ASML, ASMI en Besi bij grotere verliezers op Amsterdamse beurs
AMSTERDAM (ANP) - Chipbedrijven ASML, ASMI en Besi hoorden dinsdag bij de grotere verliezers op de Amsterdamse beurs. Volgens persbureau Bloomberg blijft de Taiwanese chipfabrikant TSMC, een grote klant van de chipmachines van ASML, namelijk voorzichtig met zijn investeringen dit jaar. Beleggers deden het verder rustig aan na de recente opmars die volgde op de opluchting over de verhoging van het schuldenplafond van de Amerikaanse overheid. Alle aandacht gaat nu uit naar de rentebesluiten van de Europese Centrale Bank (ECB) en de Federal Reserve, die volgende week op het programma staan.
Chipmachinefabrikant ASML sloot bijna 1 procent lager, branchegenoten ASMI en Besi leverden tot bijna 2 procent in. NN Group (min 4,4 procent) was de grootste daler bij de hoofdfondsen aan het Damrak. De verzekeraar noteerde ex dividend. Dat betekent dat het aandeel van NN geen recht meer geeft op het dividend over de afgelopen periode. De koers van het aandeel zakt daardoor doorgaans met ongeveer de waarde van het dividend.
De AEX-index ging 0,2 procent lager de handel uit op 762,22 punten. De MidKap verloor 0,1 procent tot 925,51 punten. De beurzen in Frankfurt, Parijs en Londen stegen tot 0,4 procent.
Biocorp
Grootste daler bij de middelgrote fondsen in Amsterdam was maaltijdbezorger Just Eat Takeaway met een koersverlies van ruim 4 procent. Maandag stond het moederbedrijf van Thuisbezorgd.nl nog in de kopgroep van de MidKap met een winst van 1,6 procent. In de VS was een overeenkomst met webwinkelbedrijf Amazon om abonnees van Amazon Prime ook gratis toegang te geven tot Grubhub+ met een jaar verlengd. Maar tegelijk kwamen analisten van de Amerikaanse zakenbank Citi met een forse verlaging van het koersdoel. Volgens de kenners zou het bedrijf zich "dringend" moeten opsplitsen om de aandelenkoers een flinke impuls te geven. Citi riep het concern op de Amerikaanse dochter Grubhub snel te verkopen en zijn activiteiten in Zuid-Europa en Australië van de hand te doen.
In Kopenhagen steeg Novo Nordisk dik 4 procent. De Deense farmaceut voert gesprekken met Biocorp (plus 15,7 procent) om een meerderheidsbelang te nemen in de Franse fabrikant van medische apparatuur.
De euro was 1,0695 dollar waard, tegen 1,0715 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie zakte 0,4 procent in prijs tot 71,87 dollar. Brentolie kostte 0,5 procent minder op 76,30 dollar per vat.
Meer uit Financieel
ROME (ANP/AFP) - De oorlog in het Midden-Oosten en de sterk gestegen energieprijzen door het conflict raken de groei van de Italiaanse economie. Dat zegt de Italiaanse centrale bank. Het negatieve effect hangt wel sterk af van de duur en omvang van de oorlog. Als de oorlog snel is afgelopen, zal de impact beperkt blijven. Maar bij een langdurige strijd wordt de economie zeer hard geraakt, aldus de centrale bank.
7 uur geledenIJMUIDEN (ANP) - Tata Steel legt zijn Direct Sheet Plant (DSP), oftewel gietwalsinstallatie, in IJmuiden tijdelijk stil. Volgens Tata Steel hebben recente metingen laten zien dat bij een schoorsteen bij de DSP de uitstoot van chroom-6 hoger is dan de wettelijke norm.
9 uur geledenAMSTELVEEN (ANP) - De beloning van topvrouw Marjan Rintel van KLM is vorig jaar met bijna 32 procent gestegen. De toename valt samen met een besparingsoperatie bij de luchtvaartmaatschappij, bedoeld om de winstgevendheid te verbeteren.
10 uur geledenJERUZALEM (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Israël heeft de productie bij het enorme Leviathan-gasveld voor de Israëlische kust weer hervat. De productie werd aan het begin van de oorlog met Iran stilgelegd uit veiligheidsoverwegingen. Dat gasveld is belangrijk voor de export van Israëlisch gas naar Egypte en Jordanië.
10 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De werkgelegenheid in de Verenigde Staten heeft in maart forse groei laten zien na de sterke krimp een maand eerder. Volgens het maandelijkse banenrapport van de Amerikaanse overheid ging het om een groei met 178.000 arbeidsplaatsen. In februari kromp de arbeidsmarkt in de grootste economie ter wereld nog met een bijgestelde 133.000 banen.
11 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Luchtvaartmaatschappijen dreigen over zes weken vluchten te moeten gaan annuleren als de Straat van Hormuz afgesloten blijft. Het tekort aan kerosine zal dan ook de vanuit Nederland actieve maatschappijen raken, waarschuwt branchevereniging BARIN. Vooral intercontinentale vluchten zullen dan worden geschrapt om brandstof te besparen, verwacht voorzitter Marnix Fruitema.
13 uur geledenROME (ANP/BLOOMBERG/AFP) - De oorlog in het Midden-Oosten stuwt ook de wereldwijde voedselprijzen. Volgens de Voedsel- en Landbouworganisatie van de Verenigde Naties (FAO) stegen deze in maart voor de tweede maand op rij, gedreven door met name hogere energieprijzen.
14 uur geleden