ASML-baas kritisch over VS-druk om export naar China te beperken
NEW YORK (ANP) - ASML-CEO Christophe Fouquet vindt dat een door de VS geleide campagne om de export van de Nederlandse chipmachinemaker naar klanten in China te beperken in de loop van de tijd "economisch gemotiveerd" is geworden. Dat zei Fouquet woensdag op een Citi-conferentie in New York.
Fouquet zei te verwachten dat de weerstand tegen door de VS gepushte beperkingen zal toenemen. Tegelijkertijd betoogde hij dat de Chinese vooruitgang in de chipproductie al vertraagd wordt door reeds bestaande exportbeperkingen. "Ik denk dat het steeds moeilijker wordt om te beweren dat dit om nationale veiligheid gaat", zei Fouquet.
Donderdag meldde persbureau Bloomberg nog dat de Nederlandse regering van plan is de export van ASML naar China verder te beperken. Het kabinet zou bepaalde exportvergunningen van de Veldhovense chipmachinemaker waarschijnlijk niet vernieuwen als ze eind dit jaar aflopen. Het gaat om vergunningen voor onderhoud en de levering van reserveonderdelen van de op een na modernste generatie chipmachines in China, stelde Bloomberg.
De Amerikaanse regering dringt er sinds april op aan dat ASML stopt met het onderhouden van een deel van de apparatuur die het aan Chinese klanten heeft verkocht vóór 2024 en dat nu onder de beperkingen zou vallen. Dat zou in het belang van de nationale veiligheid zijn van de VS, Nederlands belangrijkste bondgenoot in de NAVO.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn dinsdag hoger geopend, waardoor de technologiegraadmeter Nasdaq het slotrecord van een dag eerder verder aanscherpte. Het sentiment onder beleggers op Wall Street kreeg onder meer steun van een daling van de olieprijzen.
15 minuten geledenLOS ANGELES (ANP/BLOOMBERG) - Paramount Skydance heeft de overname van Warner Bros. Discovery ter waarde van 110 miljard dollar afgerond. Daarmee is een van de grootste mediafusies aller tijden een feit, na een slepende biedingenstrijd met Netflix en het afweren van allerlei rechtszaken.
31 minuten geledenAPELDOORN (ANP) - Vleesverwerker Vion is van plan zijn varkensslachterij in Apeldoorn te verkopen en werknemers onder te brengen bij andere locaties van het bedrijf in Nederland. Door de krimp van de varkensstapel hoeven er minder dieren te worden geslacht en is sprake van overcapaciteit, aldus Vion.
2 uur geledenLONDEN (ANP) - De Britse modesite Asos lijkt mogelijk slachtoffer te zijn geworden van een hack. Gebruikers van de app ontvingen dinsdagochtend een melding waaruit kan worden opgemaakt dat de systemen van het kledingbedrijf zijn gehackt.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Gita Salden wordt de nieuwe voorzitter toezicht bij De Nederlandsche Bank (DNB). In haar nieuwe rol wordt zij onder meer verantwoordelijk voor het bankentoezicht. Ze volgt Steven Maijoor op, die in maart vertrekt bij DNB.
4 uur geledenPARIJS (ANP/RTR/AFP) - De Franse presidentskandidaat Marine Le Pen wil het begrotingstekort van Frankrijk uiterlijk in 2032 onder de 3 procent van het bruto binnenlands product (bbp) brengen. Dat zei Le Pen dinsdag op een bijeenkomst van haar partij Rassemblement National.
4 uur geledenNEUSS (ANP/DPA) - Het Duitse defensiebedrijf Rheinmetall is begonnen met de serieproductie van satellieten. Jaarlijks moeten er zo'n vijftig satellieten worden gebouwd op de locatie in Neuss. Het defensieconcern breidt hiermee zijn portfolio verder uit.
5 uur geleden