
Artis krijgt geen subsidie van Rijk voor restauratie aquarium
DEN HAAG (ANP) - Artis krijgt geen subsidie van staatssecretaris Gunay Uslu (Cultuur) om het zwaar verouderde aquarium van de dierentuin te restaureren. Op dit moment is er geen regeling waaruit de bewindsvrouw de gevraagde 10 miljoen euro zou kunnen betalen. Bovendien hebben meer rijksmonumenten geld nodig voor grote renovaties en gaat het moeilijk om alleen Artis hiermee te helpen, zegt haar woordvoerder. De bewindsvrouw sluit niet uit dat hier later wel geld voor is.
Het aquarium is al twee jaar buiten gebruik. De Amsterdamse dierentuin ging eind vorig jaar op zoek naar fondsen om het aquarium, dat stamt uit 1881, te vernieuwen. Het zoute water heeft de bassins ernstig aangetast en daarom moeten deze grondig worden opgeknapt. Artis hoopt de klus in 2025 te klaren. Voor de restauratie is 46 miljoen euro nodig, meldde Artis eind vorig jaar. De dierentuin had toen de helft van dit bedrag ingezameld bij de gemeente, particulieren en fondsen.
De staatssecretaris zegt met provincies in gesprek te zijn om geld vrij te maken voor grote restauraties van rijksmonumenten zoals die van Artis. Ze begrijpt ook dat de dierentuin geen tijd heeft om te wachten op deze structurele oplossing en zoekt daarom naar een manier om Artis sneller te helpen. Hier belooft ze de Tweede Kamer in de zomer over te informeren.
In een brief aan de dierentuin zegt Uslu zich niet te herkennen in het beeld dat ze geen maatschappelijke verantwoordelijkheid neemt door niet mee te betalen aan de restauratie. Want haar ministerie heeft Artis de afgelopen jaren al circa 5,5 miljoen euro subsidie gegeven. Jaarlijks is er ongeveer 160 miljoen euro subsidie beschikbaar voor het in stand houden van rijksmonumenten.
Meer uit Binnenland
HILVERSUM (ANP) - De NPO wil stoppen met BVN, de publieke tv-zender voor Nederlanders in het buitenland. Dat heeft de NPO donderdag bekendgemaakt. Ook wil de NPO stoppen met NPO Campus Radio, de proeftuin voor nieuwe radiotalenten, en NPO Soul & Jazz. Ook NPO 2 Extra moet stoppen, als het aan de NPO ligt.
42 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De eerste openbare zitting tegen de verdachte van de dood van de 17-jarige Lisa is op 25 november, meldt de rechtbank Amsterdam. De jonge vrouw werd in de nacht van 19 op 20 augustus omgebracht in Duivendrecht. Zij was op de fiets onderweg van Amsterdam naar huis in Abcoude.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Badr Hari krijgt 24 uur werkstraf voor mishandeling. Dat bevestigt het Openbaar Ministerie donderdag na berichtgeving door Het Parool. De vechtsporter zou volgens RTL Boulevard zijn ex-partner hebben mishandeld. Dat zou gebeurd zijn vorig jaar september en op 2 februari. Hari werd na de laatste keer opgepakt en zat drie dagen vast.
1 uur geledenZWOLLE (ANP) - De 24-jarige Firass T., een familielid van Marengo-hoofdverdachte Ridouan Taghi, die in juni in Zuid-Spanje is aangehouden op verdenking van omvangrijke drugssmokkel, is door de politie daar vrijgelaten. Dat meldde het Openbaar Ministerie donderdag na vragen van het ANP.
2 uur geledenHAARLEM (ANP) - De rechtbank in Haarlem heeft de 57-jarige Marco S. donderdag tien jaar cel opgelegd voor het doden van zijn vriendin (60) in Heemskerk in december 2023. Het Openbaar Ministerie had ook tbs met dwangverpleging geëist. De rechtbank legt dit niet op, omdat niet is vastgesteld dat de stoornissen van de verdachte verband houden met zijn daad.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet gaat niet mee in de conclusie van de onderzoekscommissie van de Verenigde Naties die stelt dat Israël genocide pleegt in de Gazastrook. In reactie op het rapport schrijft minister David van Weel (Buitenlandse Zaken, VVD) in een Kamerbrief dat "Nederland in de regel terughoudend" is om de kwalificatie genocide te gebruiken.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het gerechtshof doet op 6 november uitspraak in de zaak tegen de Nederlandse Staat, waarin organisaties eisen dat Nederland meer moet doen om een genocide in de Gazastrook te voorkomen. Eerder had het hof nog gezegd dat er 8 oktober een uitspraak zou komen.
6 uur geleden