Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Asielzoeker wachtte in 2024 weer fors langer op beslissing IND

Asielzoeker wachtte in 2024 weer fors langer op beslissing IND

DEN HAAG (ANP) - Asielzoekers moesten in 2024 gemiddeld 53 weken wachten voordat de Immigratie- en Naturalisatiedienst (IND) besliste of iemand wel of niet in Nederland mag blijven. Hoewel er minder vreemdelingen naar Nederland kwamen, liep die wachttijd tien weken op vergeleken met 2023. In 2022 gingen er nog 31 weken overheen, zo blijkt uit de jaarcijfers van de IND.

De organisatie heeft vorig jaar 36,8 miljoen euro aan dwangsommen moeten betalen, grotendeels door niet tijdig te beslissen over asielaanvragen. Formeel moet de organisatie binnen zes maanden beslissen over de aanvraag van kansrijke asielzoekers, maar door de achterstanden bij de IND is dit met negen maanden opgerekt. In 2024 besliste de IND bij 57 procent van deze aanvragen binnen die vijftien maanden. Het jaar daarvoor was dit nog bij 65 procent. De IND werd bijna 30.000 keer in gebreke gesteld in 2024.

Ondanks dat de IND er in het voorgaande jaar vierhonderd medewerkers bijkreeg, is het de organisatie niet gelukt om de stapel openstaande aanvragen weg te werken. Hoewel de IND 5480 meer beslissingen nam dan een jaar eerder, wachten momenteel nog bijna 51.000 mensen op een uitspraak. Daarnaast wachten ruim 66.000 nareizigers nog op een beslissing. "De hoeveelheid werk is de afgelopen jaren niet alleen groter geworden, maar door regelgeving, rechterlijke uitspraken en interne werkinstructies is het werk zelf ook steeds complexer geworden", zegt directeur-generaal Rhodia Maas.

Meer documentatie

Sinds de zomer beoordeelt de IND asielzoekers anders. In de nieuwe werkinstructie moeten vreemdelingen met meer documenten het vluchtverhaal onderbouwen en worden ze vooral individueel beoordeeld. Zo moet iemand die een onderdrukt geloof aanhangt bewijzen waarom diegene als individu gevaar loopt bij terugkeer.

Asieladvocaat Wil Eikelboom ziet in de nieuwe werkwijze een "onevenredige focus" op documenten die het liefst "origineel en authentiek zijn". Zo zou de IND volgens Eikelboom pas met een officieel paspoort geloven dat een asielzoeker uit een bepaald land komt. "Maar welke asielzoeker heeft nou een paspoort? Dat is een kleine minderheid." Het leidt volgens de voorzitter van de Vereniging Asieladvocaten & -Juristen Nederland (VAJN) tot grote problemen. "Er wordt veel makkelijker afgewezen", ziet Eikelboom. Daarbij zijn de beslissingen volgens de advocaat vaker in strijd met het Europees Verdrag van de Rechten van de Mens, en dus gaan meer mensen in beroep.

Meer uit Binnenland

Verdachte valse bommelding trein Hilversum vrijdag voor rechter

HILVERSUM (ANP) - De verdachte die vrijdag werd aangehouden omdat hij een valse bommelding deed in een trein, moet komende vrijdag voor de rechter verschijnen in een snelrechtzitting. Het gaat om een 44-jarige man uit Amersfoort, meldt een woordvoerder van het Openbaar Ministerie Midden-Nederland.

13 minuten geleden
Noord-Holland vreest 70 miljoen euro faunaschade in 2026

HAARLEM (ANP) - De provincie Noord-Holland verwacht volgend jaar opnieuw veel meer geld te moeten uitgeven om schade te vergoeden die vooral ganzen en houtduiven aanrichten aan landbouwgewassen. Gedeputeerde Esther Rommel (financiën) denkt er in 2026 70 miljoen euro voor nodig te hebben, 25 miljoen meer dan eerder verwacht. Dit jaar wordt vooralsnog rekening gehouden met ruim 42 miljoen euro, terwijl het in 2024 ging om 29 miljoen.

40 minuten geleden
LTO: ruimingen pluimvee door vogelgriep doen zeer

DEN HAAG (ANP) - De ruimingen van dieren bij pluimveehouders door uitbraken van vogelgriep doen "zeer". Dat zegt voorzitter Kees de Jong van LTO Pluimveehouderij. "Het zijn erg vervelende ervaringen voor pluimveehouders, om het maar voorzichtig uit te drukken."

1 uur geleden
Koningspaar naar voormalige plantages bij staatsbezoek Suriname

DEN HAAG (ANP) - Koning Willem-Alexander en koningin Máxima spreken op de eerste dag van hun staatsbezoek aan Suriname met vertegenwoordigers van nazaten van tot slaaf gemaakten en inheemse gemeenschappen. De Rijksvoorlichtingsdienst deelde maandag het programma voor het bezoek, dat volgende week maandag begint. Op de laatste dag bezoeken Willem-Alexander en Máxima onder meer een voormalige koffie- en cacaoplantage.

1 uur geleden
Oekraïne-deadline voor donderdag is van tafel, constateert Schoof

LUANDA (ANP) - De Verenigde Staten, Oekraïne en de andere betrokkenen nemen meer tijd voor hun onderhandelingen over het nieuwe Amerikaanse vredesplan. De oorspronkelijke deadline van komende donderdag is van tafel, heeft demissionair premier Dick Schoof vastgesteld.

1 uur geleden
Politie krijgt meerdere aangiftes van boekbekogelingen in Utrecht

UTRECHT (ANP) - De politie Midden-Nederland heeft twee aangiftes gekregen van een bekogeling met een boek in Utrecht. Dat bevestigt een politiewoordvoerder na een bericht van RTV Utrecht. Een van de aangiftes werd zondagavond gedaan door journalist Mischa Blok. Zij werd door twee jongens bekogeld met een bundel verzamelde werken van Charles Bukowski.

3 uur geleden
Vogelgriep op vleeskuikenbedrijf Holwierde, kuikens worden gedood

HOLWIERDE (ANP) - Op een vleeskuikenbedrijf in de Groningse plaats Holwierde is vogelgriep vastgesteld. Om te voorkomen dat het virus zich verder verspreidt, heeft de Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit (NVWA) besloten dat circa 48.000 kuikens worden gedood. Binnen een straal van 10 kilometer geldt per direct een vervoersverbod voor vogels en eieren.

4 uur geleden