Asieladvocaat: meer mogen werken doet recht aan asielsituatie
AMSTERDAM (ANP) - Dat asielzoekers in afwachting van hun asielprocedure vanaf nu meer dan 24 weken per jaar mogen werken, doet recht aan de asielsituatie van dit moment. Dat zegt advocaat Igna Oomen namens de Vereniging Asieladvocaten & -Juristen Nederland. "Zeker nu die procedure vijftien maanden of meer duurt. Dan al die tijd duimen zitten draaien is voor niemand gezond."
De Raad van State (RvS) oordeelde woensdag in twee zaken dat het UWV ook tewerkstellingsvergunningen moet verlenen aan de werkgevers van asielzoekers die het arbeidscontract na 24 weken willen verlengen. Dat de vreemdelingen de rest van het jaar niet zouden mogen werken, zou volgens de raad afbreuk doen aan "het doel en nuttig effect van de Opvangrichtlijn" van Europa. Tot nu toe legde een wet deze werkbeperking op aan asielzoekers.
Tot voor kort moest binnen zes maanden beslist worden over een asielverzoek. Maar door de lange wachttijden bij onder andere de Immigratie- en Naturalisatiedienst lopen de procedures vele maanden langer. De vereniging is "heel blij voor de mensen die in de procedure zitten" dat ze nu in ieder geval aan het werk kunnen blijven tot over het asielverzoek is beslist, zegt Oomen. "En voor de werkgevers is het ook goed als deze mensen langer mogen blijven werken".
De advocaat is niet bang dat de uitspraak valse hoop geeft op een goede uitslag over een asielverzoek. "Die zaken hebben niets met elkaar te maken", legt Oomen uit. Het asielverzoek gaat over de vraag om bescherming. "Of je die krijgt, hangt af van het land van herkomst." In de tussentijd werken geeft dus niet meer kans op een verblijfsvergunning. "Dat zou ook niet eerlijk zijn, want kwetsbare mensen die door hun situatie niet kunnen werken, zouden dan minder aanspraak op een verblijfsvergunning hebben."
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Tegenover de Russische ambassade in Den Haag is een plaquette geplaatst voor de Russische oppositieleider Aleksej Navalny, die vorig jaar overleed. De Haagse wethouder Robert Barker heeft die zaterdag onthuld, samen met de weduwe van de dissident. Het plaatje is op een bank geschroefd. In het Nederlands, Engels en Russisch staat erop: "Aleksej Navalny (1976-2024), gestorven voor vrijheid".
11 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Kick Out Zwarte Piet (KOZP) wil op 15 november demonstreren tegen te zwart geschminkte pieten bij de sinterklaasintochten in het Zeeuwse Yerseke en op Texel. De organisatie, die dit jaar voor het laatst actief is, zegt dat daar nog steeds zwarte pieten aanwezig zijn en pleit voor een racismevrije sinterklaasintocht.
13 uur geledenLEEUWARDEN (ANP) - Door een grote brand bij een autorecyclingbedrijf in Leeuwarden zijn zaterdagochtend meerdere voertuigen beschadigd. Volgens de veiligheidsregio hebben ongeveer twintig auto's in brand gestaan. Inmiddels zijn alle auto's geblust.
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Joost Prinsen wordt zaterdag in meerdere rouwadvertenties en in diverse kranten herdacht door bekenden en oud-collega's. De acteur en presentator overleed maandag op 83-jarige leeftijd.
15 uur geledenHELMOND (ANP) - Bij een steekpartij in een woning aan de Peelhof in het Noord-Brabantse Helmond zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag twee personen gewond geraakt. Het gaat om een man en een vrouw, meldt de politie. Het incident vond rond 02.30 uur plaats.
20 uur geledenDEN HAAG (ANP) - In een groot deel van het land, behalve in het westen, komt in de nacht van vrijdag op zaterdag en zaterdagochtend plaatselijk dichte mist voor. Het KNMI heeft daarom voor alle provincies, behalve Limburg, Zeeland en Zuid- en Noord-Holland, code geel afgekondigd. De waarschuwing geldt tot 11.00 uur.
23 uur geledenTERNEUZEN (ANP) - In de haven van het Zeeuwse Terneuzen is vrijdagavond brand uitgebroken op een schip. De brandweer heeft opgeschaald en is met drie blusvoertuigen en een hoogwerker aanwezig. Ook zetten brandweerlieden een speciaal blussysteem in dat werkt met ultrahoge druk om het vuur onder controle te krijgen.
23 uur geleden