ASML-baas kritisch over VS-druk om export naar China te beperken
NEW YORK (ANP) - ASML-CEO Christophe Fouquet vindt dat een door de VS geleide campagne om de export van de Nederlandse chipmachinemaker naar klanten in China te beperken in de loop van de tijd "economisch gemotiveerd" is geworden. Dat zei Fouquet woensdag op een Citi-conferentie in New York.
Fouquet zei te verwachten dat de weerstand tegen door de VS gepushte beperkingen zal toenemen. Tegelijkertijd betoogde hij dat de Chinese vooruitgang in de chipproductie al vertraagd wordt door reeds bestaande exportbeperkingen. "Ik denk dat het steeds moeilijker wordt om te beweren dat dit om nationale veiligheid gaat", zei Fouquet.
Donderdag meldde persbureau Bloomberg nog dat de Nederlandse regering van plan is de export van ASML naar China verder te beperken. Het kabinet zou bepaalde exportvergunningen van de Veldhovense chipmachinemaker waarschijnlijk niet vernieuwen als ze eind dit jaar aflopen. Het gaat om vergunningen voor onderhoud en de levering van reserveonderdelen van de op een na modernste generatie chipmachines in China, stelde Bloomberg.
De Amerikaanse regering dringt er sinds april op aan dat ASML stopt met het onderhouden van een deel van de apparatuur die het aan Chinese klanten heeft verkocht vóór 2024 en dat nu onder de beperkingen zou vallen. Dat zou in het belang van de nationale veiligheid zijn van de VS, Nederlands belangrijkste bondgenoot in de NAVO.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - Apple heeft vrijdag AI-chipconcern Nvidia ingehaald als meest waardevolle beursgenoteerde bedrijf ter wereld. Nvidia verloor flink op Wall Street na kwartaalcijfers van chipfabrikant Intel en was aan het eind van de dag 4,9 biljoen dollar waard. Apple verloor 1,2 procent en was vrijdag bij het sluiten van Wall Street 5 biljoen dollar waard.
9 uur geledenNEW YORK (ANP) - Intel is vrijdag gekelderd op Wall Street nadat het donderdag kwartaalcijfers heeft gepubliceerd. De Amerikaanse chipfabrikant heeft een zwakke verwachting afgegeven voor het huidige kwartaal en wijst daarvoor naar een vertraging in de markt voor pc's. De chipproducent verloor 28,6 procent.
10 uur geledenABU DHABI (ANP/BLOOMBERG) - Changpen Zhao, medeoprichter van cryptobeurs Binance, heeft Elon Musk gevraagd om te stoppen met het spotten over de aanval die het bedrijf heeft getroffen. Bij die aanval op de cryptobeurs is voor 6,3 miljard dollar aan cryptovaluta gestolen.
11 uur geledenLONDEN (ANP/AFP) - De Britse mededingingsautoriteit CMA onderzoekt nieuwe voorwaarden van Meta. Het moederbedrijf van Facebook en Instagram zou met de voorwaarden mediacontent mogen gebruiken voor zijn eigen producten, zonder dat bedrijven daar voldoende keuzevrijheid over krijgen.
12 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - Volkswagen schort de ontwikkeling van een volledig elektrische Golf op. Het Duitse autoconcern voert grote kostenbesparingen door en pauzeert daarom ook dit project, meldde het bedrijf.
13 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Universal Music Group is vrijdag flink hoger gesloten in de AEX-index op het Damrak. Het muziekconcern, dat artiesten als Harry Styles en Billie Eilish vertegenwoordigt, heeft in het afgelopen kwartaal een hogere omzet behaald. Een grote opsteker was dat de inkomsten uit streamingabonnementen harder waren gestegen. UMG won bijna 8 procent.
14 uur geledenUTRECHT (ANP) - Vakbonden FNV en CNV zijn zeer teleurgesteld over het eindbod dat werkgevers in het streekvervoer vrijdag hebben neergelegd. De bonden gaan het eindbod voorleggen aan hun leden, maar verwachten niet dat die akkoord gaan. FNV noemt de gesprekken "zonde van de tijd". Beide vakbonden verwachten dat er opnieuw stakingen in het streekvervoer zullen volgen. Die waren opgeschort, omdat er weer onderhandeld werd over een nieuwe cao.
16 uur geleden