Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Asielzoekers stromen iets beter door, druk op Ter Apel neemt af

Asielzoekers stromen iets beter door, druk op Ter Apel neemt af

DEN HAAG (ANP) - De druk op het aanmeldcentrum Ter Apel neemt iets af. Asielzoekers kunnen nu beter doorstromen naar enkele grote opvanglocaties, meldt staatssecretaris Eric van der Burg (Asiel) in een update aan de Tweede Kamer. "De komende weken moet blijken of deze ontwikkeling zich doorzet."

De opvang is evenwel nog niet goed geregeld voor zogeheten 'alleenstaande minderjarige vreemdelingen' (amv'ers). Te veel van hen zitten nog in Ter Apel, omdat er elders een tekort aan opvangplekken blijft. Er zijn wat maatregelen genomen om hen te plaatsen in kleinschalige opvang in gemeenten, maar het draagvlak bij lokale overheden om deze specifieke jonge groep op te vangen is niet groot.

De rechter bepaalde onlangs dat de crisisopvang van onder anderen amv'ers onder de maat is. Het is onveilig en de begeleiding is slecht. Er is gevraagd om 25 tot 30 eensgezinswoningen per provincie om kleinschalige opvang voor jonge asielzoekers te kunnen realiseren. Maar volgens Van der Burg heeft maar een beperkt aantal gemeenten een woning aangeleverd. "Dit achterblijvende resultaat - in samenhang met de aanhoudende hoge instroom - zorgt ervoor dat de urgentie en omvang van de problematiek in het voorzien van amv-opvangplekken hoog blijft", aldus de staatssecretaris.

Opgaande lijn

Verder zijn er nu ruim 8500 crisisnoodopvangplekken gerealiseerd door gemeenten en veiligheidsregio’s. Dat is minder dan de 11.250 crisisnoodopvangplekken waarover afspraken zijn gemaakt met de overheden. Tegelijk houden op dit moment ruim 17.000 vergunninghouders een plek bezet in de reguliere asielopvang, omdat er voor hun geen woning beschikbaar is.

Het lukt gemeenten wel steeds beter om voor statushouders een woning te regelen. In oktober hebben gemeenten 3359 vergunninghouders gehuisvest, veel meer dan in de maanden ervoor. Van der Burg hoopt dat de gemeenten in deze opgaande lijn blijven en hun wettelijke taakstelling halen en de achterstand inlopen.

Reguliere opvang

Recent stemde de coalitie in met een wetsvoorstel dat ertoe moet leiden dat meer gemeenten reguliere opvang regelen voor asielzoekers. Zodra er meer reguliere opvang komt, is er minder of geen improvisatorisch ingerichte noodopvang zoals sporthallen, meer nodig. Het doel is om de crisisopvang op 1 april te hebben afgebouwd, aldus Van der Burg. Uiterlijk op 1 juli bieden de veiligheidsregio's geen steun meer aan het Centraal Orgaan opvang Asielzoekers (COA).

Samen met andere ministers werkt Van der Burg ook aan een versnelde realisering van onder meer flexwoningen, waar ook statushouders terecht kunnen.

Meer uit Politiek

Minister Hermans maakt excuses aan Q-koortspatiënten

DEN BOSCH (ANP) - Minister Sophie Hermans van Volksgezondheid heeft namens het kabinet excuses aangeboden aan Q-koortspatiënten. Hermans zei tijdens een symposium over de Q-koorts in Den Bosch dat ze haar excuses aanbood aan mensen die steeds opnieuw hun verhaal moesten vertellen en dat "de overheid die er moet zijn om ondersteuning te bieden" er niet was. "Daar bied ik excuses voor aan, uit de grond van mijn hart", aldus Hermans.

12 minuten geleden
Van den Brink: niet geslaagd om samen asielplekken te regelen

DEN HAAG (ANP) - Gemeenten, Rijk en opvangorgaan COA zijn er de afgelopen tijd samen "onvoldoende in geslaagd" om plekken voor asielzoekers te regelen. Dat is volgens asielminister Bart van den Brink weer "pijnlijk duidelijk" geworden toen twintig asielzoekers de nacht van donderdag op vrijdag in de regen hebben geslapen bij aanmeldcentrum Ter Apel.

1 uur geleden
Aerdts: doe melding van beelden publieke executie VS

DEN HAAG (ANP) - Staatssecretaris Willemijn Aerdts (Digitale Economie) kan zelf niet voorkomen dat de beelden van de publieke executie in de Verenigde Staten op 3 december online te zien zijn. Ze roept wel iedereen op die de beelden tegenkomt om ze te melden bij het socialemediaplatform waarop ze te zien zijn.

4 uur geleden
Van Weel gaat niet in op verzoek Rusland om uitlevering leden ICC

DEN HAAG (ANP) - Nederland geeft geen gehoor aan het verzoek van Rusland om negen medewerkers van het Internationaal Strafhof (ICC) in Den Haag uit te leveren. "Gaan we niet doen", zei minister David van Weel (Justitie en Veiligheid, VVD) vrijdag.

5 uur geleden
Tielen: niet laten afleiden door politiek maken van regenboogvlag

DEN HAAG (ANP) - "We moeten ons niet laten afleiden door mensen die de regenboogvlag politiek willen maken", zei staatssecretaris Judith Tielen van Emancipatie vrijdag. "Het gaat niet over politiek, het gaat erover dat iedereen vrij en gelijkwaardig kan zijn."

5 uur geleden
Ghana vraagt Nederland om hulp bij bestrijden drugshandel

DEN HAAG (ANP) - Ghana heeft Nederland om hulp gevraagd bij de bestrijding van drugscriminaliteit. Het gaat onder meer om het aanpakken van kwetsbaarheden in havens, zei minister David van Weel (Justitie en Veiligheid, VVD) vrijdag voor aanvang van de ministerraad. Jos Leijdekkers (alias Bolle Jos) gebruikt Ghana als doorvoerland voor drugssmokkel.

5 uur geleden
Berendsen noemt Rusland nu toch niet de vijand

DEN HAAG (ANP) - Buitenlandminister Tom Berendsen (CDA) noemt Rusland nu toch niet meer de vijand van Nederland. Donderdag deed hij dat nog wel, nadat defensieminister Dilan Yeşilgöz (VVD) Rusland als zodanig had bestempeld tijdens een debat in de Tweede Kamer. Zij wilde niet langer het "eufemisme" gebruiken dat Rusland "de agressor" is in de oorlog met Oekraïne.

5 uur geleden