ASMI daalt in licht lagere AEX na forse opmars
AMSTERDAM (ANP) - ASMI behoorde vrijdag tot de grootste dalers in de AEX-index op het Damrak. Het chipbedrijf won een dag eerder nog ruim 5 procent dankzij positieve rapporten van analisten, die grote kansen zien voor de apparatuur van ASMI door de opkomst van kunstmatige intelligentie (AI). De koerswinst van ASMI hielp de Amsterdamse hoofdindex donderdag aan een nieuw slotrecord. Een verliesbeurt van de Amerikaanse techgraadmeter Nasdaq zorgde nu echter voor koersdruk in de tech- en chipsector. Het aandeel ASMI daalde 2 procent.
De AEX noteerde in de ochtendhandel 0,4 procent lager op 930,51 punten. De hoofdindex steeg een dag eerder nog 1 procent tot een nieuw slotrecord van 933,84 punten. Op 12 juni bereikte de AEX de hoogste tussentijdse koers ooit op 934,59 punten. De MidKap daalde 0,2 procent tot 889,99 punten. De beurzen in Frankfurt en Parijs verloren tot 0,2 procent. Londen zakte 0,1 procent, ondanks een sterker dan verwachte stijging van de Britse winkelverkopen in mei.
Naast ASMI stonden branchegenoten ASML en Besi in de staartgroep van de AEX, met verliezen tot 1,5 procent. De verzekeraars ASR en Aegon waren de sterkste stijgers, met plussen tot 1,2 procent.
Ease2pay
In de MidKap zakte Van Lanschot Kempen 0,8 procent. De vermogensbeheerder won een dag eerder ruim 5 procent, na goed ontvangen nieuwe financiële doelstellingen voor de komende jaren. Flitshandelaar Flow Traders ging op kop met een winst van 0,4 procent.
Bij de kleinere bedrijven maakte Ease2pay een koerssprong van bijna 23 procent. Het betaalbedrijf, dat vrijdag een aandeelhoudersvergadering houdt, verwacht dat het aantal verwerkte transacties in de eerste helft van 2024 met ongeveer 50 procent is toegenomen.
Euro- en oliekoersen
De euro was 1,0719 dollar waard, tegen 1,0706 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie kostte 0,1 procent minder op 81,21 dollar. Brentolie werd ook 0,1 procent goedkoper, op 85,60 dollar per vat.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - De uitgaven aan televisiereclames in Nederland zijn vorig jaar gedaald, mede omdat in 2024 werd geprofiteerd van het EK voetbal en de Olympische Zomerspelen. Volgens tv-marketingorganisatie Screenforce bedroegen de bestedingen op de Nederlandse tv-reclamemarkt in 2025 in totaal 850 miljoen euro. Dat is ruim 5 procent minder dan een jaar eerder.
22 minuten geledenNEW YORK (ANP) - De beurzen in New York zijn dinsdag omlaag gegaan door de aanhoudende oorlog van de Verenigde Staten en Israël tegen Iran. De dreiging van Teheran om elk schip aan te vallen dat de Straat van Hormuz probeert te passeren, in combinatie met de productiestops van verschillende olie- en gasproducenten in het Midden-Oosten, heeft de wereldwijde scheepvaarttarieven opgedreven en de prijzen van ruwe olie en aardgas flink doen stijgen.
2 uur geledenABU DHABI (ANP/BLOOMBERG) - Meer dan 12.300 vluchten naar bestemmingen in het Midden-Oosten zijn tot nu toe al geannuleerd als gevolg van de oorlog in Iran en de onrust in de regio, meldt Bloomberg op basis van luchtvaartwebsite Flightradar24.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Zo'n drieduizend rijksambtenaren hebben dinsdag in Den Haag gedemonstreerd tegen het uitblijven van loonsverhogingen en inflatiecorrectie in de nieuwe cao. Vakbond FNV kondigde daar een volgende, grotere actie aan. Samen met de andere vakbonden organiseert de FNV op 14 april een nieuwe landelijke staking tegen de zogeheten nullijn.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Nederlandse reisorganisaties hebben vooralsnog weinig kunnen doen om gestrande reizigers in het Midden-Oosten terug te halen naar huis. Door aanvallen van Iran op omliggende landen die Amerikaanse bases huisvesten, is amper vliegverkeer mogelijk.
3 uur geledenPARIJS (ANP/BLOOMBERG) - Het Internationaal Energieagentschap (IEA) staat klaar om de wereldwijde oliemarkt te stabiliseren in verband met de oorlog in het Midden-Oosten. Volgens documenten die zijn ingezien door persbureau Bloomberg hebben de leden van het IEA meer dan 1 miljard vaten olie aan noodreserves beschikbaar.
4 uur geledenABU DHABI (ANP) - Etihad Airways schort zijn vluchten vanuit en naar Abu Dhabi voor langere tijd op door de oorlog in Iran. Tot zeker donderdagmiddag vliegt de Emiraatse luchtvaartmaatschappij in principe niet, meldt het bedrijf op X. Eerder werd bekend dat Etihad zijn reguliere vluchten van en naar Abu Dhabi tot zeker woensdagmiddag niet uitvoert.
5 uur geleden