Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

ASML-baas kritisch over VS-druk om export naar China te beperken

ASML-baas kritisch over VS-druk om export naar China te beperken

NEW YORK (ANP) - ASML-CEO Christophe Fouquet vindt dat een door de VS geleide campagne om de export van de Nederlandse chipmachinemaker naar klanten in China te beperken in de loop van de tijd "economisch gemotiveerd" is geworden. Dat zei Fouquet woensdag op een Citi-conferentie in New York.

Fouquet zei te verwachten dat de weerstand tegen door de VS gepushte beperkingen zal toenemen. Tegelijkertijd betoogde hij dat de Chinese vooruitgang in de chipproductie al vertraagd wordt door reeds bestaande exportbeperkingen. "Ik denk dat het steeds moeilijker wordt om te beweren dat dit om nationale veiligheid gaat", zei Fouquet.

Donderdag meldde persbureau Bloomberg nog dat de Nederlandse regering van plan is de export van ASML naar China verder te beperken. Het kabinet zou bepaalde exportvergunningen van de Veldhovense chipmachinemaker waarschijnlijk niet vernieuwen als ze eind dit jaar aflopen. Het gaat om vergunningen voor onderhoud en de levering van reserveonderdelen van de op een na modernste generatie chipmachines in China, stelde Bloomberg.

De Amerikaanse regering dringt er sinds april op aan dat ASML stopt met het onderhouden van een deel van de apparatuur die het aan Chinese klanten heeft verkocht vóór 2024 en dat nu onder de beperkingen zou vallen. Dat zou in het belang van de nationale veiligheid zijn van de VS, Nederlands belangrijkste bondgenoot in de NAVO.

Meer uit Financieel

ASML wint in hogere AEX-index na goed ontvangen resultaten

AMSTERDAM (ANP) - ASML was woensdag een van de winnaars op de aandelenbeurs in Amsterdam. De chipmachinemaker uit Veldhoven kwam met resultaten over het afgelopen kwartaal. Daarin heeft ASML zijn omzet en winst verder opgevoerd. Ook scherpte het bedrijf de omzetverwachting voor het hele jaar aan.

55 minuten geleden
WSJ: Netflix schrapt zo'n 1000 banen, grootste aantal sinds 2022

LOS GATOS (ANP/BLOOMBERG) - Streamingdienst Netflix schrapt wereldwijd ongeveer duizend banen. Dat melden verschillende media op basis van een e-mail die medetopmannen Greg Peters en Ted Sarandos woensdag naar het personeel hebben gestuurd. Netflix kampt met een afnemende groei.

1 uur geleden
UWV stopt met ontwikkeling systeem waar 55 miljoen aan is besteed

AMSTERDAM (ANP) - Uitkeringsinstantie UWV stopt met de verdere ontwikkeling en de implementatie van een nieuw digitaal systeem. De dienst heeft vijf jaar aan het project gewerkt en er is in totaal zo'n 55 miljoen euro aan uitgegeven. Het systeem moest werkgevers en werkzoekenden beter met elkaar gaan verbinden.

1 uur geleden
Inflatie VS maakt hardste stijging in vijf maanden door

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De inflatie in de Verenigde Staten heeft de afgelopen maand de grootste groei in vijf maanden doorgemaakt door de flink gestegen brandstofprijzen. Daardoor blijven de budgetten van Amerikaanse huishoudens onder druk staan, in aanloop naar de tussentijdse verkiezingen in november.

2 uur geleden
Extra getuigen gehoord in zaak Frits van Eerd

ZWOLLE (ANP) - Het gerechtshof Arnhem-Leeuwarden gaat op verzoek van de verdediging drie getuigen horen in het hoger beroep van voormalig Jumbo-topman Frits van Eerd. Of een vierde getuige wordt gehoord, hangt af van nadere informatie, aldus het hof. Op eigen initiatief van het hof zal ook autohandelaar Theo E. worden gehoord in de zaak. Verder moet het Openbaar Ministerie binnen drie maanden een aantal stukken aan het dossier toevoegen.

2 uur geleden
Bank of America daalt op gemengd Wall Street na kwartaalcijfers

NEW YORK (ANP) - De beurzen in New York zijn woensdag gemengd begonnen na de kleine verliezen een dag eerder. De aandacht ging opnieuw uit naar de bankensector, na resultaten van Bank of America. De op een na grootste bank van de Verenigde Staten zag de winst afgelopen kwartaal dalen door een boete van 1,2 miljard dollar vanwege het tekortschieten in de aanpak van witwaspraktijken. Ook de omzet viel lager uit dan verwacht. Het aandeel werd 7,5 procent lager gezet.

3 uur geleden
Bronnen: EU onderhandelt met China over ASML-toeleverancier

BRUSSEL (ANP) - De Europese Unie voert gesprekken met China om vrijstelling te krijgen van sancties die het voortbestaan van het Duitse bedrijf Sindlhauser Materials bedreigen. Dat zeggen ingewijden die bekend zijn met de onderhandelingen tegen persbureau Bloomberg.

3 uur geleden