ASMI en Besi op kop in AEX, UBS flink hoger in Zürich
AMSTERDAM (ANP) - ASMI en Besi waren donderdag de sterkste stijgers in de AEX-index op het Damrak, die een kleine winst liet zien. Analisten van de Britse bank Barclays werden positiever over de twee chipbedrijven en haalden ze van de verkooplijst af. ASMI won 1,5 procent en Besi steeg 1 procent.
In Zürich werden de resultaten van UBS goed ontvangen. De Zwitserse bank die in maart zijn branchegenoot Credit Suisse overnam, boekte een gigantische winst in het tweede kwartaal. Het resultaat voor belastingen steeg naar 29 miljard dollar dankzij de overname. Het gaat volgens persbureau Bloomberg om de hoogste winst voor een bank in het tweede kwartaal ooit. Het aandeel steeg ruim 6 procent tot het hoogste niveau sinds 2008.
Beleggers kijken verder vooral uit naar het nieuwe inflatiecijfer van de eurozone. Ook komt in de Verenigde Staten de favoriete inflatiemaatstaf van de Federal Reserve naar buiten. De centrale banken hebben hun rentetarieven al flink verhoogd om de prijsstijgingen aan te pakken. Beleggers hopen dan ook dat de inflatie voldoende afkoeling laat zien en de centrale banken spoedig kunnen stoppen met renteverhogingen.
Afgezwakte inflatie
In Nederland maakte statistiekbureau CBS al bekend dat de inflatie in augustus verder is afgenomen tot 3 procent. In juli was dat nog 4,6 procent. De afname kwam vooral door lagere energie en brandstofprijzen. De prijzen van voedingsmiddelen namen daarentegen wel toe, maar iets minder sterk dan in juli.
De AEX-index noteerde in de ochtendhandel 0,1 procent hoger op 746,13 punten. De hoofdindex koerst desondanks af op een verlies van bijna 6 procent in augustus. Vooral betaalbedrijf Adyen deed het deze maand slecht en zag de aandelenkoers ruimschoots halveren door tegenvallende resultaten. Donderdag daalde Adyen 0,3 procent.
Heineken in de plus
De MidKap klom 0,2 procent tot 879,12 punten. De DAX in Frankfurt won 0,2 procent, ondanks een daling van de Duitse winkelverkopen. De beurs in Parijs bleef ongewijzigd na het oplopen van de inflatie in Frankrijk. Londen steeg 0,1 procent.
Heineken won 0,5 procent na een advieswijziging. Analisten van RBC schroefden het advies voor de bierbrouwer weer op. Een dag eerder kreeg Heineken nog een verkoopadvies van RBC, maar na een gesprek met het management van Heineken werd het aandeel toch weer van de verkooplijst gehaald.
Euro- en oliekoers
De euro was 1,0901 dollar waard, tegen 1,0929 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie kostte een fractie minder op 81,60 dollar. Brentolie werd 0,1 procent goedkoper op 85,77 dollar per vat.
Meer uit Financieel
FRANKFURT (ANP) - De Duitse luchtvaartmaatschappij Lufthansa houdt er rekening mee dat er buiten Europa mogelijk een tekort aan vliegtuigbrandstof ontstaat. Het bedrijf ziet nu al in Azië dat kerosine schaars begint te worden door de oorlog met Iran, die de aanvoer verstoort.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is de eerste dag van april met flinke winst gesloten. De wereldwijde beurzen stonden afgelopen maand onder druk door de oorlog in het Midden-Oosten en de gevolgen daarvan.
1 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - SpaceX, het commerciële ruimtevaartbedrijf van Elon Musk, heeft een aanvraag ingediend voor een beursgang. Dat zeggen bronnen die bekend zijn met de zaak. Daarmee komt het raket-, satelliet- en AI-bedrijf van miljardair Musk dichter bij wat de grootste beursgang ooit zou kunnen worden.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Toezichthouders, de politie en het Openbaar Ministerie (OM) vinden dat het EU-verbod op apps die AI gebruiken om naaktbeelden van mensen te maken, niet ver genoeg gaat. Het Europees Parlement stemde vorige week voor een verbod op apps die dit soort beelden genereren zonder de toestemming van die persoon. De organisaties willen dat de tools helemaal worden verboden.
2 uur geledenHEERLEN (ANP) - ABP, het grootste pensioenfonds van Nederland, heeft zijn aandelen van het omstreden Amerikaanse softwarebedrijf Palantir verkocht, bevestigde een woordvoerster naar aanleiding van berichtgeving van onder andere De Telegraaf.
2 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De oorlog in het Midden-Oosten heeft Nederlandse pensioenfondsen een knauw gegeven door scherpe koersdalingen op de financiële markten. De gemiddelde dekkingsgraad, een graadmeter voor de financiële gezondheid van een fonds, daalde in maart tot 123 procent. Dat maakte onderzoeksbureau Aon woensdag bekend. Eind februari was de dekkingsgraad nog 128 procent.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP/AFP) - De Europese Commissie is met een voorstel gekomen voor een kleine aanpassing in het Europese emissiehandelssysteem (ETS). Dat moet helpen de prijs van de uitstoot van broeikasgassen stabieler te houden en op die manier veel energie verbruikende bedrijven in Europa tegemoet te komen.
3 uur geleden