Arthur Brand: vreselijk dat explosiegolf musea heeft bereikt
ASSEN (ANP) - Het feit dat musea nu ook de dupe zijn van de explosiegolf is volgens kunsthistoricus Arthur Brand een "groot probleem". Dat stelt de gezaghebbende kunsthistoricus zaterdag in een reactie aan het ANP. "Tegen dit soort inbraken kan geen enkel museum zich wapenen", aldus Brand.
Brand staat bekend als 'kunstdetective' omdat hij vaak gestolen kunst weet te traceren. Hij constateert dat het Drents Museum niet de eerste kunstinstelling is die wordt beroofd met een explosie. Drie maanden geleden werden werken van Warhol buitgemaakt in een galerij in Oisterwijk. "Nederland is wereldwijd het land met de meeste aanslagen en explosieven, en niemand lijkt te weten hoe we dit moeten stoppen", aldus Brand. "En de dieven merken nu dat het werkt. De sky is the limit, het hek is van de dam. Dat is zeer zorgwekkend, op alle fronten. De politie en de overheid moeten hier heel snel een antwoord op vinden."
Brand is vrij stellig over de kleine kans dat de gouden stukken nog terugkeren. "Dit is een nachtmerriescenario voor een museum", legt hij uit. "Schilderijen worden vaak gestolen om uiteindelijk te verkopen of terug te geven. Maar goud wordt gestolen om omgesmolten te worden." Dit blijkt uit een aantal andere grote goudroven uit internationale musea. In 2017 werd in Berlijn een 100 kilo wegende gouden munt buitgemaakt die niet meer terugkeerde. In München werd een grote Romeinse goudschat ontvreemd, die ook is omgesmolten. "Dit is een grote ramp voor Roemenië: deze collectie was belangrijk nationaal erfgoed", aldus Brand.
Meer uit Binnenland
KESTEREN (ANP) - De politie heeft donderdagavond zeven personen aangehouden bij een protest tegen een azc in het Gelderse dorp Kesteren. Drie mensen werden gearresteerd voor wederspannigheid, ofwel fysiek verzet bij een aanhouding. Vier aanhoudingen hielden verband met vuurwerk.
5 uur geledenKESTEREN (ANP) - De Mobiele Eenheid heeft in het Gelderse dorp Kesteren ingegrepen tijdens een azc-protest nadat er vuurwerk werd afgestoken. Dat zag een ANP-verslaggever. Een handvol personen is door de ME in busjes meegenomen. Een week eerder waren er rellen in het naburige dorp Opheusden, daarbij werden veertien mensen gearresteerd.
7 uur geledenTERNEUZEN (ANP) - Enkele tientallen mensen zijn naar het gemeentehuis van Terneuzen gekomen om te protesteren tegen het voorstel asielzoekers op te vangen in een voormalig pand van Neckermann in de Zeeuwse stad. In het pand zouden maximaal tweehonderd asielzoekers moeten worden opgevangen, maar de tegenstanders zien dat niet zitten.
9 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Schrijver Sjoerd Kuyper heeft de Gouden Griffel 2026 gewonnen voor zijn boek Maantje verhuist de zee. Dat heeft boekenkoepel CPNB donderdag officieel bekendgemaakt. Kuyper overleed dinsdag op 74-jarige leeftijd, maar ontving daarvoor nog de prijs in het bijzijn van zijn vrouw en uitgever. De schrijver werd op zijn ziekbed verrast met bloemen en taart door zijn kleinkinderen.
9 uur geledenTER APEL (ANP) - Beide nachtopvanglocaties voor asielzoekers die nog niet bij Ter Apel naar binnen kunnen, waren in de nacht van woensdag op donderdag vol. Dat meldt het Rode Kruis, dat de locaties in Warffum en Zuidwolde draaiende houdt. Op beide plekken kunnen honderd personen overnachten. Bij een verdere toename moeten asielzoekers mogelijk buiten op het veldje voor Ter Apel slapen.
10 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft donderdag een celstraf van vijftien jaar en negen maanden en tbs met dwangverpleging geëist tegen de 55-jarige Dennis van E., voor de moord op zijn ongeboren kind en de fatale mishandeling van de moeder daarvan, de 32-jarige Braziliaanse Patricia Oliveira dos Santos. De zaak is bekend geworden als de 'abortusmoord'. Volgens justitie heeft Van E. gedwongen tot een geïmproviseerde abortus, met dodelijk gevolg voor moeder en kind. "Waarom? Omdat hij geen vader van een jongen wilde zijn. Daarvoor moest alles wijken", aldus het OM.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Hulporganisaties blijven pleiten voor de medische evacuatie van gewonde of zieke kinderen uit Gaza naar Nederland. In de regio is volgens hen onvoldoende capaciteit om de Palestijnen te helpen. Het kabinet besloot vorige week niet opnieuw tot evacuatie over te gaan, maar extra te investeren in de zorg in de regio.
11 uur geleden