Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

ASML en ArcelorMittal zorgen voor herstel op Damrak

ASML en ArcelorMittal zorgen voor herstel op Damrak

AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse beurs wist vrijdag wat te herstellen van de zware koersval die volgde op de Russische invasie in Oekraïne. Na de eerste schrikreactie maken beleggers een afweging van de impact van de sancties tegen Rusland en worden zwaar afgestrafte aandelen opgepikt. Op het Damrak werd staalconcern ArcelorMittal weer gekocht na een koersverlies van 6,5 procent een dag eerder. Chipbedrijven als ASML profiteerden van het sterke herstel van de Amerikaanse techgraadmeter Nasdaq.

De oorlog in Oekraïne zal naar verwachting wel boven de markten blijven hangen. Beleggers hopen echter dat de centrale banken door de onzekerheid en de zware sancties tegen Rusland wat voorzichtiger zullen zijn met de afbouw van het stimuleringsbeleid en renteverhogingen. Een minder snelle stijging van de rente is positief voor aandelen.

De AEX-index op Beursplein 5 noteerde rond het middaguur 1,2 procent in de plus op 716,89 punten. De MidKap steeg 1,5 procent tot 1009,11 punten. De beurzen in Frankfurt, Parijs en Londen wonnen tot 2,1 procent.

Beurs Rusland

De Russische beurs veerde eveneens op na de koersdreun op donderdag. De RTS-index in Moskou steeg 16 procent. Oliebedrijf Rosneft won 6 procent na de afstraffing een dag eerder. Sberbank zakte daarentegen 7 procent. De sancties van het Westen zijn vooral gericht tegen de Russische banken, terwijl de energiesector grotendeels buiten schot blijft.

De chipbedrijven ASML, ASMI en Besi stonden in de kopgroep van de AEX met winsten tot 4,4 procent. Staalconcern ArcelorMittal deed het ook goed met een plus van 4,2 procent. IMCD won 1,2 procent. De chemicaliëndistributeur zag de omzet en winst vorig jaar flink stijgen. ING sloot de rij met een min van 2,5 procent.

Galapagos

In de MidKap steeg baggeraar Boskalis 4,5 procent dankzij een koopadvies van Jefferies. Speciaalchemiebedrijf Corbion daalde 0,7 procent na tegenvallende resultaten. Biotechnoloog Galapagos, die ook met cijfers kwam, klom 1,7 procent.

In Londen steeg Pearson 10 procent na goed ontvangen resultaten van de Britse uitgever. Ook gaat het bedrijf eigen aandelen inkopen. Herverzekeraar Swiss Re boekte afgelopen jaar minder winst dan verwacht en zakte 6 procent in Zürich.

Olieprijzen

De olieprijzen stabiliseerden na de forse opmars een dag eerder. Brentolie werd 0,1 procent duurder op 99,17 dollar per vat en de prijs van Amerikaanse olie daalde 0,1 procent tot 92,70 dollar. De Verenigde Staten lijken de Russische oliebranche min of meer te sparen bij de sancties tegen het land. Ook willen de VS meer strategische oliereserves vrijgeven.

De euro was 1,1176 dollar waard, tegen 1,1137 dollar een dag eerder.

Meer uit Financieel

Wall Street sluit lager na oplaaiend conflict in Midden-Oosten

NEW YORK (ANP) - De beurzen in New York zijn maandag met verliezen de handel uitgegaan. Beleggers maken zich zorgen over het opnieuw opgelaaide geweld in het Midden-Oosten. Daardoor stegen de olieprijzen, waardoor ook de inflatiezorgen toenamen.

3 uur geleden
Amerikaanse waakhond en 22 staten klagen Amazon aan om misleiding

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse mededingingsautoriteit FTC en 22 staten hebben Amazon maandag aangeklaagd. Ze beschuldigen het tech- en webwinkelconcern van misleidende en oneerlijke praktijken, waarmee het bedrijf in het geheim de prijzen van zijn onlineveilingen voor zoekadvertenties heeft opgedreven.

3 uur geleden
AEX sluit met verlies, SBM Offshore winnaar op het Damrak

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index is maandag met verlies gesloten. Beleggers vrezen voor een escalatie van het geweld in het Midden-Oosten na nieuwe aanvallen van de Verenigde Staten op Iran, waarna Iran een vergeldingsaanval uitvoerde. SBM Offshore profiteerde van de hogere olieprijzen en was de grootste stijger bij de hoofdfondsen. Het aandeel steeg 2,9 procent.

7 uur geleden
Decathlon wil positie in Franse bergen verbeteren via Sport 2000

VILLENEUVE D'ASCQ (ANP/RTR) - De Franse sportwinkelketen Decathlon wil zijn aanwezigheid in Franse skigebieden verhogen. Daarvoor is het van plan een belang van 50 procent te nemen in branchegenoot Sport 2000 France, eigendom van Céraclès Coopérative, maakten beide bedrijven bekend.

8 uur geleden
Wall Street daalt na oplopende spanningen in Midden-Oosten

NEW YORK (ANP) - De beurzen in New York zijn maandag met kleine verliezen begonnen. Beleggers bleven voorzichtig na de Amerikaanse aanvallen op Iraanse raketlanceerinstallaties bij de Straat van Hormuz. Als vergelding voerde Iran een aanval met raketten en drones uit op Amerikaanse luchtmachtbases in Jordanië. De olieprijzen liepen door de vrees voor een nieuwe escalatie van het geweld in het Midden-Oosten flink op.

9 uur geleden
Industrie VS gaat veel meer afweer tegen ballistische raket maken

ARLINGTON (ANP) - De Amerikaanse fabrikanten van de schaarse verdedigingswapens tegen Ruslands snelste raketten gaan de productie verveelvoudigen. Ze gaan de komende jaren drie keer zoveel Patriot- en vier keer zoveel THAAD-onderscheppingsraketten maken, hebben ze met het Amerikaanse ministerie van Defensie afgesproken.

10 uur geleden
Lichte stijging inflatie in Duitsland in augustus

WIESBADEN (ANP) - De inflatie in Duitsland is in augustus licht gestegen naar 2,9 procent op jaarbasis, van 2,8 procent in juli. Dat meldt het Duitse federale statistiekbureau Destatis op basis van een voorlopige schatting. Daarmee wordt het weer wat waarschijnlijker dat de Europese Centrale Bank (ECB) binnenkort met een renteverhoging komt.

11 uur geleden