Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Arubaanse stichting noemt huwelijk zelfde geslacht 'grote stap'

Arubaanse stichting noemt huwelijk zelfde geslacht 'grote stap'

DEN HAAG (ANP) - Dat het huwelijk tussen mensen van hetzelfde geslacht per direct is toegestaan op Aruba en Curaçao is "een grote stap, het begin voor gelijkheid", aldus Egmar Irausquin, secretaris van stichting Fundacion Orguyo Aruba, na afloop van de uitspraak van de Hoge Raad. Tot op heden was dit niet toegestaan in de twee landen.

"Er moet nog veel gebeuren, maar het begin is er", aldus Irausquin. Hij had niet verwacht dat het huwelijk tussen mensen van hetzelfde geslacht zo snel zou worden toegestaan. "Ik dacht eerder aan 2030, omdat de Hoge Raad er misschien langer over zou doen, of omdat we nog nieuwe stappen moesten ondernemen". Maar dat hoeft dus niet en daarom is het volgens Irausquin tijd voor feest. Mensen van dezelfde sekse kunnen volgens hem vrijdag al in ondertrouw op het stadhuis, maar hij hoopt dat de stellen daarmee wachten tot hij en zijn collega's weer terug zijn op Aruba volgende week, zei hij met een knipoog.

Stichting Fundacion Orguyo Aruba zette zich samen met Human Rights Caribbean Foundation op Curaçao sinds 2019 in voor het openstellen van huwelijken tussen mensen van hetzelfde geslacht. In 2022 bepaalde het gemeenschappelijke Hof van Justitie van Aruba, Curaçao, Sint-Maarten en van Bonaire, Sint-Eustatius en Saba dat mensen van hetzelfde geslacht met elkaar mochten trouwen, maar de regeringen van de landen gingen daartegen in cassatie.

Luid applaus

De Hoge Raad bepaalde vrijdag dat het oordeel van het hof in Willemstad in stand mag blijven. De uitspraak werd met luid applaus ontvangen door de aanwezigen in de zaal van de Hoge Raad in Den Haag.

Irausquin verwacht dat de weerstand tegen het besluit "groot" is. Dit komt volgens hem door nepnieuws rondom het lhbti-thema. Hierdoor zou het beeld zijn gecreëerd dat kinderen de dupe worden van de lhbti-gemeenschap. "Maar het huwelijk heeft daar niks mee te maken, uiteindelijk kunnen mensen nu gewoon trouwen." Hij denkt dat de weerstand groter zal zijn op Curaçao, omdat het debat daar nog niet is geweest en de stap daar "heftiger" aankomt. Op Aruba heeft al een proces plaatsgevonden over een wetsvoorstel voor het toestaan van het huwelijk tussen mensen van hetzelfde geslacht. De wet werd afgelopen juni verworpen door het parlement.

Meer uit Binnenland

Natuur & Milieu: schade door industrie minimaal 7 miljard euro

UTRECHT (ANP) - De milieu- en gezondheidsschade door de Nederlandse industrie loopt jaarlijks op tot minimaal 7 miljard euro, stelt Natuur & Milieu na eigen onderzoek. Daarvoor heeft de milieuorganisatie de uitstoot geanalyseerd van 483 bedrijven. Met een rekenmethode van onderzoeksbureau CE Delft kon de organisatie daar een kostenplaatje aan hangen.

1 uur geleden
Man omgekomen door schietincident in Venlo

VENLO (ANP) - Door een schietincident in Venlo is een 50-jarige man om het leven gekomen, meldt de politie. Het slachtoffer is afkomstig uit de gemeente Horst aan de Maas.

9 uur geleden
Nabestaanden moorden Weiteveen stellen politie aansprakelijk

WEITEVEEN (ANP) - De nabestaanden van de dubbele moord in Weiteveen stellen de politie aansprakelijk, bevestigen hun advocaten na berichtgeving door het AD. Ze zijn van mening dat de politie nalatig heeft gehandeld.

10 uur geleden
Wijkertunnel weer open na ongeluk met bussen vol AZ-supporters

BEVERWIJK (ANP) - De Wijkertunnel in de A9 bij Beverwijk is weer in beide richtingen open, meldt Rijkswaterstaat. De tunnel ging maandag in de loop van de middag dicht omdat er een ongeluk was met twee bussen vol AZ-supporters. Vijf mensen kampten met onder meer nek- en rugklachten, een persoon is naar het ziekenhuis overgebracht.

11 uur geleden
Man opgepakt voor dodelijk schietincident in Haagse wijk Laak

DEN HAAG (ANP) - De politie heeft zondag een man van 21 uit Den Haag opgepakt voor een schietincident waarbij vrijdag een eveneens 21-jarige man uit Den Haag om het leven kwam. Ook de vermoedelijke vluchtauto, een zwarte Citroën C1, is gevonden en in beslag genomen.

12 uur geleden
Vijf gewonden bij botsing tussen bussen met AZ-fans in tunnel

BEVERWIJK (ANP) - Bij een botsing tussen twee bussen met AZ-fans in de Wijkertunnel in de A9 bij Beverwijk zijn vijf mensen gewond geraakt, meldt de politie. Ze hebben nek-, rug- en aangezichtsklachten. Een persoon wordt overgebracht naar het ziekenhuis.

14 uur geleden
Extra uitzending RTL Nieuws over dood paus Franciscus

HILVERSUM (ANP) - RTL zendt maandag een extra journaal uit over het overlijden van paus Franciscus, laat de zender weten aan het ANP. Het programma is om 16.30 uur op RTL 4 te zien.

16 uur geleden