ASMI verliest op lagere aandelenbeurs in Amsterdam
AMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurs in Amsterdam is dinsdag met verliezen aan een nieuwe handelssessie begonnen. Bij beleggers leeft nog altijd de vrees voor een langere periode van hogere rentes, die de waarde van aandelen drukken. Op het Damrak ging de aandacht ook uit naar de nieuwe verwachtingen die chipbedrijf ASMI in de aanloop naar zijn beleggersdag uitsprak.
De toeleverancier voor chipfabrikanten verhoogde de eigen omzetverwachtingen voor 2025 en hield vast aan de eerder geraamde winstmarges voor de komende paar jaar. Benjamin Loh benadrukte daarbij dat ASMI op koers blijft om zijn doelstellingen te halen, ondanks de economisch slechtere tijden en een dip in de chipmarkt.
Beleggers reageerden niet enthousiast op het bericht. Het aandeel verloor zo'n 4 procent, wat ook kan komen door de rentevrees. Andere chipbedrijven als Besi (min 1,9 procent) en ASML (min 1,8 procent) zakten ook en behoorden samen met ASMI tot de grootste verliezers.
Europa
De AEX verloor in de openingsminuten 0,7 procent tot 721,53 punten. Daarbij was Philips een van de weinige winnaars bij de hoofdfondsen. Het medisch technologiebedrijf stond met een winst van 1,2 procent bovenaan in de AEX.
De MidKap zakte 0,7 procent tot 828,27 punten. De beurzen in Frankfurt, Londen en Parijs zakten tot zo'n 0,8 procent.
Koersdaling Arcadis
Arcadis (min 0,6 procent) bewoog amper op het nieuws dat het bedrijf een nieuwe opdracht heeft binnengehaald in de Amerikaanse staat Georgia. Daar onderzoekt het Nederlandse advies- en ingenieursbureau manieren om inwoners van de stad Atlanta minder vaak in hun eentje met de auto te laten reizen.
In Frankfurt ging chemiebedrijf Evonik 0,7 procent omlaag na de aankondiging van een nieuwe bedrijfsstructuur. Daarbij worden onderdelen van zijn infrastructuurdivisie in de Duitse steden Marl en Wesseling en Antwerpen in België zelfstandige bedrijven.
Biocartis
Op de beurs in Brussel houdt het omvallen van het Mechelse biotechbedrijf Biocartis de gemoederen bezig. De handel in het aandeel is opgeschort.
De ontwikkelaar van moleculaire testen om kanker op te sporen is na aanhoudende financiële problemen bezig met een herschikking van de schulden. Daarbij wordt de beursgenoteerde holding opgeheven, waardoor aandeelhouders naar verwachting met lege handen achterblijven.
Olie- en eurokoers
De olieprijzen daalden licht. Een vat Amerikaanse olie was 1,2 procent minder waard op 88,62 dollar per vat. Brentolie zakte ook 1,2 procent in prijs tot 92,21 dollar per vat. De euro was 1,0575 dollar waard, tegenover 1,0646 dollar een dag eerder.
Meer uit Financieel
VELDHOVEN (ANP) - ASML heeft Elon Musk uitgenodigd voor een intern evenement. Dat bevestigt een woordvoerster van de Veldhovense chipmachinemaker na berichtgeving van het Eindhovens Dagblad (ED). Musk zal tijdens de besloten technologieconferentie "zijn visie delen op AI, robotica, ruimtevaart en halfgeleiderproductie". Zijn bijdrage vindt virtueel plaats.
2 uur geledenSINT-PETERSBURG (ANP/RTR) - Amerikaanse energiebedrijven hebben het meeste baat bij de afsluiting van de Straat van Hormuz. Dat zei topman Igor Sechin van de grote Russische olieproducent Rosneft zaterdag. Hij waarschuwde wel dat aanhoudende spanningen in de belangrijke zeestraat de langetermijnvraag naar olie zullen ondermijnen.
4 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - Frankrijk is de grootste tarweproducent van Europa, maar importeert steeds meer meel, volgt uit nieuwe cijfers van de Franse meelindustrie. Volgens de sector komt dat door toenemende aankopen van supermarktketens, die daarmee Franse producenten in moeilijkheden brengen.
4 uur geledenLOS GATOS (ANP/BLOOMBERG/RTR) - Netflix heeft een nieuwe voorzitter benoemd. Jay Hoag volgt medeoprichter Reed Hastings op, die het streamingplatform deze week na bijna dertig jaar heeft verlaten.
6 uur geledenLOS ANGELES (ANP/BLOOMBERG/RTR) - Verschillende Amerikaanse staten bereiden een rechtszaak voor om de overname van Warner Bros. Discovery door Paramount Skydance te blokkeren. Dat melden persbureaus Bloomberg en Reuters op basis van ingewijden. Californië, waar de entertainmentindustrie is gevestigd, neemt daarbij het voortouw.
8 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met forse verliezen het weekend ingegaan, waarbij vooral de technologiegraadmeter Nasdaq keihard daalde door zware koersdalingen in de chipsector. Het sentiment op Wall Street werd gedrukt door de verwachting dat de Amerikaanse centrale bank de rente kan gaan verhogen om de hoge inflatie tegen te gaan. Die verwachting werd extra versterkt door een beter dan verwacht cijfer over de Amerikaanse banengroei.
19 uur geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG) - Facebook-moederbedrijf Meta Platforms overweegt een aandelenverkoop van tientallen miljarden dollars om verder te kunnen investeren in kunstmatige intelligentie (AI). Dat meldt de Britse zakenkrant Financial Times. Volgens bronnen van de krant zijn er gesprekken bij Meta over die aandelenverkoop.
20 uur geleden