Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

ASML-baas vreest elders te moeten groeien als migratie hier stokt

ASML-baas vreest elders te moeten groeien als migratie hier stokt

VELDHOVEN (ANP) - ASML-topman Peter Wennink heeft opnieuw zijn grote zorgen geuit over stemmen in politiek Den Haag om het aantal arbeidsmigranten naar Nederland te beperken. In een interview in het RTL Z-programma Z360 sluit hij niet uit dat de chipmachinemaker activiteiten naar het buitenland moet verplaatsen als de onderneming in Nederland niet voldoende geschikt personeel kan vinden.

"Uiteindelijk kunnen we dit bedrijf alleen maar laten groeien als er voldoende gekwalificeerde mensen zijn. Dat doen we het liefst hier, maar als we die mensen hier niet kunnen krijgen dan krijgen we die mensen wel in Oost-Europa of in Azië of in de Verenigde Staten. Dan gaan we daar naartoe", liet hij weten voor de camera van RTL.

Hij doelde daarmee niet op een algehele verhuizing van de Veldhovense chipmachinemaker. Het gaat Wennink er puur om waar ASML in de toekomst verder kan groeien, benadrukte hij.

Consequenties

Het is niet voor het eerst dat het chipmachineconcern zich over dit onderwerp uitspreekt. Het bedrijf uitte na de Tweede Kamerverkiezingen direct al zijn zorgen. De twee grote winnaars van de verkiezingen, Geert Wilders (PVV) en Pieter Omtzigt (NSC), hadden tijdens hun verkiezingscampagne namelijk steeds herhaald dat het aantal arbeidsmigranten omlaag moet.

Volgens Wennink kan zo'n maatregel grote gevolgen hebben voor een bedrijf als ASML, dat veel kennismigranten nodig heeft. De vraag naar personeel bij het bedrijf en in de sector is zo groot dat alleen Nederlands talent niet voldoende zou zijn. "Je moet goed begrijpen als je dit soort dingen voorstelt, dat je dan ook begrijpt wat de consequenties zijn", aldus de ASML-topman.

Technologische voorspellingen

ASML is niet het enige bedrijf waar de ontwikkelingen rond de kabinetsformatie scherp in de gaten gehouden worden. Philips zei na de verkiezingen ook al dat kennismigranten essentieel zijn voor het bedrijf om de internationale uitwisseling van kennis, ervaring en innovatie. Volgens het medisch technologieconcern laten "economische en technologische voorspellingen zien dat we onze brede welvaart niet overeind kunnen houden zonder kennismigranten".

Meer uit Financieel

Anthropic-topman roept op ontwikkeling AI-modellen te vertragen

SAN FRANCISCO (ANP) - Topman Dario Amodei van Anthropic heeft AI-bedrijven opgeroepen om het tempo waarin ze de capaciteiten van AI-modellen uitbreiden bewust te matigen.

10 uur geleden
Cryptomiljardair doneert recordbedrag aan Britse partij Reform

LONDEN (ANP/BLOOMBERG) - De Britse rechts-radicale partij Reform UK heeft een recorddonatie toegezegd gekregen van een medeoprichter van cryptobeurs en handelsplatform BitMEX. Miljardair Ben Delo heeft gezegd 36 miljoen pond, ongeveer 42 miljoen euro, te schenken aan de partij van Nigel Farage.

14 uur geleden
Bronnen: Nvidia wil investeren in beursgang AI-bedrijf Anthropic

SANTA CLARA (ANP/RTR) - Nvidia, de belangrijkste chipverkoper ter wereld voor kunstmatige intelligentie, is in gesprek met Anthropic om in de beursgang van het AI-bedrijf te investeren. Dat vertellen twee ingewijden aan persbureau Reuters over wat mogelijk de grootste beursgang ooit kan worden.

17 uur geleden
Meloni denkt dat economie Italië dit jaar met 1 procent groeit

MILAAN (ANP/RTR) - De Italiaanse premier Giorgia Meloni verwacht dat de economie van het land dit jaar met 1 procent groeit. De politica deed haar voorspelling in een interview met de Italiaanse krant Il Foglio.

18 uur geleden
Prijzen aan de pomp iets omhoog, diesel klimt naar recordhoogte

EINDHOVEN (ANP) - Diesel tanken is zaterdag iets duurder geworden in Nederland. Uit cijfers van UnitedConsumers komt naar voren dat de gemiddelde adviesprijs voor een liter diesel is gestegen naar 2,725 euro, bijna 2 cent meer dan vrijdag. De gemiddelde benzineprijs is volgens het consumentenvoordeelplatform ook iets toegenomen tot 2,702 euro.

18 uur geleden
Trump staat open voor Chinese autofabrieken in VS

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump staat ervoor open dat Chinese autofabrikanten elektrische auto's in de Verenigde Staten produceren, mits ze daarvoor Amerikaanse werknemers inzetten. De feitelijke Amerikaanse blokkade op de import van Chinese auto's wil hij wel handhaven.

21 uur geleden
FT: VS beperken bescherming tankers in Straat van Hormuz

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten hebben tankers die door de Straat van Hormuz varen gevraagd dat alleen op bepaalde tijdstippen te doen, zodat het Amerikaanse leger bescherming kan bieden. De maatregel volgt op een toename van Iraanse aanvallen op schepen die 's nachts door de zeestraat varen, meldt de Financial Times.

21 uur geleden