ASML, AkzoNobel dalen op Damrak na kwartaalcijfers
AMSTERDAM (ANP) - Chipmachinemaker ASML en verffabrikant AkzoNobel behoorden woensdag tot de grootste dalers op de Amsterdamse beurs. ASML heeft een recordkwartaal achter de rug dankzij de sterke vraag naar chips, maar begint ook last te krijgen van materiaaltekorten. AkzoNobel verwacht dat de prijzen van zijn verfmerken Sikkens en Flexa verder zullen stijgen door de hogere grondstofprijzen. Ook denkt het concern dat de beperkingen in de toeleveringsketen tot halverwege 2022 zullen aanhouden.
ASML (min 1,7 procent) sloot de rij in de AEX. Volgens analisten lagen de recordresultaten van het bedrijf in lijn met de verwachtingen. Financieel directeur Roger Dassen sprak van "sterke cijfers", maar gaf aan dat zijn bedrijf ook merkt dat materialen schaars zijn. Sectorgenoten ASMI en Besi verloren tot 1,2 procent.
AkzoNobel zakte 0,6 procent. De verfmaker zag de omzet afgelopen kwartaal stijgen, maar het bedrijfsresultaat viel wel flink terug. In september liet het bedrijf al weten de prijzen in het derde kwartaal te verhogen vanwege de hoge grondstofkosten. Volgens topman Thierry Vanlancker ligt het bedrijf op koers om aan het eind van het jaar met eigen prijsinitiatieven de inflatie van grondstofprijzen te compenseren.
Philips
De hoofdindex op Beursplein 5 noteerde in de ochtendhandel 0,1 procent hoger op 803,60 punten. De MidKap bleef ongewijzigd op 1069,77 punten. De beurs in Frankfurt won 0,3 procent. Parijs en Londen verloren een fractie.
Zorgtechnologieconcern Philips ging op kop in de AEX met een plus van 1,7 procent. ING won 0,2 procent. De bank gaat klanten compenseren wanneer hun rente niet in de pas liep met de gemiddelde marktrente en zet daarvoor 180 miljoen euro opzij. In de MidKap zakte Vopak dik 2 procent na een wijziging aan de top van het bedrijf. Dick Richelle zal per 1 januari 2022 topman Eelco Hoekstra vervangen. Hoekstra stapt na elf jaar als bestuurder van het tankopslagbedrijf over naar SHV.
Nestlé
Nestlé dikte 3 procent aan in Zürich. Het Zwitserse voedingsconcern schroefde zijn omzetverwachting voor het hele jaar opnieuw op dankzij sterke kwartaalresultaten. In Parijs zakte Kering 4,5 procent na tegenvallende resultaten. Volgens het Franse luxegoederenconcern had vooral modemerk Gucci afgelopen kwartaal last van een opleving van het coronavirus in Azië.
De euro was 1,1629 dollar waard, tegen 1,1631 dollar op een dag eerder. De prijs van een vat Amerikaanse olie daalde 0,8 procent tot 82,33 dollar. Brentolie kostte ook 0,8 procent minder, op 84,38 dollar per vat.
Meer uit Financieel
BEIJING (ANP/BLOOMBERG) - De autoverkopen in China zijn in de eerste negen maanden van dit jaar hard gedaald door verslechterende marktomstandigheden. In totaal werden er 1,7 miljoen voertuigen verkocht in China, 's werelds grootste automarkt. Dat is een daling van 21 procent vergeleken met dezelfde periode vorig jaar, maakte branchevereniging China Passenger Car Association bekend.
15 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De rechter heeft de verzoeken van de Vereniging Effectenbezitters (VEB) en een grote groep beleggers voor een diepgaand onderzoek naar Philips afgewezen. In 2021 vond een wereldwijde terugroepactie plaats van beademings- en slaapapneu-apparaten van een Amerikaanse dochteronderneming van Philips.
16 uur geledenDEN HAAG (ANP/DPA) - Tesla heeft de naam van zijn rijassistentiesysteem in Europa veranderd, na jarenlange kritiek dat het Amerikaanse bedrijf het systeem te veel zou hebben aangeprezen als volledig zelfrijdend. Op de websites van de fabrikant van elektrische auto's in Nederland en andere Europese landen heet het systeem nu 'Tesla Assisted Driving'. Daarmee wordt direct duidelijk dat het slechts om een rijassistentiesysteem gaat.
17 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - De benzineprijs in Nederland bereikte zaterdag een nieuw record en is nu even hoog als die van diesel, volgt uit cijfers van consumentenvoordeelplatform UnitedConsumers. De adviesprijs voor Euro95 ging omhoog, van 2,728 euro vrijdag, tot 2,732 euro zaterdag. De hoogste adviesprijs tot nu toe dateert van eind september en bedroeg 2,730 euro per liter.
20 uur geledenBRASÍLIA (ANP/BELGA) - Braziliaanse aanklagers zijn een rechtszaak begonnen tegen een dochteronderneming van olieconcern Shell in het land. Ze eisen een schadevergoeding van meer dan 100 miljoen dollar na de dodelijke overstromingen in het zuiden van Brazilië in 2024.
20 uur geledenDEN HAAG (ANP) - In de afgelopen tien jaar zijn er in Nederland ruim 4000 nieuwe loodgietersbedrijven bijgekomen. Dat blijkt uit een ANP-analyse van gegevens van de Kamer van Koophandel (KVK). In het derde kwartaal van dit jaar waren 11.500 loodgieters geregistreerd, bijna 60 procent meer dan in dezelfde periode in 2016.
22 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met koerswinsten gesloten. SpaceX kon op aandacht van beleggers rekenen. Het tech- en ruimtevaartbedrijf van Elon Musk heeft een overeenkomst gesloten voor de overname van landelijke licenties voor laagbandspectrum. Daarnaast werd uitgekeken naar de kwartaalcijfers van de grote Amerikaanse banken die volgende week naar buiten komen.
1 dag geleden