Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Asielminister: nog 11.400 opvangplekken nodig in Zuid-Holland

Asielminister: nog 11.400 opvangplekken nodig in Zuid-Holland

DEN HAAG (ANP) - In Zuid-Holland moeten gemeenten nog voor 11.400 extra opvangplekken zorgen voor asielzoekers, meldt de nieuwe asielminister Bart van den Brink (CDA). In de zogenoemde capaciteitsraming heeft hij bekendgemaakt hoeveel opvangplekken elke provincie moet verzorgen. Alle provincies komen samen nog 38.000 plekken tekort, meldde Van den Brinks voorganger Mona Keijzer (BBB) eerder al.

Ook Noord-Holland (7700), Noord-Brabant (7200) en Gelderland (4900) staan hoog op het lijstje van provincies waar nog plekken bij moeten. Groningen en Flevoland hebben al meer plekken geregeld dan de minister van ze vraagt en hoeven dus niets extra's te doen.

Landelijk gezien gaat het aantal gevraagde plekken omlaag van 96.000 naar 88.000, omdat minder asielzoekers worden verwacht. Toch moeten er tienduizenden plekken bij, omdat het veel gemeenten nog niet is gelukt om het gevraagde aantal plekken te realiseren, legde Van den Brink uit na de ministerraad. Bovendien tellen alleen langdurige plekken mee in deze cijfers en tijdelijke opvangplekken niet.

Spreidingswet

Het is nu aan de provinciebesturen om met de gemeenten te bespreken waar die opvangplekken precies moeten komen. Aan de hand daarvan neemt de minister eind dit jaar een definitief besluit. Gemeenten zijn door de spreidingswet verplicht om zich aan dat besluit te houden.

De minister heeft alvast een 'indicatieve verdeling' gemaakt van het aantal opvangplekken per gemeente, waar in het overleg met de provincies van afgeweken kan worden. Die verdeling heeft Van den Brink gebaseerd op het aantal inwoners, maar bijvoorbeeld ook op hoe welvarend die zijn.

160 gemeenten

Iets minder dan de helft van de gemeenten - namelijk 160 van de 342 - zou volgens deze verdeling voor meer opvangplekken moeten zorgen dan nu van ze wordt gevraagd. Vaak gaat het om enkele of enkele tientallen plekken, maar soms loopt het op tot honderden extra plekken. Tilburg heeft momenteel bijvoorbeeld de opdracht om voor 499 opvangplekken te zorgen. De minister stelt voor om dat te verhogen naar 981. Ook in Purmerend, Venlo, Lelystad, Westerkwartier, Ede en Sittard-Geleen stelt hij verhogingen voor van meer dan 300 plekken vergeleken met wat nu van de gemeenten gevraagd wordt.

Wettelijk gezien had Keijzer deze voor gemeenten moeilijke boodschap moeten brengen vóór 1 februari. De cijfers lagen al klaar op haar ministerie. Maar ze besloot deze nog niet te publiceren en dat over te laten aan haar opvolger. "Dat is soms wat er in dit werk gebeurt", zei Van den Brink daarover.

Meer uit Politiek

Nog geen watercrisis: minister roept die uit bij 'ontwrichting'

DEN HAAG (ANP) - Ondanks de ernstige droogte is van een officiële landelijke crisis nog geen sprake. Het Managementteam Watertekorten (MTW) oordeelde donderdag dat die stap nog niet nodig is, en dat er nu geen nieuwe grootschalige maatregelen komen.

4 uur geleden
Hulp van militairen aan burgers wordt minder vanzelfsprekend

DEN HAAG (ANP) - Het wordt minder vanzelfsprekend dat militairen hulp leveren aan burgers. Als er oorlog uitbreekt, zijn de meeste militairen nodig om Nederland en bondgenoten te verdedigen, schrijft defensieminister Dilan Yeşilgöz aan de Tweede Kamer. Ze gaat afspraken die hierover in 2007 zijn gemaakt, herzien.

11 uur geleden
Paul hield besluit loon arbeidsmigranten stil tot na verkiezingen

DEN HAAG (ANP) - Toenmalig minister Mariëlle Paul (VVD) van Sociale Zaken hield in oktober 2025 een besluit over het loon van arbeidsmigranten bewust stil tot na de Tweede Kamerverkiezingen. Het gaat om het besluit dat voor werkgevers de optie openhoudt om een deel van het minimumloon voor arbeidsmigranten in te houden voor huisvesting.

1 week geleden
Jetten wil voor stroomproductie meer samenwerken met België

ANTWERPEN (ANP/BELGA) - Premier Rob Jetten zei tijdens de opening van een hoogspanningsstation in Antwerpen dat Nederland en België meer moeten samenwerken voor stroomproductie. Het gaat volgens Jetten onder meer over waterstof, kern- en windenergie.

1 week geleden
Van den Brink stuurt eventuele asielzoekers vanuit Ceuta terug

DEN HAAG (ANP) - Mensen die afgelopen week vanuit Marokko naar de Spaanse exclave Ceuta zijn gegaan en van daaruit eventueel naar Nederland komen om asiel aan te vragen, worden teruggestuurd naar Spanje, schrijft asielminister Bart van den Brink in een brief aan de Tweede Kamer. Volgens de CDA-minister is er voor zover bekend niemand vanuit Ceuta doorgereisd naar Spanje of een ander land.

1 week geleden
Jetten moedigt jonge queers aan openlijk zichzelf te zijn

AMSTERDAM (ANP) - Premier Rob Jetten moedigt jonge lhbti'ers aan daar openlijk voor uit te komen. Zijn boodschap aan hen "gaat terug naar mijn eigen ervaring toen ik 15, 16 was en dacht: o mijn hemel, ga ik ooit openlijk mezelf durven zijn. Het ís spannend, maar het wordt eigenlijk alleen maar beter zodra je die stap hebt durven zetten. En dat geldt eigenlijk ook nog steeds anno 2026 in Nederland", zei hij tegen een ANP-verslaggever.

1 week geleden
Halsema: Pride is zowel feest als protest

AMSTERDAM (ANP) - Pride is zowel een feest als een protest. Dat zei burgemeester Femke Halsema zaterdagochtend tegen een ANP-verslaggever voorafgaand aan de Canal Parade.

1 week geleden