Arts Mette-Marit: toestand is verslechterd, het is gevaarlijk
OSLO (ANP) - De gezondheidstoestand van de Noorse kroonprinses Mette-Marit is het afgelopen jaar flink achteruitgegaan. Er is veel meer littekenweefsel in de longen gekomen en haar longfunctie is de afgelopen drie maanden flink teruggevallen. Tijdens een persconferentie noemde hoofdarts en longspecialist Are Holm van het Rikshospitalet de situatie "gevaarlijk".
Eerder op vrijdag werd bekend dat Mette-Marit op de wachtlijst is geplaatst voor een longtransplantatie. Bij de kroonprinses is in 2018 longfibrose vastgesteld, een ziekte waardoor de longen door littekenweefsel steeds minder zuurstof op kunnen nemen. Een longtransplantatie is de enige manier waarop longfibrose te genezen is.
"De vuistregel voor wie op de wachtlijst voor longtransplantatie moet komen, is dat de patiënt zo ziek moet zijn dat we reden hebben om aan te nemen dat de patiënt nog maar één jaar te leven heeft. Tegelijkertijd moet de patiënt gezond genoeg zijn om de ingreep te kunnen doorstaan", zei de specialist.
Ondersteuning
Holm maakte duidelijk dat de kroonprinses vanwege haar functie geen voorrang zal krijgen boven anderen op de transplantatielijst. Als meerdere mensen in aanmerking komen voor de beschikbare long, dan gaat hij naar degene met de grootste behoefte om als eerste nieuwe longen te krijgen.
De laatste tijd is Mette-Marit meerdere keren in het openbaar verschenen met ademhalingsondersteuning. Kroonprins Haakon kortte onlangs zijn bezoek aan Japan in, terwijl prinses Ingrid Alexandra vanuit haar studie in Australië naar huis reisde om bij haar moeder te zijn.
Meer uit Buitenland
ISTANBUL (ANP/AFP) - Een Turkse journalist die voor de Duitse wereldomroep (DW) werkt, Alican Uludağ, is onder voorwaarden door de Turkse justitie vrijgelaten. Hij werd dinsdag opnieuw aangehouden in verband met berichten op sociale media. Hij was twee maanden voorwaardelijk op vrije voeten in afwachting van een proces met betrekking tot zijn stellingname of berichtgeving.
44 minuten geledenMONROVIA (ANP) - De politie in Liberia zegt dinsdag voor meer dan 300 miljoen dollar aan cocaïne te hebben onderschept in de buurt van de hoofdstad Monrovia, meldt de BBC. Het zou de grootste cocaïnevangst in het land ooit zijn.
49 minuten geledenPARIJS (ANP/AFP/RTR) - In Frankrijk zijn tijdens de hittegolf van juni 5764 meer sterfgevallen geregistreerd dan normaal, aldus voorlopige cijfers van de Franse gezondheidsautoriteiten. Die noemen de oversterfte onder mensen van 15 jaar en ouder "ongekend".
55 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump dreigt voortaan een brug of elektriciteitscentrale in Iran te bombarderen voor elke Iraanse aanval op een schip in de Straat van Hormuz. Of die aanvallen nu "met een raket, drone of ander wapen" zijn. Dat schrijft hij op zijn Truth Social.
1 uur geledenOSLO (ANP) - Noorwegen heeft de 77 slachtoffers herdacht van de aanslagen in Oslo en Utøya van vijftien jaar geleden. In de kathedraal van Oslo vond een herdenkingsdienst plaats. Daarbij waren ook koning Harald en koningin Sonja aanwezig.
1 uur geledenGENÈVE (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Door de ebola-uitbraak in de Democratische Republiek Congo (DRC) en Oeganda zijn meer dan duizend doden gevallen, zegt de WHO. In de DRC gaat het om 999 sterfgevallen en over de grens in Oeganda waren het er twee.
3 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - De Franse milieuminister Monique Barbut blijft op verzoek van president Emmanuel Macron toch aan. Dat meldt haar kantoor aan persbureau AFP. Barbut kondigde woensdagochtend haar ontslag aan op LinkedIn, vanwege meningsverschillen over het gebruik van pesticiden.
4 uur geleden