Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Asielzoekers uit Jemen krijgen niet meer standaard een status

Asielzoekers uit Jemen krijgen niet meer standaard een status

DEN HAAG (ANP) - Mensen uit Jemen die in Nederland asiel aanvragen, krijgen voortaan niet meer een status enkel door de burgeroorlog daar. De Immigratie- en Naturalisatiedienst (IND) zal voortaan ook weer kijken naar de individuele risico's die iemand daar loopt. Demissionair staatssecretaris Eric van der Burg (Asiel) kondigt de wijziging in een Kamerbrief aan.

Wel zullen journalisten en (politiek) activisten aangemerkt worden als risicogroep, omdat zij te maken krijgen met intimidatie, willekeurige detentie, verdwijning of moord. Ook voor (alleenstaande) vrouwen is de situatie in het Arabische land verslechterd door toenemend gendergerelateerd geweld, blijkt uit een ambtsbericht van het ministerie van Buitenlandse Zaken. Ook zij worden opgenomen als risicogroep zodat ze sneller in aanmerking komen voor een verblijfsstatus.

In het Arabische land woedt al sinds 2015 een burgeroorlog. De regering strijdt onder meer tegen de radicaalislamitische Houthirebellen. Door het aanhoudende conflict leeft de bevolking in grote armoede en is er amper voedsel.

Speciale regeling

Van der Burg schrijft dat de veiligheidssituatie in Jemen iets is verbeterd na een "de facto bestand" dat heeft geleid tot "een substantiële daling van gevechtshandelingen" Ook het aantal doden en gewonden onder de bevolking nam flink af, vooral in vergelijking met het begin van de strijd. Toch blijft de veiligheidssituatie fragiel volgens Van der Burg en de humanitaire situatie slecht. Mede door de zorgwekkende situatie heeft de beleidsaanpassing geen gevolgen voor de Jemenieten die al een verblijfsvergunning ontvingen.

Jemenieten zijn in grootte de derde groep mensen die asiel vragen in Nederland. De Syriërs vormen verreweg de grootste groep vluchtelingen. Voor hen blijft de speciale regeling bestaan om aanvragen sneller in te willigen.

Meer uit Binnenland

Oceanwide verwacht evacuatie drie opvarenden Hondius woensdag

VLISSINGEN (ANP) - De evacuatie van drie opvarenden van het cruiseschip Hondius vindt "naar alle waarschijnlijkheid" woensdag plaats. Twee speciale vliegtuigen zijn al onderweg om het drietal op te halen en naar Nederland te brengen. Dat laat cruisemaatschappij Oceanwide Expeditions weten. Het gaat om twee zieke bemanningsleden en een persoon die een relatie had met een Duitse opvarende die is overleden.

2 uur geleden
Britse premier wil landgenoten op Hondius helpen

LONDEN (ANP) - De Britse premier Keir Starmer heeft zijn medeleven uitgesproken met landgenoten die vastzitten op het Nederlandse cruiseschip Hondius. "We werken nauw samen met internationale partners om de Britse staatsburgers aan boord te ondersteunen en we stellen plannen op voor hun veilige doorreis", schreef hij op X.

4 uur geleden
Ministerie: drie opvarenden Hondius worden naar Nederland gehaald

DEN HAAG (ANP) - Drie zieke opvarenden van het cruiseschip Hondius, dat voor de kust van Kaapverdië ligt, worden van boord gehaald en naar Nederland gebracht voor medische verzorging. Onder hen is één Nederlander, meldt het ministerie van Buitenlandse Zaken. "Alle inzet is erop gericht om dit op zo kort mogelijke termijn te laten plaatsvinden." Op het schip zijn meerdere mensen besmet geraakt met het hantavirus.

5 uur geleden
WHO: ziekste patiënten naar Nederland voor behandeling

GENÈVE (ANP) - Hulpverleners zijn volgens de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) bezig met het weghalen van twee ernstig zieke patiënten van het Nederlandse cruiseschip Hondius, om ze vervolgens over te brengen naar Nederland voor behandeling. De zieken verkeren volgens infectieziektendirecteur Maria Van Kerkhove in stabiele toestand. Op het schip was een uitbraak van het hantavirus.

6 uur geleden
Wageningen45: militairen uit 25 landen liepen in Vrijheidsdefilé

WAGENINGEN (ANP) - Voor het Vrijheidsdefilé in Wageningen stonden dinsdagmiddag de toeschouwers weer "rijen dik" mee te kijken, zegt een woordvoerder van de organisatie Wageningen45. Naast veteranen uit de Tweede Wereldoorlog liepen er ook militairen uit 25 landen mee met de militaire optocht, aldus de organisatie.

6 uur geleden
Medische experts gaan cruiseschip inspecteren

MADRID (ANP) - Een team van epidemiologen gaat dinsdagmiddag het cruiseschip Hondius inspecteren. "Dit zal helpen bij beslissingen over de repatriëringsprocessen en de route van het schip", meldt het Spaanse ministerie van Volksgezondheid na overleg met de Wereldgezondheidsorganisatie.

7 uur geleden
Splinter Chabot focust op hoop in 5 mei-lezing, ondanks verruwing

UTRECHT (ANP) - Valt er vandaag écht iets te vieren? Die vraag stond centraal in de 5 meilezing die schrijver en presentator Splinter Chabot dinsdag uitsprak in de Domkerk in Utrecht. Volgens Chabot nemen donkerte, verharding en verruwing in onze samenleving en in de wereld verder toe. Ook vraagt hij zich af hoe vrij mensen zijn als ze voorzichtig moeten zijn met het ophangen van een regenboogvlag of Palestijnse vlag en hoeveel vrijheid er is als uit onderzoek blijkt dat het antisemitisme toeneemt.

9 uur geleden