Asielzoeker wachtte in 2024 weer fors langer op beslissing IND
DEN HAAG (ANP) - Asielzoekers moesten in 2024 gemiddeld 53 weken wachten voordat de Immigratie- en Naturalisatiedienst (IND) besliste of iemand wel of niet in Nederland mag blijven. Hoewel er minder vreemdelingen naar Nederland kwamen, liep die wachttijd tien weken op vergeleken met 2023. In 2022 gingen er nog 31 weken overheen, zo blijkt uit de jaarcijfers van de IND.
De organisatie heeft vorig jaar 36,8 miljoen euro aan dwangsommen moeten betalen, grotendeels door niet tijdig te beslissen over asielaanvragen. Formeel moet de organisatie binnen zes maanden beslissen over de aanvraag van kansrijke asielzoekers, maar door de achterstanden bij de IND is dit met negen maanden opgerekt. In 2024 besliste de IND bij 57 procent van deze aanvragen binnen die vijftien maanden. Het jaar daarvoor was dit nog bij 65 procent. De IND werd bijna 30.000 keer in gebreke gesteld in 2024.
Ondanks dat de IND er in het voorgaande jaar vierhonderd medewerkers bijkreeg, is het de organisatie niet gelukt om de stapel openstaande aanvragen weg te werken. Hoewel de IND 5480 meer beslissingen nam dan een jaar eerder, wachten momenteel nog bijna 51.000 mensen op een uitspraak. Daarnaast wachten ruim 66.000 nareizigers nog op een beslissing. "De hoeveelheid werk is de afgelopen jaren niet alleen groter geworden, maar door regelgeving, rechterlijke uitspraken en interne werkinstructies is het werk zelf ook steeds complexer geworden", zegt directeur-generaal Rhodia Maas.
Meer documentatie
Sinds de zomer beoordeelt de IND asielzoekers anders. In de nieuwe werkinstructie moeten vreemdelingen met meer documenten het vluchtverhaal onderbouwen en worden ze vooral individueel beoordeeld. Zo moet iemand die een onderdrukt geloof aanhangt bewijzen waarom diegene als individu gevaar loopt bij terugkeer.
Asieladvocaat Wil Eikelboom ziet in de nieuwe werkwijze een "onevenredige focus" op documenten die het liefst "origineel en authentiek zijn". Zo zou de IND volgens Eikelboom pas met een officieel paspoort geloven dat een asielzoeker uit een bepaald land komt. "Maar welke asielzoeker heeft nou een paspoort? Dat is een kleine minderheid." Het leidt volgens de voorzitter van de Vereniging Asieladvocaten & -Juristen Nederland (VAJN) tot grote problemen. "Er wordt veel makkelijker afgewezen", ziet Eikelboom. Daarbij zijn de beslissingen volgens de advocaat vaker in strijd met het Europees Verdrag van de Rechten van de Mens, en dus gaan meer mensen in beroep.
Meer uit Binnenland
TILBURG (ANP) - Het dak van een groot transportbedrijf in Tilburg is donderdagavond ingestort, nadat daar een dag eerder al delen van waren ingezakt. Het pand op industrieterrein Vossenberg was daarom al ontruimd en ook de gasleiding en elektra waren al afgesloten. De gemeente vermoedt dat het platte dak is bezweken onder het gewicht van de sneeuw.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De voorzitter van de Raad voor de rechtspraak, Henk Naves, heeft zich in zijn nieuwjaarstoespraak in Den Haag afgevraagd waarom het zo stil is rond de Amerikaanse sancties tegen het Internationaal Strafhof. "Is het soms zo stil omdat we te afhankelijk zijn geworden?"
10 uur geledenVENLO (ANP) - De politie heeft dinsdag een 20-jarige man uit Venlo aangehouden. Hij wordt verdacht van betrokkenheid bij de dood van zijn vijf maanden oude baby. Het kindje overleed in december onder verdachte omstandigheden, meldt de politie donderdag.
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De provincie Zuid-Holland heeft in een week tijd bijna 2,4 miljoen kilo zout gestrooid op provinciale wegen en fietspaden, de grootste hoeveelheid in zeker vijf jaar. Sinds de eerste 'strooidag' van deze winter (23 december) gaat het in totaal al om bijna 3 miljoen kilogram. Vorige winter reden de provinciale strooiwagens 2,23 miljoen kilo zout uit, in 2023-2024 was dat 1,81 miljoen kilo (1810 ton).
12 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De politie heeft twee verdachten aangehouden na de dood van een 60-jarige man in Schiedam maandag. Het gaat om jongens van 16 en 17 jaar uit Schiedam. De man overleed waarschijnlijk nadat hij werd mishandeld, na een ruzie over het gooien van sneeuwballen. Hij werd ter plekke gereanimeerd door hulpdiensten en een voorbijganger, maar kon niet meer worden gered.
13 uur geledenUTRECHT (ANP) - NS rijdt vrijdag opnieuw met een afgeschaalde dienstregeling vanwege het winterse weer. Dit betekent dat op een aantal trajecten minder treinen rijden en reizigers vaker moeten overstappen en langer onderweg zijn. Ook kunnen treinen drukker zijn dan anders. Ook wordt de dienstregeling in het noorden van het land losgekoppeld van de rest van het land, meldt ProRail.
14 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Na de val van het Assad-regime zijn vorig jaar 945 Syrische vluchtelingen vanuit Nederland vrijwillig teruggekeerd naar hun moederland, meldt de Dienst Terugkeer en Vertrek (DTenV). Daarnaast is de dienst nog bezig met het vertrek van 440 Syriƫrs die zich eind 2025 hebben gemeld voor een tijdelijke regeling, waardoor ze extra geld krijgen om ze te helpen met hun terugkeer.
15 uur geleden