ASML, Besi en ASMI bij stijgers op Damrak na AI-initiatief Trump
AMSTERDAM (ANP) - De chipbedrijven ASML, Besi en ASMI behoorden woensdag tot de stijgers op de Amsterdamse beurs. Chipbedrijven in de Verenigde Staten, Japan, Taiwan en Zuid-Korea lieten ook winsten zien, dankzij het AI-initiatief van Trump. De Amerikaanse president kondigde een samenwerkingsverband aan tussen OpenAI, SoftBank en Oracle, dat minstens 500 miljard dollar aan computerinfrastructuur moet creëren om kunstmatige intelligentie (AI) aan te drijven. De onderneming, genaamd Stargate, zal beginnen met een datacenterproject in Texas en daarna uitbreiden naar andere staten.
De AEX-index op het Damrak noteerde in de ochtendhandel 0,2 procent hoger op 916,29 punten. ASML, Besi en ASMI wonnen tot 0,7 procent. De MidKap daalde 0,1 procent tot 840,83 punten. De beurzen in Parijs en Londen klommen tot 0,4 procent.
De DAX in Frankfurt steeg 0,8 procent, mede dankzij een sterke koerswinst van Adidas (plus 6 procent). Het Duitse sportmerk boekte afgelopen jaar meer winst dan verwacht. Adidas verhoogde in oktober al voor de derde keer zijn winstverwachting vanwege de grote vraag naar zijn retrosneakers en de beter dan verwachte verkoop van de resterende voorraden Yeezy-schoenen van rapper Kanye 'Ye' West.
Trump
Beleggers bleven verder voorzichtig door de waarschuwing van Trump dat de Europese Unie te maken krijgt met tarieven als het blok niet snel de handelsonevenwichtigheden met de VS herstelt. Daarnaast overweegt de Amerikaanse president om op 1 februari een tarief van 10 procent op te leggen aan importgoederen uit China.
Universal Music Group (UMG) was de grootste daler in de AEX, met een verlies van 1,5 procent. Persbureau Bloomberg meldde op basis van bronnen dat een grote aandeelhouder ruim 7 miljoen aandelen van de muziekgroep wil verkopen. De banken ABN AMRO en ING volgden met minnen van 0,8 procent.
Flow Traders
In de MidKap zakte Flow Traders ruim 2 procent. De flitshandelaar werd door Oddo BHF van de kooplijst gehaald. Metalengroep AMG sloot de rij, met een verlies van 4 procent. Laadpalenmaker Alfen was de sterkste stijger, met een winst van 1,6 procent. In Londen verloor easyJet 4,5 procent, na tegenvallende resultaten van de Britse budgetmaatschappij.
De euro was 1,0412 dollar waard, tegen 1,0419 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie kostte 0,5 procent minder op 75,49 dollar. Brentolie werd 0,3 procent goedkoper op 79,05 dollar per vat.
Meer uit Financieel
BIEL (ANP/BLOOMBERG) - Het Zwitserse horlogeconcern Swatch heeft zijn winkels zaterdag in meerdere landen tijdelijk gesloten. Het bedrijf zag zich daartoe gedwongen door een overweldigende drukte om het in de verkoop gaan van een nieuw horloge. Niet alleen in Nederland, maar bijvoorbeeld ook in het Verenigd Koninkrijk, Frankrijk, Dubai en Singapore bleven vestigingen dicht.
24 minuten geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG) - NAVO-topman Mark Rutte gaat Europese wapenfabrikanten volgende week oproepen om hun investeringen te verhogen en de productie op te voeren. Dat meldt zakenkrant Financial Times op basis van ingewijden.
2 uur geledenOAKLAND (ANP/BLOOMBERG) - YouTube, Snap en TikTok hebben in de Verenigde Staten een zaak geschikt rond beschuldigingen over de verslavende werking van de socialmedia en hogere zorgkosten bij scholen als gevolg daarvan. Als de zaak voor de rechter was gekomen, riskeerden de bedrijven op te draaien voor allerlei kosten die scholen maken.
3 uur geledenUTRECHT (ANP) - Vakbond FNV heeft het kabinet per brief opgeroepen om niet te tornen aan het weekend, vrije avonden en feestdagen in de Winkeltijdenwet. "Steeds weer zien we dat dit kabinet de rekening neerlegt bij gewone werkenden. Eerst de afbraak van WW, WIA en AOW, nu dreigt ook nog het weekend te worden opgeofferd", zegt FNV-bestuurder Linda Vermeulen. "Wij zeggen heel duidelijk: schaf het weekend niet af."
5 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Federal Reserve heeft Jerome Powell benoemd tot tijdelijk voorzitter van de raad van bestuur. Dit blijft hij totdat zijn opvolger Kevin Warsh officieel wordt beëdigd als hoofd van de Amerikaanse centrale bank.
5 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met forse verliezen het weekend ingegaan, na de koerswinsten een dag eerder. De chipfondsen op Wall Street stonden bij de dalers. De olieprijzen gingen juist flink omhoog.
16 uur geledenHOUSTON (ANP/BLOOMBERG) - Door de sterk gestegen olieprijzen vanwege de oorlog in het Midden-Oosten zijn er meer boorplatforms in de Verenigde Staten actief aan het boren naar olie. Volgens de grote Amerikaanse oliedienstverlener Baker Hughes zijn er deze week 415 boorplatforms daarmee bezig. Dat is het hoogste aantal sinds november vorig jaar.
17 uur geleden