacht en zakte 6 procent in Zürich.
Olieprijzen
De olieprijzen stabiliseerden na de forse opmars een dag eerder. Brentolie werd 0,1 procent duurder op 99,17 dollar per vat en de prijs van Amerikaanse olie daalde 0,1 procent tot 92,70 dollar. De Verenigde Staten lijken de Russische oliebranche min of meer te sparen bij de sancties tegen het land. Ook willen de VS meer strategische oliereserves vrijgeven.
De euro was 1,1176 dollar waard, tegen 1,1137 dollar een dag eerder.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP/RTR) - De Autoriteit Persoonsgegevens (AP) heeft taxibedrijf Uber een boete van 825 miljoen euro gegeven voor het geautomatiseerd stopzetten van accounts van chauffeurs zonder dit te communiceren. Dit gebeurde volgens de Nederlandse toezichthouder van 2020 tot en met 2022.
31 minuten geledenSCHIPHOL/OSLO (ANP) - De staking onder luchtverkeersleiders in Noorwegen raakt zaterdag ook enkele vluchten van KLM. Een woordvoerster van de luchtvaartmaatschappij laat weten dat daardoor twee vluchten tussen Amsterdam en hoofdstad Oslo niet doorgaan. Getroffen passagiers worden omgeboekt naar andere vluchten.
33 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De Nederlandse curatoren van de failliete fietsenfabrikant Accell zijn volop bezig de mogelijkheden voor een doorstart in kaart te brengen. Ze kijken daarvoor zowel in het binnen- als buitenland. Onder meer Batavus, Sparta, Babboe en Koga vallen onder het vorige week failliet verklaarde Accell.
1 uur geledenSEOUL (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Het Zuid-Koreaanse chip- en technologieconcern Samsung Electronics is van plan om dit jaar voor een bedrag van maximaal bijna 80 miljard dollar aan eigen aandelen in te kopen. Dat is de grootste aandeleninkoop in Zuid-Korea ooit. Woensdag maakte het Zuid-Koreaanse chipbedrijf SK Hynix nog bekend om tot wel 29 miljard dollar aan eigen aandelen in te kopen.
3 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - Duitse beursgenoteerde ondernemingen hebben al bijna 800 miljoen euro teruggekregen aan de onwettig verklaarde importheffingen van de Amerikaanse president Donald Trump. Dat meldt zakenblad WirtschaftsWoche op basis van bedrijfsresultaten en andere officiële mededelingen. Post- en pakketbezorgconcern DHL was de grootste ontvanger met een terugbetaling van ruim 400 miljoen euro.
3 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - Bitcoin, de grootste en bekendste cryptomunt ter wereld, zette vrijdag de opmars voort en koerst af op de grootste weekwinst in meer dan drie jaar. De euforie op de cryptomarkt keerde deze week terug, nadat de Amerikaanse minister van Financiën, Scott Bessent, aankondigde dat de overheid meer langlopende obligaties gaat terugkopen om de rente op deze staatsleningen te drukken.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Voedselfabrikanten misleiden klanten in de supermarkt door hun producten gezonder te laten lijken. Dat concludeert de Consumentenbond na onderzoek van verschillende producten die claimen vezelrijk te zijn.
4 uur geleden