Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Asielzoeker wachtte in 2024 weer fors langer op beslissing IND

Asielzoeker wachtte in 2024 weer fors langer op beslissing IND

DEN HAAG (ANP) - Asielzoekers moesten in 2024 gemiddeld 53 weken wachten voordat de Immigratie- en Naturalisatiedienst (IND) besliste of iemand wel of niet in Nederland mag blijven. Hoewel er minder vreemdelingen naar Nederland kwamen, liep die wachttijd tien weken op vergeleken met 2023. In 2022 gingen er nog 31 weken overheen, zo blijkt uit de jaarcijfers van de IND.

De organisatie heeft vorig jaar 36,8 miljoen euro aan dwangsommen moeten betalen, grotendeels door niet tijdig te beslissen over asielaanvragen. Formeel moet de organisatie binnen zes maanden beslissen over de aanvraag van kansrijke asielzoekers, maar door de achterstanden bij de IND is dit met negen maanden opgerekt. In 2024 besliste de IND bij 57 procent van deze aanvragen binnen die vijftien maanden. Het jaar daarvoor was dit nog bij 65 procent. De IND werd bijna 30.000 keer in gebreke gesteld in 2024.

Ondanks dat de IND er in het voorgaande jaar vierhonderd medewerkers bijkreeg, is het de organisatie niet gelukt om de stapel openstaande aanvragen weg te werken. Hoewel de IND 5480 meer beslissingen nam dan een jaar eerder, wachten momenteel nog bijna 51.000 mensen op een uitspraak. Daarnaast wachten ruim 66.000 nareizigers nog op een beslissing. "De hoeveelheid werk is de afgelopen jaren niet alleen groter geworden, maar door regelgeving, rechterlijke uitspraken en interne werkinstructies is het werk zelf ook steeds complexer geworden", zegt directeur-generaal Rhodia Maas.

Meer documentatie

Sinds de zomer beoordeelt de IND asielzoekers anders. In de nieuwe werkinstructie moeten vreemdelingen met meer documenten het vluchtverhaal onderbouwen en worden ze vooral individueel beoordeeld. Zo moet iemand die een onderdrukt geloof aanhangt bewijzen waarom diegene als individu gevaar loopt bij terugkeer.

Asieladvocaat Wil Eikelboom ziet in de nieuwe werkwijze een "onevenredige focus" op documenten die het liefst "origineel en authentiek zijn". Zo zou de IND volgens Eikelboom pas met een officieel paspoort geloven dat een asielzoeker uit een bepaald land komt. "Maar welke asielzoeker heeft nou een paspoort? Dat is een kleine minderheid." Het leidt volgens de voorzitter van de Vereniging Asieladvocaten & -Juristen Nederland (VAJN) tot grote problemen. "Er wordt veel makkelijker afgewezen", ziet Eikelboom. Daarbij zijn de beslissingen volgens de advocaat vaker in strijd met het Europees Verdrag van de Rechten van de Mens, en dus gaan meer mensen in beroep.

Meer uit Binnenland

Pieterpad krijgt rolstoelvriendelijke variant van 500 km

DEN HAAG (ANP) - Het Pieterpad heeft vanaf donderdag een rolstoelvriendelijke variant. Het bekende wandelpad van ruim 500 kilometer is daarmee ook toegankelijk voor mensen met scootmobiels, rollators en kinderwagens. De rolstoelroute biedt ook toegang tot bospaadjes, heidevelden en heuvelachtig terrein voor rolstoelgebruikers met dikke profielbanden en elektrische ondersteuning.

59 minuten geleden
Aantal behandelingen voor online gokken en designerdrugs stijgt

HOUTEN (ANP) - Een groeiend aantal mensen zoekt hulp voor verslavingen aan online gokken en designerdrugs. Dat komt naar voren uit de jongste cijfers van het Landelijk Alcohol en Drugs Informatiesysteem (LADIS), dat trends in de verslavingszorg monitort.

1 uur geleden
Vier mensen naar ziekenhuis na woningbrand in Hellevoetsluis

HELLEVOETSLUIS (ANP) - Na een woningbrand aan de Kreeft in Hellevoetsluis zijn woensdagavond vier mensen met ambulances naar het ziekenhuis gebracht. Zij hadden veel rook ingeademd, meldt de Veiligheidsregio Rotterdam-Rijnmond.

4 uur geleden
Onderwijsraad: toetsen op scholen moeten meer gaan over leren

DEN HAAG (ANP) - Toetsen in het basis- en voortgezet onderwijs moeten meer in het teken staan van het onderwijs en leren en minder van belang zijn voor zaken als toelating, overgang of diploma. Dat zegt de Onderwijsraad donderdag in een advies dat wordt gegeven op verzoek van de Tweede Kamer.

6 uur geleden
Burgemeester Groningen wil asielopvang op locaties van het Rijk

HILVERSUM (ANP) - De Groningse burgemeester Roelien Kamminga wil dat het Rijk eigen locaties gaat inzetten om asielzoekers op korte termijn op te vangen. Ze wil zo voorkomen dat deze zomer mensen buiten moeten slapen bij het aanmeldcentrum in Ter Apel, zei ze bij talkshow Pauw & De Wit.

6 uur geleden
Warffum vangt vanaf donderdag 4 nachten asielzoekers Ter Apel op

WARFFUM (ANP) - De gemeente Het Hogeland vangt vanaf donderdag vluchtelingen uit Ter Apel op in de Op Roakeldaishal in Warffum. De gemeente doet dit na een verzoek van asielminister Bart van den Brink, zo is te lezen op de website van de gemeente.

13 uur geleden
Leiden verlengt noodopvang voor asielzoekers met enkele maanden

LEIDEN (ANP) - Leiden heeft de noodopvang voor asielzoekers in een voormalige kerk met een paar maanden verlengd. Dat doet de gemeente om de druk op Ter Apel te helpen verlichten.

14 uur geleden