ASMI stuwt AEX richting 700 punten op afwachtende beurs
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak kreeg donderdag de 700 punten weer in het vizier dankzij een stevige koerssprong van ASMI. De chiptoeleverancier dikte 8,5 procent aan dankzij een sterk tweede kwartaal, waarin het bedrijf voor een recordbedrag aan orders heeft ontvangen. Beleggers waren echter minder tevreden over de resultaten van branchegenoot Besi. Dat bedrijf had in de eerste jaarhelft last van de coronalockdowns in China en zag de omzet van Chinese klanten daardoor flink dalen. Het aandeel verloor 3 procent.
Op de aandelenmarkten wordt echter vooral gewacht op het rentebesluit van de Europese Centrale Bank. De rente in het eurogebied zal naar verwachting voor het eerst sinds 2011 worden verhoogd. De grote vraag is met hoeveel de rente zal worden opgeschroefd. Blijft de ECB bij de eerder aangekondigde rentestap van 0,25 procentpunt, of wordt toch gekozen voor een stevigere verhoging met 0,5 procentpunt om de hoge inflatie te bestrijden?
Berichten dat Rusland de gastoevoer naar Europa via de belangrijke Nord Stream 1-pijplijn weer heeft opgestart na afronding van de onderhoudswerkzaamheden zorgden voor enige opluchting op de beursvloeren. Het is nog wel onduidelijk hoeveel gas Rusland precies gaat leveren.
De hoofdindex op Beursplein 5 noteerde rond het middaguur 0,6 procent hoger op 698,89 punten. De laatste keer dat de graadmeter boven de 700 punten stond was op 9 juni. De MidKap klom 0,2 procent tot 921,60 punten. De beurzen in Frankfurt en Londen verloren tot 0,5 procent. Parijs won 0,1 procent.
De hoofdindex in Milaan zakte 2 procent. Vooral de banken kregen rake klappen nadat de Italiaanse premier Mario Draghi opnieuw zijn vertrek had aangekondigd. Vorige week diende Draghi ook al zijn ontslag in, maar dat werd door president Sergio Mattarella geweigerd. Vermoedelijk volgen in het najaar vervroegde verkiezingen.
Maaltijdbezorger Just Eat Takeaway hield het verlies beperkt tot 0,8 procent ondanks een waarschuwing van HelloFresh (min 11 procent). Het bedrijf waarschuwde dat consumenten door de hoge inflatie minder geld uitgeven aan maaltijdboxen en verlaagde zijn verwachtingen.
In Frankfurt verloor SAP 4 procent. Het Duitse softwareconcern verlaagde de winstverwachting voor het hele jaar. Viaplay steeg 9 procent na een kwartaalupdate. Het Zweedse streamingplatform, dat ook in Nederland actief is, liet weten de Britse sportzender Premier Sports over te nemen.
De euro was 1,0173 dollar waard, tegen 1,0199 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie werd 4 procent goedkoper op 95,91 dollar. Brentolie kostte 3,7 procent minder op 102,98 dollar per vat.
Meer uit Financieel
BRUSSEL (ANP/DPA) - Consumenten in de Europese Unie worden in de toekomst beter beschermd tegen fraude en verborgen kosten bij betalingen. Onderhandelaars van het Europees Parlement en de EU-landen zijn donderdag overeengekomen de bestaande wetgeving bij te werken en aan te vullen. Beide partijen moeten de overeenkomst nog wel formeel goedkeuren voordat de nieuwe betaalregels in werking treden.
19 minuten geledenLIJNDEN (ANP) - De brancheorganisatie voor uitzendbedrijven ABU draagt oud-minister Bruno Bruins voor als nieuwe voorzitter. Het is de bedoeling dat hij die functie vanaf april bekleedt.
24 minuten geledenUTRECHT (ANP) - FNV vraagt aandacht voor bezorgers tijdens Black Friday. Voor duizenden bezorgers en pakketmedewerkers is deze week volgens de vakbond "geen feestje", maar zijn de dagen op en rond het koopjesfestijn juist een periode van "extra zwaar en onveilig werk". De vakbond wil dat de overheid ingrijpt.
25 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Het aandeel Puma werd donderdag bijna 14 procent meer waard op de beurs in Frankfurt. Volgens persbureau Bloomberg behoort het Chinese sportkledingbedrijf Anta Sports Products tot de bedrijven die een mogelijke overname van het Duitse sportmerk onderzoeken. Anta is eigenaar van kledingmerken als Fila en Jack Wolfskin. Ook het Chinese kledingbedrijf Li Ning en het Japanse sportmerk Asics zouden mogelijk interesse hebben om Puma te kopen.
2 uur geledenSHENZHEN (ANP/BLOOMBERG) - De vastgoedsector in China heeft opnieuw een klap te verduren gekregen, nu bekend is dat vastgoedontwikkelaar Vanke bepaalde schulden pas later wil aflossen. Die melding zorgde voor een schrikreactie op de financiƫle markten.
2 uur geledenNEW YORK (ANP) - De organisator van Enhanced Games krijgt een beursnotering in New York. Enhanced Games is een omstreden sportevenement waarin doping en andere verboden hulpmiddelen zijn toegestaan. De beursintroductie vindt plaats via een fusie van het bedrijf met het lege beursfonds A Paradise.
3 uur geledenTOKIO (ANP/BLOOMBERG/AFP/RTR) - Bierconcern Asahi is niet in gesprek met de cybercriminelen achter een grote aanval die veel activiteiten van het bedrijf in Japan stillegde. Dat zei topman Atsushi Katsuki op een persconferentie.
3 uur geleden