Asieladvocaat: meer mogen werken doet recht aan asielsituatie
AMSTERDAM (ANP) - Dat asielzoekers in afwachting van hun asielprocedure vanaf nu meer dan 24 weken per jaar mogen werken, doet recht aan de asielsituatie van dit moment. Dat zegt advocaat Igna Oomen namens de Vereniging Asieladvocaten & -Juristen Nederland. "Zeker nu die procedure vijftien maanden of meer duurt. Dan al die tijd duimen zitten draaien is voor niemand gezond."
De Raad van State (RvS) oordeelde woensdag in twee zaken dat het UWV ook tewerkstellingsvergunningen moet verlenen aan de werkgevers van asielzoekers die het arbeidscontract na 24 weken willen verlengen. Dat de vreemdelingen de rest van het jaar niet zouden mogen werken, zou volgens de raad afbreuk doen aan "het doel en nuttig effect van de Opvangrichtlijn" van Europa. Tot nu toe legde een wet deze werkbeperking op aan asielzoekers.
Tot voor kort moest binnen zes maanden beslist worden over een asielverzoek. Maar door de lange wachttijden bij onder andere de Immigratie- en Naturalisatiedienst lopen de procedures vele maanden langer. De vereniging is "heel blij voor de mensen die in de procedure zitten" dat ze nu in ieder geval aan het werk kunnen blijven tot over het asielverzoek is beslist, zegt Oomen. "En voor de werkgevers is het ook goed als deze mensen langer mogen blijven werken".
De advocaat is niet bang dat de uitspraak valse hoop geeft op een goede uitslag over een asielverzoek. "Die zaken hebben niets met elkaar te maken", legt Oomen uit. Het asielverzoek gaat over de vraag om bescherming. "Of je die krijgt, hangt af van het land van herkomst." In de tussentijd werken geeft dus niet meer kans op een verblijfsvergunning. "Dat zou ook niet eerlijk zijn, want kwetsbare mensen die door hun situatie niet kunnen werken, zouden dan minder aanspraak op een verblijfsvergunning hebben."
Meer uit Binnenland
HILVERSUM (ANP) - De NPO respecteert het besluit van AVROTROS om in 2026 niet deel te nemen aan het Eurovisie Songfestival in Wenen. Dat laat een woordvoerder donderdagavond weten. "We onderzoeken op dit moment de mogelijkheden om het Eurovisie Songfestival alsnog bij de Nederlandse kijkers te brengen en hopen daar snel op terug te komen", meldt de NPO.
11 uur geledenLEEUWARDEN (ANP) - De vijf verdachten die donderdag voor de rechtbank verschenen in een groot proces dat draait om een groep vermeende soevereinen, blijven in de cel tot de volgende zitting. Dat heeft de rechtbank in Leeuwarden beslist. Justitie verdenkt de mannen ervan onderdeel te zijn van een groep die een anti-institutioneel gedachtegoed aanhangt en vanuit die overtuiging aanslagen wilde plegen. De verdachten ontkennen dit.
11 uur geledenHILVERSUM (ANP) - Nederland gaat volgend jaar voor het eerst in 24 jaar niet naar het Eurovisie Songfestival. AVROTROS houdt vast aan het voornemen niet deel te nemen als Israƫl erbij is. De omroep heeft die beslissing genomen in nauwe afstemming met de NPO, heeft de omroep bekendgemaakt. Volgens de omroep is "deelname onder de huidige omstandigheden niet te verenigen met de publieke waarden die voor ons essentieel zijn".
11 uur geledenGRONINGEN (ANP) - De rechtbank in Groningen heeft tbs met dwangverpleging opgelegd aan Curtly E. (46) uit Groningen voor het doodsteken van zijn 12-jarige zoon Gianny-Davey op 29 december vorig jaar. E. handelde in een psychose en was volledig ontoerekeningsvatbaar, oordeelt de rechtbank.
14 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Maak Europese regels voor kleine voertuigen zoals e-steps. Die oproep doet demissionair minister Robert Tieman (Infrastructuur en Waterstaat) donderdag in een overleg met EU-ministers. Zijn verklaring wordt gesteund door vijftien andere landen waaronder Duitsland, Polen en Belgiƫ.
15 uur geledenLEEUWARDEN (ANP) - Drie verdachten in een grote zaak die draait om een groep veronderstelde soevereinen hebben donderdag de rechtbank in Leeuwarden gevraagd of zij hun proces in vrijheid mogen afwachten. Het Friese trio maakt volgens het Openbaar Ministerie deel uit van een netwerk dat een anti-institutioneel gedachtegoed aanhangt en vanuit die overtuiging aanslagen wilde plegen. De verdachten ontkennen.
16 uur geledenHILVERSUM (ANP) - De Dutch Directors Guild (DDG) en Netwerk Scenarioschrijvers, die opkomen voor de belangen van filmmakers, scenarioschrijvers en regisseurs, vinden dat de NPO "onevenredig bezuinigt op kunst en cultuur". Dat laat DDG-voorzitter Mark Winkler weten aan het ANP.
16 uur geleden