Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

ASML en ArcelorMittal zorgen voor herstel op Damrak

ASML en ArcelorMittal zorgen voor herstel op Damrak

AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse beurs wist vrijdag wat te herstellen van de zware koersval die volgde op de Russische invasie in Oekraïne. Na de eerste schrikreactie maken beleggers een afweging van de impact van de sancties tegen Rusland en worden zwaar afgestrafte aandelen opgepikt. Op het Damrak werd staalconcern ArcelorMittal weer gekocht na een koersverlies van 6,5 procent een dag eerder. Chipbedrijven als ASML profiteerden van het sterke herstel van de Amerikaanse techgraadmeter Nasdaq.

De oorlog in Oekraïne zal naar verwachting wel boven de markten blijven hangen. Beleggers hopen echter dat de centrale banken door de onzekerheid en de zware sancties tegen Rusland wat voorzichtiger zullen zijn met de afbouw van het stimuleringsbeleid en renteverhogingen. Een minder snelle stijging van de rente is positief voor aandelen.

De AEX-index op Beursplein 5 noteerde rond het middaguur 1,2 procent in de plus op 716,89 punten. De MidKap steeg 1,5 procent tot 1009,11 punten. De beurzen in Frankfurt, Parijs en Londen wonnen tot 2,1 procent.

Beurs Rusland

De Russische beurs veerde eveneens op na de koersdreun op donderdag. De RTS-index in Moskou steeg 16 procent. Oliebedrijf Rosneft won 6 procent na de afstraffing een dag eerder. Sberbank zakte daarentegen 7 procent. De sancties van het Westen zijn vooral gericht tegen de Russische banken, terwijl de energiesector grotendeels buiten schot blijft.

De chipbedrijven ASML, ASMI en Besi stonden in de kopgroep van de AEX met winsten tot 4,4 procent. Staalconcern ArcelorMittal deed het ook goed met een plus van 4,2 procent. IMCD won 1,2 procent. De chemicaliëndistributeur zag de omzet en winst vorig jaar flink stijgen. ING sloot de rij met een min van 2,5 procent.

Galapagos

In de MidKap steeg baggeraar Boskalis 4,5 procent dankzij een koopadvies van Jefferies. Speciaalchemiebedrijf Corbion daalde 0,7 procent na tegenvallende resultaten. Biotechnoloog Galapagos, die ook met cijfers kwam, klom 1,7 procent.

In Londen steeg Pearson 10 procent na goed ontvangen resultaten van de Britse uitgever. Ook gaat het bedrijf eigen aandelen inkopen. Herverzekeraar Swiss Re boekte afgelopen jaar minder winst dan verwacht en zakte 6 procent in Zürich.

Olieprijzen

De olieprijzen stabiliseerden na de forse opmars een dag eerder. Brentolie werd 0,1 procent duurder op 99,17 dollar per vat en de prijs van Amerikaanse olie daalde 0,1 procent tot 92,70 dollar. De Verenigde Staten lijken de Russische oliebranche min of meer te sparen bij de sancties tegen het land. Ook willen de VS meer strategische oliereserves vrijgeven.

De euro was 1,1176 dollar waard, tegen 1,1137 dollar een dag eerder.

Meer uit Financieel

Flinke winsten op Wall Street na verkiezingszege Democraten

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn woensdag fors gestegen, omdat de ruime overwinning van de Democraten bij de tussentijdse verkiezingen in de Verenigde Staten de hoop voedt bij beleggers dat de oorlog met Iran snel kan eindigen. Daardoor daalden ook de olieprijzen fors.

2 uur geleden
Rheinmetall verlaagt omzetprognose voor tweede keer in korte tijd

DÜSSELDORF (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Het Duitse defensieconcern Rheinmetall heeft voor de tweede keer in enkele maanden zijn omzetverwachting verlaagd, vanwege een verwachte vertraging bij een groot project. Het betekent wederom een tegenslag voor de Europese fabrikant van onder meer munitie en pantservoertuigen.

2 uur geleden
ANWB naar rechter om aangekondigde staking bij Wegenwacht

DEN HAAG (ANP) - De ANWB stapt vrijdag naar de kortgedingrechter in Utrecht om een staking die de vakbonden voor maandag hebben aangekondigd bij onder meer de Wegenwacht-dienst. De verkeersorganisatie wil voorkomen dat automobilisten met pech straks hulpeloos langs de weg komen te staan, omdat rondrijdende ANWB-medewerkers het werk hebben neergelegd.

3 uur geleden
Onderzoek: stikstofplannen kabinet leiden tot krimp veehouderij

WAGENINGEN (ANP) - De stikstofplannen van het kabinet leiden waarschijnlijk tot stevige krimp van het aantal veehouderijen in Nederland, voorzien onderzoekers van de Wageningse universiteit. Ze denken dat op termijn 10 tot 30 procent van de veehouders zal kiezen voor bedrijfsbeëindiging, door het in juni aangekondigde maatregelenpakket.

3 uur geleden
ECB moet waakzaam blijven voor inflatieschokken, zegt Knot

DEN HAAG (ANP) - De Europese Centrale Bank (ECB) moet waarschijnlijk "een havikachtige koers" blijven volgen en op de hoede zijn voor inflatieschokken. Dat heeft Klaas Knot gezegd volgens persbureau Bloomberg. De Nederlandse kandidaat om ECB-president Christine Lagarde op te volgen, is eerder door economen vaak beschouwd als een zogeheten havik, een duidelijke voorstander van renteverhogingen om de inflatie in te dammen.

5 uur geleden
Brentolie kost weer minder dan 100 dollar per vat

LONDEN (ANP/BLOOMBERG/AFP) - De olie- en gasprijzen zijn woensdag fors gedaald. Dat gebeurde nadat Donald Trump heeft gezegd dat de kans op aanvallen op Iran kleiner wordt. Een vat ruwe Brentolie kost daardoor voor het eerst sinds begin oktober weer minder dan 100 dollar per vat.

6 uur geleden
Ahold grote winnaar in AEX, groene energie in de plus na midterms

AMSTERDAM (ANP) - Ahold Delhaize was woensdag na publicatie van de kwartaalcijfers een van de grote winnaars op de Amsterdamse beurs. De eigenaar van Albert Heijn, Etos, Gall & Gall en bol verlaagde zijn jaarprognose na de cyberaanval vorige maand. Beleggers hadden dit al voorzien, maar zagen ook dat de schade meeviel. Daarnaast hadden beleggers aandacht voor de uitslagen van de midterms in de Verenigde Staten. Na winst van de Democraten werden door heel Europa bedrijven gelinkt aan schone energie hoger gezet.

6 uur geleden