Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

ASML blijft na recordjaar op verdere groei rekenen

ASML blijft na recordjaar op verdere groei rekenen

VELDHOVEN (ANP) - Chipmachinemaker ASML heeft in het afgelopen kwartaal en boekjaar een recordomzet behaald. Het bedrijf verwacht verdere groei, doordat klanten behoefte hebben aan geavanceerde chipmachines voor AI-toepassingen, ondanks Nederlandse en Amerikaanse exportbeperkingen.

In heel 2024 boekte ASML een omzet van bijna 28,3 miljard euro, tegenover 27,6 miljard euro een jaar eerder. Daarop boekte het bedrijf een winst van 7,6 miljard euro.

Dit jaar rekent het bedrijf op een omzet tussen de 30 miljard en 35 miljard euro. Die brede schatting heeft volgens het Veldhovense bedrijf te maken met onzekerheden over de vraag naar chipapparatuur bij klanten die niet vooroplopen in de ontwikkeling van chips voor kunstmatige intelligentie.

"Kunstmatige intelligentie is de belangrijkste aanjager van onze sector. Het heeft een verschuiving in de markt veroorzaakt waar niet alle klanten evenveel van profiteren", zegt ASML-topman Christophe Fouquet daarover.

In de prognose heeft ASML ook gerekend met de effecten van nieuwe beperkingen op de export naar China die Nederland en de VS de afgelopen paar maanden bekendmaakten.

Meer uit Financieel

Wall Street fors hoger, lingeriemerk Victoria's Secret onderuit

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn donderdag met flinke koerswinsten gesloten, waarmee een vervolg werd gegeven aan de plussen van een dag eerder. Het sentiment op Wall Street kreeg steun van opmerkingen van een bestuurder van de Amerikaanse centrale bank. Daarnaast waren er nog verschillende grote bedrijven met kwartaalcijfers, waaronder lingeriemerk Victoria's Secret dat stevig daalde.

4 uur geleden
Raad van toezicht Volkswagen steunt grote herstructurering

WOLFSBURG (ANP) - De raad van toezicht van Volkswagen steunt de plannen voor een omvangrijke herstructurering van de Duitse autobouwer waarbij nog eens 50.000 banen kunnen verdwijnen en vier Duitse fabrieken gesloten kunnen worden. De raad stemde donderdagavond unaniem in met die plannen van topman Oliver Blume die eerder al bekend waren gemaakt.

4 uur geleden
SpaceX en Blue Origin schrappen komst naar ruimtevaarttop Parijs

PARIJS (ANP/AFP) - De Amerikaanse ruimtevaartbedrijven SpaceX en Blue Origin schrappen hun komst naar een ruimtevaarttop in Parijs volgende week. Dat meldt het Franse ministerie dat verantwoordelijk is voor ruimtevaart. Ook de Amerikaanse bedrijven Stoke Space en Starcloud hebben afgezegd.

6 uur geleden
AEX-index sluit met kleine winst, olieprijzen lopen weer op

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is donderdag met een kleine winst gesloten. Beleggers keken onder meer naar het verdere herstel op Wall Street. De Amerikaanse beurzen doorbraken woensdag een verliesreeks van drie dagen en openden donderdag hoger. Dat was het gevolg van een kortstondige daling van de olieprijzen en teruglopende rentes op obligatiemarkten.

9 uur geleden
Groei Franse economie lager door extreme hitte en droogte

PARIJS (ANP/BLOOMBERG) - De groei van de Franse economie zal dit jaar lager uitvallen door de extreme hitte en droogte van afgelopen zomer, waarin de landbouw schade opliep door tegenvallende oogsten. Dat zegt het Franse ministerie van Financiën op basis van een voorlopige schatting.

9 uur geleden
Branche draagt oplossing aan na schorsing bouwcontroleurs

DELFT (ANP) - Andere controleurs voor bouwprojecten hebben ruimte om het werk van de drie geschorste bureaus van kwaliteitsborgers over te nemen. Dat meldt de Vereniging KwaliteitsBorging Nederland (VKBN). Daarmee wil de brancheorganisatie voorkomen dat tot 1300 projecten stil komen te liggen.

10 uur geleden
Nvidia neemt AI-bedrijf Hugging Face over voor bijna 13 miljard

SANTA CLARA (ANP) - Nvidia, 's werelds belangrijkste chipverkoper voor kunstmatige intelligentie, neemt AI-bedrijf Hugging Face over voor ruim 12,9 miljard dollar (ongeveer 11,1 miljard euro). Dat meldt topman Jensen Huang van Nvidia donderdag in een verklaring.

11 uur geleden