Artsen beslissen over ziekenhuisopname opgepakte Saakasjvili
TBILISI (ANP/AFP) - De gearresteerde oud-president van Georgië Micheil Saakasjvili wordt na een wekenlange hongerstaking dinsdagmiddag onderzocht door een team van artsen. Die zijn volgens zijn advocaat aangewezen door de overheid en moeten besluiten of een ziekenhuisopname noodzakelijk is.
De 53-jarige Saakasjvili keerde onlangs terug uit ballingschap en is vervolgens opgepakt. Daarna ging hij in hongerstaking en die duurt inmiddels al zo'n drie weken. Zijn lijfarts heeft gewaarschuwd dat die actie extra risicovol is omdat Saakasjvili lijdt aan een erfelijke bloedaandoening.
Saakasjvili was jarenlang president van Georgië en stond ook aan de basis van de belangrijkste oppositiepartij van het land. Hij werd in 2018 bij verstek veroordeeld tot zes jaar cel wegens machtsmisbruik. Zijn arrestatie leidde deze maand tot grote onrust. Er hebben tienduizenden aanhangers gedemonstreerd in de hoofdstad Tbilisi.
De politicus dook de afgelopen jaren onder meer op in Nederland, het land van zijn echtgenote Sandra Roelofs. Hij zou volgens Georgische media inmiddels een nieuwe vriendin hebben. Het gaat naar verluidt om een politica uit Oekraïne, de 31-jarige Lisa Jasko.
Meer uit Buitenland
AMMAN (ANP/AFP) - De strijdende partijen in Jemen gaan zeker 1600 gevangenen uitwisselen. De door Iran gesteunde Houthi-rebellen en de door Saudi-Arabië gesteunde internationaal erkende regering kwamen dat overeen op een door de VN georganiseerde bijeenkomst in Jordanië.
48 minuten geledenWARSCHAU (ANP/AFP) - In Polen is voor het eerst een huwelijk erkend tussen partners van hetzelfde geslacht dat werd gesloten in een ander EU-land. Jakub Cupriak-Trojan en Mateusz Trojan kregen hun Poolse huwelijksakte van de gemeente Warschau.
4 uur geledenBRUSSEL (ANP/RTR) - Voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen heeft op X kritiek geuit op "een van de langste en meest meedogenloze droneaanvallen tegen Oekraïne" door Rusland. "Terwijl Rusland diplomatieke inspanningen openlijk tart, blijven wij Oekraïne versterken."
6 uur geledenROME (ANP/RTR) - Paus Leo XIV heeft kritiek geuit op Europese landen die meer geld uitgeven aan hun krijgsmacht. Hij zei tegen universiteitsstudenten in Rome dat de wereld "door oorlogen verminkt" raakt. Hij zei ook dat de term 'defensiebestedingen' eigenlijk niet goed is.
6 uur geledenKOPENHAGEN (ANP) - De Deense koningin Margrethe is donderdag opgenomen in het ziekenhuis met pijn op haar borst. Dat meldt het Deense hof op de officiële website. De koningin is "moe, maar ze houdt moed", aldus het koninklijk hof.
7 uur geledenLONDEN (ANP) - De Britse minister van Volksgezondheid Wes Streeting is opgestapt. Hij schrijft in zijn ontslagbrief niet langer vertrouwen te hebben in het leiderschap van premier Keir Starmer. Streeting wordt gezien als een potentiële uitdager van Starmer.
7 uur geledenRAMALLAH (ANP/AFP) - De Palestijnse president Mahmoud Abbas heeft in een toespraak op zijn partijcongres gezegd bereid te zijn om weer presidents- en parlementsverkiezingen te houden. Ook zei hij door te gaan met hervormingen binnen de Palestijnse Autoriteit.
7 uur geleden