
Asielcrisis uitroepen kan niet zomaar, zegt Europese Commissie
BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie maakt korte metten met het plan van het kabinet-Schoof om per direct een asielcrisis uit te roepen: dat kan niet zomaar. Ook het opschorten van de behandeling van asielaanvragen is niet mogelijk, volgens Europese asielrichtlijnen. Als Nederland een asielcrisis wil uitroepen, moet het land een goed onderbouwd verzoek bij de Europese Commissie indienen. Die beoordeelt het verzoek, schrijft Eurocommissaris Ylva Johansson (Migratie).
Eerst moet Nederland laten zien dat het genoeg heeft gedaan om de asielketen op orde te brengen voordat er sprake kan zijn van een asielcrisis, schrijft Johansson in antwoord op vragen van Europarlementariƫr Sophie in 't Veld.
In het hoofdlijnenakkoord van PVV, VVD, NSC en BBB staat dat er "direct een tijdelijke Asielcrisiswet" komt, "met crisismaatregelen om de acute asielinstroom en -opvangcrisis voor de komende tijd te bestrijden". Een van de onderdelen van de tijdelijke wet, die maximaal twee jaar moet gaan gelden, is het opschorten van de behandeling van asielaanvragen. De coalitiepartners noemen dat een 'asielbeslisstop'.
Als Nederland zich niet houdt aan de Europese regels en zonder toestemming van de Europese Commissie toch een asielcrisis afkondigt, kan de Commissie ingrijpen via een zogeheten inbreukprocedure. Een waarschuwing dat Nederland zich moet houden aan de Europese regels is de eerste stap in zo'n procedure en kan uiteindelijk leiden tot een rechtszaak bij het Europese Hof.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Het demissionaire kabinet wil het aantal overheidswebsites verminderen om informatie makkelijker vindbaar te maken. De overheid heeft zeker ruim 8800 websites en apps, waarvan bijna de helft niet voldoet aan de regels voor digitale toegankelijkheid. Staatssecretaris Eddie van Marum heeft dinsdag het nationaal actieplan webbeleid naar de Tweede Kamer gestuurd.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer wil dat statushouders niet langer met voorrang kans maken op een sociale huurwoning. Een voorstel van de PVV om dat in de wet aan te passen, is dinsdag aangenomen. SGP, VVD, BBB, FVD en JA21 stemden voor het PVV-amendement, goed voor 75 zetels. Niet alle Kamerleden waren aanwezig, de hoofdelijke stemming kwam uit op 72 voor en 69 tegen.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Zie af van de bezuinigingen op regionaal openbaar vervoer, vraagt de Tweede Kamer aan het demissionaire kabinet. Een motie van Habtamu de Hoop (GroenLinks-PvdA), Pieter Grinwis (ChristenUnie) en Bart van Kent (SP) kreeg dinsdag steun van een meerderheid. De partijen willen dat er in de begroting van volgend jaar een oplossing komt maar zeggen in de motie niet waar het geld vandaan moet komen.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - PVV en CDA wilden dinsdag na de stemmingen over aanpassingen aan twee strenge asielwetten nog niets loslaten over hun steun voor die wetten. "U zult tot donderdag moeten wachten", zei PVV-leider Geert Wilders. Dan stemt de Tweede Kamer over de twee wetten in hun geheel.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer heeft dinsdag het plan van het CDA verworpen om het tweestatusstelsel waar het kabinet aan werkt pas in juni 2026 in te voeren. Daardoor is de steun van de christendemocraten onzeker, als er donderdag wordt gestemd over het volledige wetsvoorstel. Vooral in de Eerste Kamer is de steun van het CDA belangrijk.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer heeft ingestemd met het langer begeleiden van oud-leerlingen nadat ze het mbo hebben verlaten. De scholen kunnen tot een jaar na het vertrek van school, met of zonder diploma, leerlingen begeleiden op weg naar een baan of een andere opleiding.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Twee voorstellen die de PVV wil doorvoeren om een nieuwe asielwet verder aan te scherpen zijn verworpen door de Tweede Kamer. Het gaat om plannen om asielzoekers bij binnenkomst een verklaring te laten tekenen tegen de sharia, islamitisch gewoonterecht, en om de spreidingswet sneller in te trekken. Voor het wijzigingsvoorstel van de PVV om illegaal verblijf in Nederland strafbaar te stellen, was wel voldoende steun.
3 uur geleden