ASML blijft na recordjaar op verdere groei rekenen
VELDHOVEN (ANP) - Chipmachinemaker ASML heeft in het afgelopen kwartaal en boekjaar een recordomzet behaald. Het bedrijf verwacht verdere groei, doordat klanten behoefte hebben aan geavanceerde chipmachines voor AI-toepassingen, ondanks Nederlandse en Amerikaanse exportbeperkingen.
In heel 2024 boekte ASML een omzet van bijna 28,3 miljard euro, tegenover 27,6 miljard euro een jaar eerder. Daarop boekte het bedrijf een winst van 7,6 miljard euro.
Dit jaar rekent het bedrijf op een omzet tussen de 30 miljard en 35 miljard euro. Die brede schatting heeft volgens het Veldhovense bedrijf te maken met onzekerheden over de vraag naar chipapparatuur bij klanten die niet vooroplopen in de ontwikkeling van chips voor kunstmatige intelligentie.
"Kunstmatige intelligentie is de belangrijkste aanjager van onze sector. Het heeft een verschuiving in de markt veroorzaakt waar niet alle klanten evenveel van profiteren", zegt ASML-topman Christophe Fouquet daarover.
In de prognose heeft ASML ook gerekend met de effecten van nieuwe beperkingen op de export naar China die Nederland en de VS de afgelopen paar maanden bekendmaakten.
Meer uit Financieel
MOUNTAIN VIEW (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Google-moederbedrijf Alphabet heeft in het derde kwartaal een hogere omzet behaald, maar zag de winst dalen. De opbrengsten van de divisie voor cloudactiviteiten namen het hardst toe, dankzij de grote vraag naar rekenkracht en toepassingen van kunstmatige intelligentie. Het nettoresultaat kreeg een knauw door verliezen op beleggingen door Google.
46 minuten geledenREDMOND (ANP/BLOOMBERG) - Techconcern Microsoft heeft ook afgelopen kwartaal weer veel geld verdiend aan zijn cloudtak. De vraag naar diensten rond kunstmatige intelligentie (AI) nam verder toe en leverde de clouddivisie Azure, na die van Amazon de grootste ter wereld, bijna de helft meer omzet op. De totale inkomsten van het Amerikaanse concern groeiden met 19 procent, tot ruim 92 miljard dollar.
1 uur geledenROME (ANP/RTR) - Italië verhoogt de belasting voor banken en verzekeraars om de lasten van middeninkomens en zelfstandigen te verlichten. In de woensdag gepresenteerde begroting voor volgend jaar loopt het tekort op naar 3,4 procent, boven de norm van maximaal 3 procent vanuit de Europese Unie. Maar de regering van premier Giorgia Meloni maakt gebruik van een uitzonderingsregeling voor uitgaven aan defensie en klimaat.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn met kleine winsten de handel uitgegaan, na de beslissing van de Federal Reserve om de rente in de aanloop naar de midterms onveranderd te houden. De Amerikaanse centrale bank beloofde de inflatie omlaag te krijgen en de komende tijd informatie te vergaren over het beste beleid daarvoor. Techbedrijf Oracle maakte beleggers enthousiast met zijn strategie-update.
1 uur geledenWALNUT CREEK (ANP/BLOOMBERG) - Na Chiquita waarschuwt ook het grote bananenmerk Del Monte voor prijsverhogingen op de korte termijn. Veel regenval in Latijns-Amerika en de gestegen kosten door de Iranoorlog zitten de verkopers dwars. "Het komt er nu op aan of je wil overleven of ten onder gaat als je op dezelfde weg doorgaat. Deze prijzen kunnen niet langer zo blijven", zei Del Monte-topman Mohammad Abu-Ghazaleh in een toelichting op tegenvallende kwartaalresultaten.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Federal Reserve heeft het belangrijkste rentetarief in de Verenigde Staten onveranderd gelaten. Dat maakte de Amerikaanse centrale bank bekend na zijn tweedaagse rentevergadering. De Fed benadrukte wel dat de inflatie nog altijd te hoog is, waardoor de mogelijkheid blijft bestaan dat de rente nog een keer omhooggaat.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP/BLOOMBERG/RTR) - De Europese vliegtuigbouwer Airbus heeft afgelopen kwartaal minder winst gemaakt door een kwaliteitsprobleem bij zijn toestellen. Ook was er een tekort aan motoren. Daardoor zijn er minder vliegtuigen geleverd. Het in Toulouse gevestigde bedrijf houdt wel vast aan de ambitieuze doelstelling om dit jaar zo'n 870 vliegtuigen te leveren, wat meer zou zijn dan ooit.
4 uur geleden