ASML-baas: tekort aan apparatuur zit uitbreiding chipmakers dwars
LONDEN (ANP) - De uitbreidingsplannen van verscheidene chipproducenten worden de komende jaren gedwarsboomd door een tekort aan noodzakelijke apparatuur. Daarvoor waarschuwt Peter Wennink, topman van chipmachinemaker ASML in de Britse zakenkrant Financial Times. ASML is een dominante speler op de wereldmarkt als het gaat om machines waarmee geavanceerde chips kunnen worden gemaakt.
Wennink voorziet voor dit jaar en voor volgend jaar tekorten. "Wij zullen dit jaar meer machines exporteren in vergelijking met afgelopen jaar. En ook volgend jaar worden het er meer. Maar het zal niet genoeg zijn om aan de grote vraag te voldoen", aldus de ASML-baas. Om de capaciteit met 50 procent uit te breiden heeft ook ASML tijd nodig, aldus Wennink.
ASML is erg succesvol met de verkoop van zijn hypermoderne EUV-machines. Met die zeer gespecialiseerde machines kunnen veel kleinere en krachtigere halfgeleiders worden gemaakt. Het bedrijf levert ook minder geavanceerde machines voor processors en geheugenchips en ondersteunende diensten zoals software-updates om bestaande machines efficiënter te maken.
Volgens Wennink wordt momenteel met leveranciers bekeken hoe de capaciteit kan worden opgevoerd. De topman meent dat het nog niet duidelijk is op welke schaal investeringen nodig zijn. ASML heeft zevenhonderd productgerelateerde leveranciers, waarvan er tweehonderd essentieel zijn.
De opmerkingen van de ASML-topman komen op het moment dat chipproducenten wereldwijd nieuwe investeringen aankondigen om de productie op te kunnen voeren. Zo kondigde chipmaker Intel aan voor tientallen miljarden dollars te investeren in de uitbreiding van zijn productiecapaciteit. Het Taiwanese TSMC heeft het over 100 miljard dollar in de komende drie jaar. Samsung uit Zuid-Korea plant een investering van 150 miljard dollar. Analisten verwachten dat de markt tegen 2030 zal zijn verdubbeld tot 1 biljoen dollar.
Meer uit Financieel
WIESBADEN (ANP/BLOOMBERG) - De Duitse fabrieksorders zijn in mei met 1,9 procent gestegen ten opzichte van een maand eerder, meldde het Duitse statistiekbureau Destatis. De nieuwe industriële orders, die een belangrijke indicator vormen voor de toekomstige bedrijfsactiviteit in de grootste economie van Europa, lieten daarmee onverwacht een herstel zien, na een scherpe daling van 3,2 procent in april.
17 minuten geledenMADRID (ANP/RTR) - Spanje verwacht dit jaar voor het eerst meer dan 100 miljoen buitenlandse toeristen te ontvangen. Dat heeft de Spaanse toerismeminister Jordi Hereu maandag gezegd.
1 uur geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG) - De Britse financiële toezichthouder Financial Conduct Authority (FCA) wil meer bevoegdheden krijgen voor strikter toezicht op AI-gebruik bij het adviseren van mensen bij persoonlijke financiële beslissingen zoals sparen, lenen of beleggen. Daarvoor pleit directeur Sheldon Mills, die bij de FCA verantwoordelijk is voor consumentenbescherming en mededinging, in een interview met zakenkrant Financial Times.
2 uur geledenPARIJS (ANP/BLOOMBERG) - Technologie- en defensieconcern Thales neemt een belang in het Franse Exail Technologies, dat maritieme robotica en navigatiesystemen maakt. Thales meldt een bindende overeenkomst te hebben ondertekend over de overname van het belang van bijna 36 procent van de familie Gorgé. Daarbij wordt Exail gewaardeerd op 3,9 miljard euro.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is maandag terughoudend begonnen aan de nieuwe week. Beleggers deden het rustig aan na de stevige koerswinsten op vrijdag, waarbij de Stoxx Europe 600, de graadmeter van de grootste zeshonderd Europese bedrijven, een nieuw slotrecord bereikte.
3 uur geledenLONDEN (ANP) - De Britse omroep ITV heeft zijn media- en entertainmentdivisie verkocht aan Sky, een dochteronderneming van Comcast. Dat hebben de twee bedrijven maandag aangekondigd. Met de deal is een bedrag van 1,6 miljard pond (zo'n 1,9 miljard euro) gemoeid.
3 uur geledenALMERE (ANP) - Financieel directeur Chris Figee van telecomconcern KPN stapt over naar chiptoeleverancier ASMI. Dat maakten beide bedrijven maandag bekend in afzonderlijke persberichten. Figee verlaat KPN per 1 november.
3 uur geleden