Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

ASMI en ASML stuwen AEX naar hoogste niveau sinds februari

ASMI en ASML stuwen AEX naar hoogste niveau sinds februari

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak ging vrijdag verder omhoog en keerde voor het eerst sinds februari terug boven de 770 punten. De opmars werd opnieuw aangevoerd door de chipbedrijven ASMI, ASML en Besi, die al sinds de laatste week van april een sterk herstel laten zien.

De hoop op een spoedig akkoord over de verhoging van het schuldenplafond van de Amerikaanse overheid bleef daarbij zorgen voor opluchting op de beurzen. Een gevreesde wanbetaling van de Verenigde Staten, die wereldwijd voor grote financiële onrust zou kunnen zorgen, lijkt daarmee te worden voorkomen.

De aandacht gaat verder uit naar de driedaagse top van de leiders van de G7 (zeven rijke landen en de Europese Unie) in het Japanse Hiroshima. Op de top worden nieuwe sancties tegen Rusland en de handelsbetrekkingen met China besproken.

Powell

Ook wordt gelet op de Amerikaanse centralebankpresident Jerome Powell, die later op de dag een toespraak houdt. Beleggers zijn vooral benieuwd of hij iets zal zeggen over de toekomstige rentestappen. Bij het laatste rentebesluit begin mei hintte Powell er nog op dat de Federal Reserve mogelijk klaar was met het verhogen van de rente.

De AEX noteerde rond het middaguur 0,7 procent hoger op 770,46 punten. De laatste keer dat de hoofdindex boven de 770 punten noteerde was op 16 februari. Op die dag werd op 777,58 punten de hoogste tussentijdse stand van dit jaar aangetikt. De MidKap klom ook 0,7 procent, tot 944,38 punten. De beurzen in Londen en Parijs stegen tot 0,7 procent.

Hoogste stand ooit

De DAX in Frankfurt, die op het hoogste niveau staat sinds januari vorig jaar, won 0,6 procent. De Duitse graadmeter kruipt daarmee richting de hoogste stand ooit. Die werd op november 2021 bereikt.

ASMI, ASML en Besi stegen tot 2,8 procent. Betaalbedrijf Adyen volgde met een plus van 1,7 procent. Ook staalfabrikant ArcelorMittal en verzekeraar NN Group wonnen meer dan 1 procent. Techinvesteerder Prosus sloot de rij in de AEX, met een min van 0,7 procent.

Kleine overname

IMCD klom 0,1 procent na een kleine overname. De chemicaliëndistributeur koopt het in Maleisië gevestigde distributiebedrijf Euro Chemo-Pharma en diens dochteronderneming Biofresh Green. In de MidKap steeg Air France-KLM 2,5 procent. Analisten van Redburn haalden de luchtvaartcombinatie van hun verkooplijst af.

De euro was 1,0795 dollar waard, tegen 1,0774 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie steeg 0,9 procent in prijs tot 72,58 dollar. Brentolie werd ook 0,9 procent duurder, op 76,55 dollar per vat.

Meer uit Financieel

Frans olieconcern TotalEnergies keert terug naar Venezuela

CARACAS (ANP/BLOOMBERG) - Het Franse olie- en gasconcern TotalEnergies gaat terugkeren naar Venezuela. Het bedrijf heeft dit weekend een overeenkomst getekend met Venezuela voor samenwerking bij energieprojecten.

5 uur geleden
Dieselprijs aan Franse pomp naar record van gemiddeld 2,41 euro

PARIJS (ANP/AFP) - De prijs voor diesel aan de Franse pomp is zondag naar een nieuw recordniveau gestegen van gemiddeld 2,41 euro per liter. Dat meldt het Franse persbureau AFP op basis van een analyse van de brandstofprijzen van duizenden tankstations in Frankrijk die worden bijgehouden door het ministerie van Economische Zaken.

7 uur geleden
FT: Chinese eigenaar wil oudste bank van Luxemburg verkopen

LUXEMBURG (ANP) - De oudste bank van Luxemburg wordt in de verkoop gezet door de Chinese eigenaar. De Chinese investeerder Legend Holdings heeft een belang van 90 procent in Banque Internationale à Luxembourg (BIL) en volgens zakenkrant Financial Times kan met de verkoop daarvan een bedrag van 2,5 miljard euro gemoeid zijn.

9 uur geleden
Minister Bessent en Chinese vicepremier He praten in New York

NEW YORK (ANP/RTR) - De Amerikaanse minister van Financiën Scott Bessent gaat zondag in New York praten met de Chinese vicepremier He Lifeng over veiligheid van AI, handel, belangrijke grondstoffen en andere economische onderwerpen. Het overleg vindt plaats op het hoofdkantoor van de grote Amerikaanse bank JPMorgan Chase in Manhattan.

11 uur geleden
Frankrijk rekent op recordschulden door oplopend tekort

PARIJS (ANP/AFP) - De overheidsschuld van Frankrijk stijgt naar recordhoogte. Doordat de Franse regering er dit jaar niet in slaagt het begrotingstekort in te dammen, groeit ook de schuldenberg.

1 dag geleden
Paramount dicht bij deal met Amerikaanse staten over Warner Bros.

NEW YORK (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Media- en entertainmentconcern Paramount Skydance is dicht bij een akkoord met Californië en andere staten die de overname van concurrent Warner Bros. Discovery wilden tegenhouden. Openbaar aanklagers en het bedrijf sluiten mogelijk binnen enkele dagen een overeenkomst, melden meerdere media.

1 dag geleden
Tankstations onaangenaam verrast door Duitse accijnsverlaging

VOORBURG (ANP) - De organisatie voor Nederlandse tankstationhouders Drive reageert onaangenaam verrast op de accijnsverlaging die Duitsland heeft aangekondigd. Door het prijsverschil dreigen pomphouders in de grensregio vanaf oktober weer klanten te verliezen. "We zagen klanten langzamerhand terugkomen, maar dat wordt nu tenietgedaan", zegt Drive-voorzitter Martin van Eijk.

1 dag geleden