ASMI zet opmars voort in licht hogere AEX
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is donderdag licht omhooggegaan na de sterke opmars een dag eerder. Vooral ASMI deed opnieuw goede zaken. Het chipbedrijf was wederom de sterkste stijger bij de Amsterdamse hoofdfondsen, met een plus van 1,7 procent. Woensdag won ASMI al ruim 6 procent. Bij de kleinere bedrijven moest waterzuiveraar NX Filtration het ontgelden, na een verlaging van de omzetverwachting voor het hele jaar. Dat aandeel leverde dik 3 procent in.
Beleggers deden het verder rustig aan na de forse koerswinsten op woensdag. Die volgden op een sterker dan verwachte afkoeling van de inflatie in de Verenigde Staten tot het laagste niveau in ruim twee jaar. Beleggers hopen daardoor dat de Amerikaanse centrale bank spoedig zal stoppen met het verhogen van de rente om de inflatie te bestrijden. Tegenvallende handelscijfers uit China voeden daarnaast de hoop op meer steunmaatregelen van de Chinese overheid om de economie uit het slop te trekken.
De AEX-index noteerde in de ochtendhandel 0,1 procent hoger op 769,15 punten. Een dag eerder had de hoofdindex al 1,6 procent gewonnen. De MidKap won een fractie tot 919,10 punten. De beurs in Parijs klom 0,1 procent. De graadmeters in Frankfurt en Londen bleven vrijwel onveranderd.
Koersdaling Arcadis
Naast ASMI stond branchegenoot Besi in de kopgroep, met een plus van 1,6 procent. Verzekeraar ASR was de grootste daler in de AEX, met een opvallend verlies van 3 procent.
In de MidKap daalde Arcadis 0,4 procent. Het advies- en ingenieursbureau heeft samen met Bergmann Associates een order gekregen van het Amerikaanse leger. De opdracht levert Arcadis een omzet op van 25 miljoen euro in de komende vijf jaar.
Kwartaalcijfers BASF
Renewi verloor 0,3 procent. Het recycling- en afvalverwerkingsbedrijf waarschuwde dat de omzet en het bedrijfsresultaat afgelopen kwartaal lager zullen uitvallen dan een jaar eerder. Voor het hele boekjaar verwacht het bedrijf dat de resultaten in lijn zullen liggen met de marktvoorspellingen.
In Frankfurt daalde BASF 0,4 procent. Het Duitse chemieconcern verlaagde zijn verwachtingen voor het hele jaar na tegenvallende resultaten in het afgelopen kwartaal. Casino verloor 5 procent in Parijs. De noodlijdende Franse supermarktketen waarschuwde voor een lagere omzet in het tweede kwartaal en een lager resultaat over het hele jaar.
Euro- en oliekoers
De euro was 1,1150 dollar waard, tegen 1,1123 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie klom 0,3 procent in prijs tot 75,98 dollar. Brentolie werd 0,4 procent duurder op 80,40 dollar per vat.
Meer uit Financieel
GRONINGEN (ANP) - De Nederlandse gasvoorraden worden "voorzichtig" weer aangevuld. Dat laat Gasunie vrijdagochtend weten. Donderdag vond de eerste vulling plaats. Door een koude winter was de gasvoorraad tot het laagste niveau in zeker tien jaar gezakt. Vanaf april mogen energiebedrijven de gasopslagen weer vullen voor de komende winter. De vraag was of dat ging gebeuren vanwege de hoge gasprijs als gevolg van de oorlog in het Midden-Oosten.
14 minuten geledenEINDHOVEN (ANP) - Diesel is vrijdag fors in prijs gestegen aan de Nederlandse pomp door de aanhoudende Iranoorlog. Volgens consumentencollectief UnitedConsumers is de adviesprijs voor een liter diesel bij de grote oliemaatschappijen met meer dan 10 eurocent omhooggegaan.
36 minuten geledenTOKIO (ANP/BLOOMBERG) - De aandelenbeurzen in Aziƫ lieten vrijdag herstel zien na verliezen van een dag eerder. Beleggers trokken zich op aan een bericht dat Iran samen met Oman aan een protocol werkt rondom de Straat van Hormuz. Japan en Zuid-Korea zijn voor olie erg afhankelijk van import uit het Midden-Oosten.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - Ruimtevaartbedrijf SpaceX mikt op een veel hogere waardering bij zijn beursgang dan eerder gemeld. De onderneming van multimiljardair Elon Musk hoopt dat de waarde bij de beursnotering uitkomt op meer dan 2 biljoen dollar, omgerekend 1,73 biljoen of 1730 miljard euro. Dat melden bronnen aan persbureau Bloomberg. Na de overname van Musks AI-bedrijf xAI in februari werd de waarde nog geschat op 1,25 biljoen dollar.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Nederlandse maakindustrie dreigt te verdwijnen als er niet wordt ingezet op robotisering en automatisering. Door vergrijzing, aanhoudende personeelstekorten en hoge loonkosten staat de sector zwaar onder druk. Dat stelt onderzoeksinstituut TNO, dat vrijdag pleit voor een nationale robotiseringsagenda.
3 uur geledenCAPELLE AAN DEN IJSSEL (ANP) - Huizenkopers zijn terughoudend nu de hypotheekrente door de oorlog in het Midden-Oosten omhooggaat. De Hypotheker ziet daardoor dat het gemiddelde hypotheekbedrag afgelopen kwartaal voor het eerst in drie jaar niet steeg. Ook het aantal aanvragen bleef in het eerste kwartaal gelijk vergeleken met dezelfde periode een jaar eerder.
8 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Leden van het Amerikaanse congres hebben een wetsvoorstel ingediend waarmee ze de exportbeperkingen voor hoogwaardige chiptechnologie bij bondgenoten willen aanscherpen, waaronder Nederland. Dit kan verdere gevolgen hebben voor de Veldhovense chipmaker ASML.
9 uur geleden