Artsen: onderzoek naar euthanasiewens jongeren voorbarig
UTRECHT (ANP) - Artsenfederatie KNMG en de Nederlandse Vereniging voor Psychiatrie (NVvP) hebben kritiek op het voorstel van NSC-Kamerlid Rosanne Hertzberger om een onderzoek in te stellen naar de toegenomen euthanasiewens van jongeren die geestelijk in de knel zitten. Zij diende daartoe begin oktober een initiatiefnota in.
De KNMG en de NVvP wijzen op de vier evaluaties van de euthanasiewet en de praktijk. Daaruit blijkt volgens de organisaties "dat er tot nog toe geen concrete aanwijzingen zijn dat de huidige inrichting van de euthanasiewet niet volstaat voor het garanderen van een zorgvuldige euthanasiepraktijk bij personen met een psychische stoornis". Dat Hertzberger een commissie van wijzen wil om dit te toetsen, noemen de twee partijen "vooralsnog voorbarig".
De NVvP en de KNMG zeggen verder dat ze het eens zijn met Hertzberger om een mediarichtlijn op te stellen, zoals die ook voor zelfdoding geldt. Media berichten vrijwillig zeer terughoudend over deze zaken. De NVvP en KNMG zeggen dat artsen zich bewust moeten zijn van "het effect van hun uitingen in de media". Tegelijkertijd spelen sociale media volgens de twee organisaties een steeds grotere rol, vooral bij jongeren. "De mediarichtlijn zal daar helaas niet per se een oplossing voor bieden."
Meer uit Gezond
DEN HAAG (ANP) - Zeker negen mensen hebben dit jaar in Nederland het westnijlvirus opgelopen. Dat meldt het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM). Eerder werd al bekend dat één besmet persoon in de provincie Utrecht is overleden.
1 dag geledenUTRECHT (ANP) - Mensen die zich veel zorgen maken over maatschappelijke problemen, zoals internationale spanningen, woningnood of klimaat, hebben vaker een psychische aandoening dan mensen met minder zorgen. Dat blijkt uit het NEMESIS-onderzoek van het Trimbos-instituut onder 4688 mensen.
1 dag geledenEINDHOVEN (ANP) - Een ambulance op zonne-energie, die door studenten in Eindhoven is ontwikkeld, werkt volgens hun universiteit goed. De wagen, die vorige maand werd gepresenteerd, is onlangs getest in een afgelegen gebied in het westen van Kenia. De studenten werkten daarbij samen met hulporganisatie Amref.
1 week geledenDEN HAAG (ANP) - De jeugdgezondheidszorg voor kinderen in asielzoekerscentra wordt ook de komende drie jaar gedaan door de GGD GHOR. Asielminister Bart van den Brink meldt in een brief aan de Tweede Kamer dat het nieuwe contract het gat moet opvullen dat was ontstaan vanaf 1 oktober.
1 week geledenGENÈVE (ANP/RTR) - De ebola-uitbraak in Oeganda is definitief voorbij, bevestigt de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO). De regering daar had zelf eind juli al verklaard dat het land helemaal ebolavrij was.
1 week geledenUTRECHT (ANP) - Na de gedeeltelijke zonsverduistering van 12 augustus zijn er zeker achttien patiënten geregistreerd met schade aan het netvlies door het kijken in de zon. Volgens het Nederlands Oogheelkundig Gezelschap (NOG) gaat het om vijf kinderen en dertien volwassenen.
2 weken geledenUTRECHT (ANP) - Als mensen met een zorgverlener praten, zijn ze helemaal niet zo mondig en zelfverzekerd als vaak wordt gedacht. Dat concluderen onderzoekers van het instituut Nivel. Ze stellen dat mensen tegenwoordig wel beter geïnformeerd zijn dan vroeger, maar ze "nemen lang niet altijd zelf het initiatief, stellen relatief weinig vragen en brengen niet vanzelf al hun zorgen of voorkeuren naar voren".
3 weken geleden