Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

ASML, Besi en ASMI onderuit op Damrak door zorgen over DeepSeek

ASML, Besi en ASMI onderuit op Damrak door zorgen over DeepSeek

AMSTERDAM (ANP) - ASML, Besi en ASMI gingen maandag hard omlaag op de Amsterdamse beurs. De chipbedrijven stonden onder druk door de lancering van een nieuwe AI-app van de Chinese start-up DeepSeek. Die chatbot zou die van grotere concurrenten, zoals ChatGPT van OpenAI, overtreffen en zou veel minder kosten om te trainen en te ontwikkelen. China lijkt daarmee toch een inhaalslag te hebben gemaakt op het gebied van kunstmatige intelligentie (AI), ondanks de maatregelen van de VS om de nieuwste chiptechnologieƫn uit Chinese handen te houden.

Chipmachinemaker ASML, die woensdag met resultaten komt, zakte 9 procent. Besi en ASMI verloren ruim 10 procent. Vorige week gingen de chipbedrijven nog flink omhoog, na de aankondiging van president Donald Trump om minstens 500 miljard dollar te investeren in AI. Die investeringen worden gedaan via een samenwerkingsverband van OpenAI, de Japanse techinvesteerder SoftBank en Oracle.

Door de koersverliezen van de chipbedrijven zakte de AEX-index weer ruim onder de 900 punten. De hoofdindex noteerde in de ochtendhandel 1,6 procent lager op 887,15 punten. Op 16 januari wist de AEX voor het eerst sinds half oktober vorig jaar juist weer boven de 900 punten te sluiten. De MidKap verloor 0,7 procent tot 825,56 punten. De beurzen in Frankfurt, Londen en Parijs leverden tot 1,2 procent in.

Dreiging

Ook de dreiging van Trump om importheffingen in te voeren op producten uit Colombia hield de gemoederen bezig. Trump kondigde tal van sancties aan voor Colombia omdat de president van het land zondag weigerde deportatievluchten te laten landen. Enkele uren later trok Trump de importtarieven weer in, nadat Colombia toch akkoord ging met alle eisen van Trump en de deportatievluchten naar het land werden hervat.

Naast de chipbedrijven stond betaalbedrijf Adyen in de staartgroep van de AEX, met een min van 2,8 procent. UMG voerde de stijgers aan, met een winst van 7 procent. Het platenlabel heeft de samenwerking met streamingdienst Spotify uitgebreid.

Winst

Ryanair klom 2 procent. De Ierse budgetmaatschappij zag de winst afgelopen kwartaal stijgen. Wel werd de prognose voor het aantal reizigers opnieuw verlaagd, omdat Boeing moeite heeft met het leveren van vliegtuigen.

De euro was 1,0472 dollar waard, tegen 1,0516 dollar op vrijdag. Een vat Amerikaanse olie werd 0,4 procent goedkoper op 74,36 dollar. Brentolie zakte 0,3 procent in prijs tot 78,27 dollar per vat.

Meer uit Financieel

Wall Street sluit hoger door hoop op nieuwe renteverlaging Fed

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met winsten gesloten na de verliezen een dag eerder. De stemming onder beleggers op Wall Street kreeg vooral steun van hernieuwde hoop dat de Amerikaanse centrale bank de rente verder gaat verlagen om de economie te stimuleren. Ook werden de zorgen over de grote AI-investeringen en de sterk gestegen waarderingen van techbedrijven even aan de kant geschoven.

6 uur geleden
Luxebedrijf LVMH steekt miljoenen in verlieslijdende Le Parisien

PARIJS (ANP/BLOOMBERG) - Het Franse luxeconcern LVMH, moederbedrijf van onder meer Louis Vuitton en Christian Dior, investeert tot 150 miljoen euro in de verlieslijdende krant Le Parisien. LVMH is eigenaar van Le Parisien en bezit bijvoorbeeld ook zakenkrant Les Echos en weekblad Paris Match.

8 uur geleden
KLM en bonden sluiten cao-akkoord voor grondpersoneel

SCHIPHOL (ANP) - KLM heeft met de vakbonden een nieuw cao-akkoord voor grondmedewerkers van de luchtvaartmaatschappij gesloten. Eind vorige maand werd al een principeovereenkomst gesloten met FNV en CNV, die nu is goedgekeurd door de leden. Volgens KLM wordt het akkoord breed gedragen, ook door de bonden De Unie, NVLT en VKP.

10 uur geleden
Verlies voor Amsterdamse AEX-index, chipfondsen fors lager

AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX-index is vrijdag met verlies het weekend ingegaan. De chipfondsen ASML, ASMI en Besi waren de grootste dalers bij de hoofdfondsen op het Damrak met minnen tot 6,3 procent door zorgen bij beleggers over de enorme investeringen in AI en de sterk gestegen waarderingen van techfondsen.

10 uur geleden
Stop op datacenters Amsterdam bespaart Liander 125 miljoen

AMSTERDAM (ANP) - Het besluit van de gemeente Amsterdam om geen grote nieuwe datacenters toe te staan in de gemeente, betekent dat Liander drie elektriciteitsstations minder hoeft te bouwen. Hiermee bespaart de netbeheerder zo'n 125 miljoen euro, meldde de gemeente Amsterdam vrijdagmiddag op basis van een nieuwe doorrekening. Ook TenneT hoeft volgens deze doorrekening twee stations minder te bouwen.

10 uur geleden
Werknemers kledingketen Zara willen protesteren op Black Friday

MADRID (ANP/RTR) - Werknemers van kledingketen Zara zijn van plan om in meerdere Europese landen te protesteren op Black Friday. Ze willen dat er weer een regeling komt voor het delen van winsten met het personeel van het Spaanse moederbedrijf Inditex.

12 uur geleden
Motor achter economische groei verzwakt, constateert CPB

DEN HAAG (ANP) - Het proces van economische vernieuwing in Nederland is duidelijk afgezwakt. Tot die conclusie komt het Centraal Planbureau (CPB) in een nieuw rapport. Volgens de belangrijke adviseur van het kabinet worden slecht presterende bedrijven minder snel vervangen door nieuwe, innovatieve en goed presterende bedrijven.

13 uur geleden