ASMI, Besi en ASML op kop in AEX na resultaten TSMC
AMSTERDAM (ANP) - ASMI, Besi en ASML waren donderdag veruit de sterkste stijgers in de AEX-index. De chipbedrijven profiteerden van de kwartaalcijfers van TSMC. De grote Taiwanese chipfabrikant, een belangrijke klant van de machines van het Nederlandse ASML, zag de winst in het vierde kwartaal minder sterk dalen dan gevreesd. TSMC liet eerder al weten dat de neergang in de chipindustrie mogelijk het dieptepunt heeft bereikt en dat de vraag naar halfgeleiders aan het stabiliseren is. ASMI, Besi en ASML stegen tot 3,6 procent.
De algehele stemming op de beursvloeren bleef verder terughoudend. De hoop dat de centrale banken in de Verenigde Staten en Europa hun rentetarieven spoedig zullen gaan verlagen is flink afgenomen na uitlatingen van bestuurders van de Federal Reserve en de Europese Centrale Bank.
De AEX-index noteerde in de ochtendhandel 0,3 procent hoger op 773,59 punten. De MidKap daalde 0,2 procent tot 875,84 punten. De beurzen in Frankfurt en Parijs wonnen 0,2 procent. Londen verloor 0,1 procent. Woensdag gingen de Europese beursgraadmeters nog tot 1,5 procent omlaag.
Kooplijst
Ahold Delhaize was de grootste daler in de AEX, met een verlies van dik 2 procent. De Zwitserse bank UBS haalde het supermarktconcern van de kooplijst af. Fusiebedrijf DSM-Firmenich volgde met een min van 1 procent. Naast de chipbedrijven stond platenlabel UMG in de kopgroep, met een plus van 1 procent.
In de MidKap stond Just Eat Takeaway bovenaan met een winst van 3,4 procent. Het moederbedrijf van Thuisbezorgd.nl verloor een dag eerder nog 3,7 procent na publicatie van de kwartaalresultaten. Laadpalenmaker Alfen sloot de rij met een verlies van dik 4 procent.
Luxeverkoop
In Zürich steeg Richemont ruim 7 procent. Het Zwitserse luxeconcern, bekend van merken als Chloé en Cartier, zag de verkopen stijgen tijdens het belangrijke feestdagenseizoen. In Londen kelderde Watches of Switzerland daarentegen dik 26 procent na een winstalarm van de verkoper van luxe horloges.
De euro was 1,0901 dollar waard, tegen 1,0859 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie werd 0,9 procent duurder op 73,19 dollar. Brentolie klom 0,5 procent in prijs tot 78,28 dollar per vat.
Meer uit Financieel
STAMFORD (ANP) - Het Amerikaanse tabaksconcern Philip Morris heeft dankzij zijn alternatieven voor het traditionele roken vorig jaar een recordomzet geboekt. De sigaretten van bijvoorbeeld het merk Marlboro werden wel minder verkocht, maar de groei van bijvoorbeeld de populaire Zyn-nicotinezakjes en vapes maakte die daling meer dan goed.
24 minuten geledenSCHIPHOL (ANP) - De boekingen bij reisorganisaties naar de Verenigde Staten voor komende zomer lopen achter, meldt reisbrancheorganisatie ANVR. In juni en juli organiseert het land het WK voetbal samen met Canada en Mexico. Er zijn al langer berichten dat de VS minder gewild zijn als reisbestemming.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - TikTok gaat de bevindingen van de Europese Commissie op "alle mogelijke manieren" aanvechten. Dat laat een woordvoerder van de populaire filmpjesapp weten, nadat Brussel vrijdag bekend had gemaakt dat het verslavende aspect van TikTok in overtreding is met digitale regels van de Europese Unie.
2 uur geledenMUMBAI (ANP/BLOOMBERG) - Het Indiase staalconcern Tata Steel heeft de winst in het afgelopen kwartaal flink zien stijgen. De staalproducent die onder meer eigenaar is van het hoogovencomplex bij IJmuiden, profiteerde van een sterke vraag en productie bij de Indiase vestigingen en wist daarmee de stijgende kosten te compenseren.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Het verslavende aspect van TikTok is in overtreding met digitale regels van de Europese Unie. Het oneindige scrollen, automatische afspelen van video's, pushmeldingen en zeer gepersonaliseerde aanbevelingen maken de socialemedia-app verslavend, concludeert de Europese Commissie, het dagelijks bestuur van de Europese Unie.
3 uur geledenTOKIO (ANP/AFP) - Het Japanse autoconcern Toyota heeft een nieuwe topman benoemd. De grootste autofabrikant ter wereld verhoogde tegelijkertijd de verwachtingen voor de omzet en winst in het huidige boekjaar, ondanks de impact van Amerikaanse importheffingen.
4 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - Op de internationale luchthaven in Berlijn kunnen vrijdagochtend nog steeds geen vliegtuigen landen of opstijgen vanwege ijzel. Donderdagavond werd het vliegverkeer op de luchthaven in de Duitse hoofdstad al volledig stilgelegd en leidde het winterse weer tot veel annuleringen.
5 uur geleden