ASML, Besi en ASMI bij stijgers op Damrak na AI-initiatief Trump
AMSTERDAM (ANP) - De chipbedrijven ASML, Besi en ASMI behoorden woensdag tot de stijgers op de Amsterdamse beurs. Chipbedrijven in de Verenigde Staten, Japan, Taiwan en Zuid-Korea lieten ook winsten zien, dankzij het AI-initiatief van Trump. De Amerikaanse president kondigde een samenwerkingsverband aan tussen OpenAI, SoftBank en Oracle, dat minstens 500 miljard dollar aan computerinfrastructuur moet creƫren om kunstmatige intelligentie (AI) aan te drijven. De onderneming, genaamd Stargate, zal beginnen met een datacenterproject in Texas en daarna uitbreiden naar andere staten.
De AEX-index op het Damrak noteerde in de ochtendhandel 0,2 procent hoger op 916,29 punten. ASML, Besi en ASMI wonnen tot 0,7 procent. De MidKap daalde 0,1 procent tot 840,83 punten. De beurzen in Parijs en Londen klommen tot 0,4 procent.
De DAX in Frankfurt steeg 0,8 procent, mede dankzij een sterke koerswinst van Adidas (plus 6 procent). Het Duitse sportmerk boekte afgelopen jaar meer winst dan verwacht. Adidas verhoogde in oktober al voor de derde keer zijn winstverwachting vanwege de grote vraag naar zijn retrosneakers en de beter dan verwachte verkoop van de resterende voorraden Yeezy-schoenen van rapper Kanye 'Ye' West.
Trump
Beleggers bleven verder voorzichtig door de waarschuwing van Trump dat de Europese Unie te maken krijgt met tarieven als het blok niet snel de handelsonevenwichtigheden met de VS herstelt. Daarnaast overweegt de Amerikaanse president om op 1 februari een tarief van 10 procent op te leggen aan importgoederen uit China.
Universal Music Group (UMG) was de grootste daler in de AEX, met een verlies van 1,5 procent. Persbureau Bloomberg meldde op basis van bronnen dat een grote aandeelhouder ruim 7 miljoen aandelen van de muziekgroep wil verkopen. De banken ABN AMRO en ING volgden met minnen van 0,8 procent.
Flow Traders
In de MidKap zakte Flow Traders ruim 2 procent. De flitshandelaar werd door Oddo BHF van de kooplijst gehaald. Metalengroep AMG sloot de rij, met een verlies van 4 procent. Laadpalenmaker Alfen was de sterkste stijger, met een winst van 1,6 procent. In Londen verloor easyJet 4,5 procent, na tegenvallende resultaten van de Britse budgetmaatschappij.
De euro was 1,0412 dollar waard, tegen 1,0419 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie kostte 0,5 procent minder op 75,49 dollar. Brentolie werd 0,3 procent goedkoper op 79,05 dollar per vat.
Meer uit Financieel
BRUSSEL (ANP/BLOOMBERG) - De economie van de eurozone is in de laatste drie maanden van vorig jaar 0,3 procent gegroeid in vergelijking met het voorgaande kwartaal, meldt statistiekbureau Eurostat op basis van een eerste raming. Daarmee presteerden de eurolanden beter dan economen hadden verwacht.
42 minuten geledenBEIJING (ANP) - China heeft AI-startup DeepSeek toestemming gegeven om hoogwaardige kunstmatige-intelligentiechips van het Amerikaanse Nvidia te kopen. Dat meldt persbureau Reuters op basis van bronnen. Eerder hield Beijing de import van deze H200-chips nog tegen.
1 uur geledenWIESBADEN (ANP) - De Duitse economie is in het vierde kwartaal iets harder gegroeid dan eerder werd gedacht. De grootste economie van Europa trok daarmee iets aan, na twee jaar van krimp.
1 uur geledenPANAMA-STAD (ANP/RTR) - De hoogste rechtbank van Panama heeft belangrijke havencontracten voor dochterbedrijven van CK Hutchison nietig verklaard. Daarmee wordt het onduidelijk of het Hongkongse conglomeraat eigenaar kan blijven van haventerminals aan beide uiteinden van het Panamakanaal.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Signify behoorde vrijdag tot de verliezers op de Amsterdamse beurs na teleurstellende resultaten. Het verlichtingsbedrijf vreest dat de lastige marktomstandigheden ook in 2026 aanhouden. Het bedrijf voert daarom opnieuw kostenbesparingen door, waarbij 900 banen worden geraakt. Hiermee hoopt het bedrijf 180 miljoen euro aan kosten te besparen. Het aandeel kelderde 11,5 procent en was daarmee de grootste daler in de MidKap.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Autoriteit Consument & Markt (ACM) heeft een onderzoek geopend naar Roblox vanwege de risico's die minderjarige gebruikers in de Europese Unie mogelijk lopen op het gameplatform. De waakhond wil nagaan of Roblox genoeg doet om kinderen te beschermen, onder andere tegen seksueel getinte spellen en kwaadwillenden.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Nederlandse economie is in het vierde kwartaal met 0,5 procent gegroeid ten opzichte van een kwartaal eerder. In alle kwartalen van 2025 is daarmee sprake geweest van groei, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) vrijdag op basis van een eerste berekening.
2 uur geleden