Artsen beslissen over ziekenhuisopname opgepakte Saakasjvili
TBILISI (ANP/AFP) - De gearresteerde oud-president van Georgië Micheil Saakasjvili wordt na een wekenlange hongerstaking dinsdagmiddag onderzocht door een team van artsen. Die zijn volgens zijn advocaat aangewezen door de overheid en moeten besluiten of een ziekenhuisopname noodzakelijk is.
De 53-jarige Saakasjvili keerde onlangs terug uit ballingschap en is vervolgens opgepakt. Daarna ging hij in hongerstaking en die duurt inmiddels al zo'n drie weken. Zijn lijfarts heeft gewaarschuwd dat die actie extra risicovol is omdat Saakasjvili lijdt aan een erfelijke bloedaandoening.
Saakasjvili was jarenlang president van Georgië en stond ook aan de basis van de belangrijkste oppositiepartij van het land. Hij werd in 2018 bij verstek veroordeeld tot zes jaar cel wegens machtsmisbruik. Zijn arrestatie leidde deze maand tot grote onrust. Er hebben tienduizenden aanhangers gedemonstreerd in de hoofdstad Tbilisi.
De politicus dook de afgelopen jaren onder meer op in Nederland, het land van zijn echtgenote Sandra Roelofs. Hij zou volgens Georgische media inmiddels een nieuwe vriendin hebben. Het gaat naar verluidt om een politica uit Oekraïne, de 31-jarige Lisa Jasko.
Meer uit Buitenland
NEW YORK (ANP) - Burgemeester Zohran Mamdani heeft zondag de jaarlijkse Israel Day Parade in New York geboycot. Mamdani is de eerste burgemeester van de Amerikaanse stad die niet deelneemt aan de jaarlijkse mars.
2 uur geledenMETZ (ANP/AFP) - Een museum in de Oost-Franse stad Metz heeft zondag bij de politie aangifte gedaan van de diefstal van een banaan. Een suppoost ontdekte zaterdag dat de vrucht, die met tape aan een muur was bevestigd als onderdeel van het kunstwerk Comedian van de Italiaanse kunstenaar Maurizio Cattelan, verdwenen was.
4 uur geledenBOGOTÁ (ANP/AFP) - De stembussen voor de verkiezingen in Colombia zijn geopend. De kandidaten voor het presidentschap verschillen vooral in hun voorgestelde aanpak van het drugsgeweld in het land.
7 uur geledenBEIROET (ANP) - Door Israëlische aanvallen op het zuiden van Libanon zijn minstens elf doden gevallen, meldt het Libanese persbureau NNA. Bij een aanval in de buurt van een ziekenhuis zouden daarnaast zeker twaalf medewerkers gewond zijn geraakt.
9 uur geledenPARIJS (ANP) - De Franse minister van Binnenlandse Zaken Laurent Nuñez zegt dat bij rellen rond de door de Parijse voetbalclub PSG gewonnen Champions League-finale 780 mensen zijn aangehouden, melden Franse media. Eerder werden nog rond de vierhonderd arrestaties gemeld. Ook zouden 57 agenten gewond zijn geraakt.
11 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - Frankrijk heeft een spoedvergadering van de VN-Veiligheidsraad aangevraagd vanwege de situatie in Libanon. Dat meldt minister van Buitenlandse Zaken Jean-Noël Barrot. Israël kondigde aan daar verder op te trekken en meldde zondag het historische Beaufort-kasteel nabij Arnoun te hebben ingenomen.
11 uur geledenVALLETTA (ANP) - De regerende Arbeidspartij heeft de Maltese verkiezingen gewonnen, zo blijkt uit voorlopige stemuitslagen. Het is daarmee de vierde keer dat de partij van afzwaaiend premier Robert Abela de verkiezingen wint. Naar schatting gaat het om een voorsprong van circa 18.000 stemmen, grofweg de helft van de voorsprong die de partij bij de vorige verkiezingen, in 2022, haalde.
12 uur geleden