ASMI en ASML stuwen AEX naar hoogste niveau sinds februari
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak ging vrijdag verder omhoog en keerde voor het eerst sinds februari terug boven de 770 punten. De opmars werd opnieuw aangevoerd door de chipbedrijven ASMI, ASML en Besi, die al sinds de laatste week van april een sterk herstel laten zien.
De hoop op een spoedig akkoord over de verhoging van het schuldenplafond van de Amerikaanse overheid bleef daarbij zorgen voor opluchting op de beurzen. Een gevreesde wanbetaling van de Verenigde Staten, die wereldwijd voor grote financiële onrust zou kunnen zorgen, lijkt daarmee te worden voorkomen.
De aandacht gaat verder uit naar de driedaagse top van de leiders van de G7 (zeven rijke landen en de Europese Unie) in het Japanse Hiroshima. Op de top worden nieuwe sancties tegen Rusland en de handelsbetrekkingen met China besproken.
Powell
Ook wordt gelet op de Amerikaanse centralebankpresident Jerome Powell, die later op de dag een toespraak houdt. Beleggers zijn vooral benieuwd of hij iets zal zeggen over de toekomstige rentestappen. Bij het laatste rentebesluit begin mei hintte Powell er nog op dat de Federal Reserve mogelijk klaar was met het verhogen van de rente.
De AEX noteerde rond het middaguur 0,7 procent hoger op 770,46 punten. De laatste keer dat de hoofdindex boven de 770 punten noteerde was op 16 februari. Op die dag werd op 777,58 punten de hoogste tussentijdse stand van dit jaar aangetikt. De MidKap klom ook 0,7 procent, tot 944,38 punten. De beurzen in Londen en Parijs stegen tot 0,7 procent.
Hoogste stand ooit
De DAX in Frankfurt, die op het hoogste niveau staat sinds januari vorig jaar, won 0,6 procent. De Duitse graadmeter kruipt daarmee richting de hoogste stand ooit. Die werd op november 2021 bereikt.
ASMI, ASML en Besi stegen tot 2,8 procent. Betaalbedrijf Adyen volgde met een plus van 1,7 procent. Ook staalfabrikant ArcelorMittal en verzekeraar NN Group wonnen meer dan 1 procent. Techinvesteerder Prosus sloot de rij in de AEX, met een min van 0,7 procent.
Kleine overname
IMCD klom 0,1 procent na een kleine overname. De chemicaliëndistributeur koopt het in Maleisië gevestigde distributiebedrijf Euro Chemo-Pharma en diens dochteronderneming Biofresh Green. In de MidKap steeg Air France-KLM 2,5 procent. Analisten van Redburn haalden de luchtvaartcombinatie van hun verkooplijst af.
De euro was 1,0795 dollar waard, tegen 1,0774 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie steeg 0,9 procent in prijs tot 72,58 dollar. Brentolie werd ook 0,9 procent duurder, op 76,55 dollar per vat.
Meer uit Financieel
WASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Een Amerikaanse federale rechter heeft vrijdag de dagvaardingen van het ministerie van Justitie tegen de Federal Reserve en voorzitter Jerome Powell geblokkeerd. De kwestie gaat over de renovatie van het hoofdkantoor van de Amerikaanse centrale bank in Washington en de verklaring van Powell hierover. Het ministerie wil in beroep gaan tegen de beslissing.
15 minuten geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag opnieuw met verliezen geëindigd. Beleggers wachtten verdere ontwikkelingen rond de Iranoorlog af, die nu bijna twee weken duurt. De olieprijzen namen verder toe.
58 minuten geledenLONDEN (ANP/AFP) - Deze maand zijn tot nu toe slechts 77 schepen door de Straat van Hormuz gevaren, blijkt uit cijfers van het maritieme databedrijf Lloyd's List. Dat is een forse daling vergeleken met een jaar geleden. Volgens het bedrijf ging het tussen 1 en 11 maart vorig jaar nog om 1229 doortochten.
1 uur geledenLELYSTAD (ANP) - Installatiebedrijf Feenstra, een van de grootste installateurs in Nederland, waarschuwt consumenten voor nepmonteurs die mensen voor duizenden euro's oplichten. Feenstra meldt op zijn website een "zeer sterke toename" te zien van mensen die denken dat iemand van het bedrijf aan de deur staat. Maar in werkelijkheid betalen zij nepmonteurs honderden tot zelfs duizenden euro's voor werkzaamheden die niet of slecht worden uitgevoerd, aldus het bedrijf.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is vrijdag iets hoger gesloten. Beleggers bleven zich zorgen maken over de Iranoorlog die nu bijna twee weken duurt. De olieprijzen stegen verder, uit angst over de aanvoer uit het Midden-Oosten.
4 uur geledenBEIJING (ANP/RTR) - China waardeert de "positieve signalen" die het nieuwe Nederlandse kabinet heeft afgegeven over de betrekkingen met China en is bereid de communicatie en wederzijds vertrouwen te verdiepen. Dit heeft de Chinese minister van Buitenlandse Zaken Wang Yi gezegd, die vrijdag met zijn Nederlandse evenknie Tom Berendsen heeft gebeld.
4 uur geledenNEW DELHI (ANP/BLOOMBERG) - India reserveert miljarden om nadelige gevolgen voor de economie van de oorlog in het Midden-Oosten op te vangen. Dat maakte de Indiase minister van Financiën Nirmala Sitharaman vrijdag bekend. India heeft veel last van de fors gestegen olieprijzen, het land importeert bijna 90 procent van zijn jaarlijkse ruwe oliebehoeften.
5 uur geleden