ASML blijft na recordjaar op verdere groei rekenen
VELDHOVEN (ANP) - Chipmachinemaker ASML heeft in het afgelopen kwartaal en boekjaar een recordomzet behaald. Het bedrijf verwacht verdere groei, doordat klanten behoefte hebben aan geavanceerde chipmachines voor AI-toepassingen, ondanks Nederlandse en Amerikaanse exportbeperkingen.
In heel 2024 boekte ASML een omzet van bijna 28,3 miljard euro, tegenover 27,6 miljard euro een jaar eerder. Daarop boekte het bedrijf een winst van 7,6 miljard euro.
Dit jaar rekent het bedrijf op een omzet tussen de 30 miljard en 35 miljard euro. Die brede schatting heeft volgens het Veldhovense bedrijf te maken met onzekerheden over de vraag naar chipapparatuur bij klanten die niet vooroplopen in de ontwikkeling van chips voor kunstmatige intelligentie.
"Kunstmatige intelligentie is de belangrijkste aanjager van onze sector. Het heeft een verschuiving in de markt veroorzaakt waar niet alle klanten evenveel van profiteren", zegt ASML-topman Christophe Fouquet daarover.
In de prognose heeft ASML ook gerekend met de effecten van nieuwe beperkingen op de export naar China die Nederland en de VS de afgelopen paar maanden bekendmaakten.
Meer uit Financieel
WASHINGTON (ANP/AFP) - De Verenigde Staten hebben toestemming gegeven om maximaal 4 miljoen vaten ruwe olie vrij te geven vanuit de strategische reserves. Daarmee moeten de leveringsproblemen worden opgevangen die de storm Isaias in het zuidoosten van het land heeft veroorzaakt.
1 uur geledenREDMOND (ANP) - De topman van Microsoft heeft gepleit voor meer controle bij het ontwikkelen van kunstmatige intelligentie. Dit weekend zei hij in een bericht op X dat bedrijven krachtige AI-modellen zouden moeten beschouwen als mogelijke interne risico's. Ze moeten er volgens hem van uitgaan dat zulke AI-modellen "gecompromitteerd" zijn en een soort "noodrem" inbouwen om ze in toom te houden.
2 uur geledenBEIJING (ANP/BLOOMBERG) - De autoverkopen in China zijn in de eerste negen maanden van dit jaar hard gedaald door verslechterende marktomstandigheden. In totaal werden er 1,7 miljoen voertuigen verkocht in China, 's werelds grootste automarkt. Dat is een daling van 21 procent vergeleken met dezelfde periode vorig jaar, maakte branchevereniging China Passenger Car Association bekend.
22 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De rechter heeft de verzoeken van de Vereniging Effectenbezitters (VEB) en een grote groep beleggers voor een diepgaand onderzoek naar Philips afgewezen. In 2021 vond een wereldwijde terugroepactie plaats van beademings- en slaapapneu-apparaten van een Amerikaanse dochteronderneming van Philips.
23 uur geledenDEN HAAG (ANP/DPA) - Tesla heeft de naam van zijn rijassistentiesysteem in Europa veranderd, na jarenlange kritiek dat het Amerikaanse bedrijf het systeem te veel zou hebben aangeprezen als volledig zelfrijdend. Op de websites van de fabrikant van elektrische auto's in Nederland en andere Europese landen heet het systeem nu 'Tesla Assisted Driving'. Daarmee wordt direct duidelijk dat het slechts om een rijassistentiesysteem gaat.
1 dag geledenEINDHOVEN (ANP) - De benzineprijs in Nederland bereikte zaterdag een nieuw record en is nu even hoog als die van diesel, volgt uit cijfers van consumentenvoordeelplatform UnitedConsumers. De adviesprijs voor Euro95 ging omhoog, van 2,728 euro vrijdag, tot 2,732 euro zaterdag. De hoogste adviesprijs tot nu toe dateert van eind september en bedroeg 2,730 euro per liter.
1 dag geledenBRASÍLIA (ANP/BELGA) - Braziliaanse aanklagers zijn een rechtszaak begonnen tegen een dochteronderneming van olieconcern Shell in het land. Ze eisen een schadevergoeding van meer dan 100 miljoen dollar na de dodelijke overstromingen in het zuiden van Brazilië in 2024.
1 dag geleden