ASMI stuwt AEX richting 700 punten op afwachtende beurs
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak kreeg donderdag de 700 punten weer in het vizier dankzij een stevige koerssprong van ASMI. De chiptoeleverancier dikte 8,5 procent aan dankzij een sterk tweede kwartaal, waarin het bedrijf voor een recordbedrag aan orders heeft ontvangen. Beleggers waren echter minder tevreden over de resultaten van branchegenoot Besi. Dat bedrijf had in de eerste jaarhelft last van de coronalockdowns in China en zag de omzet van Chinese klanten daardoor flink dalen. Het aandeel verloor 3 procent.
Op de aandelenmarkten wordt echter vooral gewacht op het rentebesluit van de Europese Centrale Bank. De rente in het eurogebied zal naar verwachting voor het eerst sinds 2011 worden verhoogd. De grote vraag is met hoeveel de rente zal worden opgeschroefd. Blijft de ECB bij de eerder aangekondigde rentestap van 0,25 procentpunt, of wordt toch gekozen voor een stevigere verhoging met 0,5 procentpunt om de hoge inflatie te bestrijden?
Berichten dat Rusland de gastoevoer naar Europa via de belangrijke Nord Stream 1-pijplijn weer heeft opgestart na afronding van de onderhoudswerkzaamheden zorgden voor enige opluchting op de beursvloeren. Het is nog wel onduidelijk hoeveel gas Rusland precies gaat leveren.
De hoofdindex op Beursplein 5 noteerde rond het middaguur 0,6 procent hoger op 698,89 punten. De laatste keer dat de graadmeter boven de 700 punten stond was op 9 juni. De MidKap klom 0,2 procent tot 921,60 punten. De beurzen in Frankfurt en Londen verloren tot 0,5 procent. Parijs won 0,1 procent.
De hoofdindex in Milaan zakte 2 procent. Vooral de banken kregen rake klappen nadat de Italiaanse premier Mario Draghi opnieuw zijn vertrek had aangekondigd. Vorige week diende Draghi ook al zijn ontslag in, maar dat werd door president Sergio Mattarella geweigerd. Vermoedelijk volgen in het najaar vervroegde verkiezingen.
Maaltijdbezorger Just Eat Takeaway hield het verlies beperkt tot 0,8 procent ondanks een waarschuwing van HelloFresh (min 11 procent). Het bedrijf waarschuwde dat consumenten door de hoge inflatie minder geld uitgeven aan maaltijdboxen en verlaagde zijn verwachtingen.
In Frankfurt verloor SAP 4 procent. Het Duitse softwareconcern verlaagde de winstverwachting voor het hele jaar. Viaplay steeg 9 procent na een kwartaalupdate. Het Zweedse streamingplatform, dat ook in Nederland actief is, liet weten de Britse sportzender Premier Sports over te nemen.
De euro was 1,0173 dollar waard, tegen 1,0199 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie werd 4 procent goedkoper op 95,91 dollar. Brentolie kostte 3,7 procent minder op 102,98 dollar per vat.
Meer uit Financieel
ZEIST (ANP) - Het aantal juridische conflicten over de koop en verkoop van woningen neemt toe, ziet verzekeraar Achmea. Die trend wordt door de verzekeraar toegeschreven aan de krapte op de woningmarkt. Achmea Rechtsbijstand ontving vorig jaar 3600 meldingen van geschillen tussen kopers en verkopers, een toename van ruim 14 procent.
3 uur geledenSEATTLE (ANP) - Webwinkelconcern Amazon is van plan volgende week een tweede ronde van ontslagen door te voeren als onderdeel van een breder doel om zo'n 30.000 kantoorfuncties te schrappen. Dat meldt persbureau Reuters op basis van ingewijden.
5 uur geledenNEW YORK (ANP) - Autofabrikant Tesla was donderdag een duidelijke winnaar op de beurs in New York. Beleggers leken vooral positief over nieuws dat het bedrijf begint met het aanbieden van echte Robotaxi-ritten in het Texaanse Austin. Dat wordt gezien als een belangrijke mijlpaal. Verder kondigde topman Elon Musk vanuit Davos aan dat Tesla waarschijnlijk tegen het einde van volgend jaar mensachtige Optimus-robots gaat verkopen aan het grote publiek.
6 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Lingerieketen Hunkemöller hoeft een groep boze investeerders geen inzage te geven in documenten rond de "onteigening" van hun obligaties. De rechter in Amsterdam wees door de investeerders ingediende vorderingen donderdag af en noemde de zaak te prematuur en te speculatief.
6 uur geledenBROOMFIELD (ANP/BLOOMBERG) - LEGO-fans kunnen binnenkort de kenmerkende kleurrijke steentjes van het merk aan hun voeten dragen. De Amerikaanse maker van plastic klompen Crocs is een meerjarige samenwerking aangegaan met de Deense speelgoedfabrikant. Crocs wil dit voorjaar klompen in de vorm van LEGO-steentjes op de markt brengen, in een poging om nieuwe consumenten te trekken.
7 uur geledenCARACAS (ANP/AFP) - De beperkingen op particuliere investeringen in de oliesector van Venezuela worden opgeheven. Het Venezolaanse parlement heeft donderdag voor een voorstel daartoe gestemd. Dat lijkt de weg vrij te maken voor de terugkeer van Amerikaanse oliemaatschappijen.
7 uur geledenPARIJS (ANP/BLOOMBERG) - De Franse gamesontwikkelaar Ubisoft heeft donderdag op de beurs in Parijs zijn grootste koersdaling ooit laten zien. Nadat de maker van Assassin's Creed aankondigde dat het gameprojecten zou annuleren, studio's zou sluiten en zijn verwachtingen zou bijstellen, verloren de aandelen bijna 40 procent van hun waarde.
8 uur geleden