ASML en ArcelorMittal zorgen voor herstel op Damrak
AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse beurs wist vrijdag wat te herstellen van de zware koersval die volgde op de Russische invasie in Oekraïne. Na de eerste schrikreactie maken beleggers een afweging van de impact van de sancties tegen Rusland en worden zwaar afgestrafte aandelen opgepikt. Op het Damrak werd staalconcern ArcelorMittal weer gekocht na een koersverlies van 6,5 procent een dag eerder. Chipbedrijven als ASML profiteerden van het sterke herstel van de Amerikaanse techgraadmeter Nasdaq.
De oorlog in Oekraïne zal naar verwachting wel boven de markten blijven hangen. Beleggers hopen echter dat de centrale banken door de onzekerheid en de zware sancties tegen Rusland wat voorzichtiger zullen zijn met de afbouw van het stimuleringsbeleid en renteverhogingen. Een minder snelle stijging van de rente is positief voor aandelen.
De AEX-index op Beursplein 5 noteerde rond het middaguur 1,2 procent in de plus op 716,89 punten. De MidKap steeg 1,5 procent tot 1009,11 punten. De beurzen in Frankfurt, Parijs en Londen wonnen tot 2,1 procent.
Beurs Rusland
De Russische beurs veerde eveneens op na de koersdreun op donderdag. De RTS-index in Moskou steeg 16 procent. Oliebedrijf Rosneft won 6 procent na de afstraffing een dag eerder. Sberbank zakte daarentegen 7 procent. De sancties van het Westen zijn vooral gericht tegen de Russische banken, terwijl de energiesector grotendeels buiten schot blijft.
De chipbedrijven ASML, ASMI en Besi stonden in de kopgroep van de AEX met winsten tot 4,4 procent. Staalconcern ArcelorMittal deed het ook goed met een plus van 4,2 procent. IMCD won 1,2 procent. De chemicaliëndistributeur zag de omzet en winst vorig jaar flink stijgen. ING sloot de rij met een min van 2,5 procent.
Galapagos
In de MidKap steeg baggeraar Boskalis 4,5 procent dankzij een koopadvies van Jefferies. Speciaalchemiebedrijf Corbion daalde 0,7 procent na tegenvallende resultaten. Biotechnoloog Galapagos, die ook met cijfers kwam, klom 1,7 procent.
In Londen steeg Pearson 10 procent na goed ontvangen resultaten van de Britse uitgever. Ook gaat het bedrijf eigen aandelen inkopen. Herverzekeraar Swiss Re boekte afgelopen jaar minder winst dan verwacht en zakte 6 procent in Zürich.
Olieprijzen
De olieprijzen stabiliseerden na de forse opmars een dag eerder. Brentolie werd 0,1 procent duurder op 99,17 dollar per vat en de prijs van Amerikaanse olie daalde 0,1 procent tot 92,70 dollar. De Verenigde Staten lijken de Russische oliebranche min of meer te sparen bij de sancties tegen het land. Ook willen de VS meer strategische oliereserves vrijgeven.
De euro was 1,1176 dollar waard, tegen 1,1137 dollar een dag eerder.
Meer uit Financieel
BRUSSEL (ANP) - De cybersecuritydienst voor EU-instituten, CERT-EU, waarschuwt voor twee "kritieke kwetsbaarheden" in de programmeertaal PHP. De organisatie achter die wereldwijd zeer belangrijke programmeertaal heeft melding gemaakt van de kwetsbaarheden, die het onder meer mogelijk maken om van afstand een server aan te sturen. Op die manier kunnen kwaadwillenden mogelijk controle krijgen over de server.
9 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de Amsterdamse aandelenbeurs is woensdag iets hoger geopend. De chipfondsen stonden bij de stijgers na de koersdalingen op dinsdag. Verder kwamen verfproducent AkzoNobel, uitzendconcern Randstad en fitnessketen Basic-Fit met kwartaalcijfers op het Damrak. Randstad was daarop een uitblinker in de MidKap.
23 minuten geledenZAANDAM (ANP) - De Amerikaanse ketens van supermarktconcern Ahold Delhaize hebben hun websites weer aangeschakeld. Door de grote cyberaanval en vele problemen bij het bedrijf lagen de sites van deze zusterketens van Albert Heijn er meer dan een week uit.
31 minuten geledenHOOFDDORP (ANP) - Basic-Fit heeft dit jaar meer leden gekregen. In de afgelopen drie kwartalen telde de Nederlandse sportschoolketen, die ook in andere landen veel locaties heeft, 690.000 nieuwe leden vergeleken met de eerste negen maanden van vorig jaar. Daarmee is het ledenbestand uitgegroeid tot bijna 6,3 miljoen. Ook nam het gemiddelde aantal leden per Basic-Fit-locatie toe naar meer dan 3000.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het Haagse cyberbeveiligingsbedrijf Eye Security klaagt over de toenemende informatieverzoeken van het Openbaar Ministerie. "Wanneer het Openbaar Ministerie vertrouwelijke onderzoeksgegevens opeist bij de incident-responsebedrijven die slachtoffers helpen, zet dat de basis van ons werk onder druk", schrijft topman Job Kuijpers in een bericht op LinkedIn, waarover het FD woensdag ook publiceerde.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Verf- en coatingsproducent AkzoNobel heeft in het derde kwartaal de verkoopprijzen verhoogd, waardoor een lichte daling van het verkoopvolume gecompenseerd kon worden. Verder ligt het bedrijf achter verfmerken als Flexa en Sikkens op koers om de fusie met de Amerikaanse branchegenoot Axalta begin volgend jaar af te ronden.
1 uur geledenDIEMEN (ANP) - Uitzendconcern Randstad heeft, na een sterk eerste halfjaar, ook in het derde kwartaal groei laten zien. Volgens Randstad-topman Sander van 't Noordende groeit het bedrijf inmiddels weer in driekwart van de markten waarin het actief is, waaronder de Verenigde Staten, Italië, Spanje en Nederland. Randstad had langere tijd te maken met zwakke marktomstandigheden, maar dit jaar keerde het tij.
2 uur geleden