Artis krijgt geen subsidie van Rijk voor restauratie aquarium
DEN HAAG (ANP) - Artis krijgt geen subsidie van staatssecretaris Gunay Uslu (Cultuur) om het zwaar verouderde aquarium van de dierentuin te restaureren. Op dit moment is er geen regeling waaruit de bewindsvrouw de gevraagde 10 miljoen euro zou kunnen betalen. Bovendien hebben meer rijksmonumenten geld nodig voor grote renovaties en gaat het moeilijk om alleen Artis hiermee te helpen, zegt haar woordvoerder. De bewindsvrouw sluit niet uit dat hier later wel geld voor is.
Het aquarium is al twee jaar buiten gebruik. De Amsterdamse dierentuin ging eind vorig jaar op zoek naar fondsen om het aquarium, dat stamt uit 1881, te vernieuwen. Het zoute water heeft de bassins ernstig aangetast en daarom moeten deze grondig worden opgeknapt. Artis hoopt de klus in 2025 te klaren. Voor de restauratie is 46 miljoen euro nodig, meldde Artis eind vorig jaar. De dierentuin had toen de helft van dit bedrag ingezameld bij de gemeente, particulieren en fondsen.
De staatssecretaris zegt met provincies in gesprek te zijn om geld vrij te maken voor grote restauraties van rijksmonumenten zoals die van Artis. Ze begrijpt ook dat de dierentuin geen tijd heeft om te wachten op deze structurele oplossing en zoekt daarom naar een manier om Artis sneller te helpen. Hier belooft ze de Tweede Kamer in de zomer over te informeren.
In een brief aan de dierentuin zegt Uslu zich niet te herkennen in het beeld dat ze geen maatschappelijke verantwoordelijkheid neemt door niet mee te betalen aan de restauratie. Want haar ministerie heeft Artis de afgelopen jaren al circa 5,5 miljoen euro subsidie gegeven. Jaarlijks is er ongeveer 160 miljoen euro subsidie beschikbaar voor het in stand houden van rijksmonumenten.
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - Een 43-jarige man heeft een gevangenisstraf van 10,5 jaar gekregen voor het doden van een dakloze Pool (40) in Amsterdam Nieuw-West. Daartoe oordeelde het gerechtshof Amsterdam in hoger beroep.
25 minuten geledenROTTERDAM (ANP) - De gemeente Rotterdam heeft aangifte gedaan van de bekladding met een racistische leus bij het standbeeld Moments Contained op het plein voor station Rotterdam Centraal. Dat vertelde burgemeester Carola Schouten aan de gemeenteraad bij een debat over dit onderwerp.
48 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland stuurt een officier van de marine voor een verkenningsmissie naar Groenland, meldt demissionair minister Ruben Brekelmans (Defensie, VVD). Hij gaat samen met andere NAVO-bondgenoten deelnemen aan een verkenning voor een militaire oefening in het Arctische gebied.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Presentator Robert Jensen is op 52-jarige leeftijd overleden. Dat werd donderdag op zijn website gemeld. Hij overleed maandagavond aan een hartstilstand.
1 uur geledenALMELO (ANP) - "Ik had nooit naar Vroomshoop moeten gaan. Of ik had weg moeten lopen. Ik heb iets heel ernstig fout gedaan, daar ben ik van overtuigd." Dit zei de 66-jarige Ype van der M. uit Ridderkerk donderdag in de rechtbank in Almelo, waar hij terechtstaat voor het opzettelijk veroorzaken van een explosie en een fatale brand in een woning in het Overijsselse Vroomshoop. Daarbij kwamen de twee bewoners en drie honden om het leven.
2 uur geledenHAWIJA (ANP) - Minister Ruben Brekelmans (Defensie, VVD) heeft in Hawija persoonlijk excuses aangeboden voor het bombardement op de Iraakse stad in juni 2015. Dat heeft het ministerie van Defensie donderdag laten weten. Bij de luchtaanval op een bommenfabriek van terreurgroep Islamitische Staat kwamen destijds tientallen mensen om het leven.
2 uur geledenDEN HELDER (ANP) - De NAVO zou komende tijd een vlootverband naar Groenland kunnen sturen, zegt de commandant van het NAVO-eskader dat afgelopen jaar de noordelijke wateren bewaakte. En Nederland zou "als er een vraag komt" daaraan kunnen bijdragen, verzekert commandeur Arjen Warnaar. Ook al moet de marine ook wel even op adem komen, na een jaar lang aan de leiding van de noordelijke NAVO-missie.
3 uur geleden