Arthur Brand: vreselijk dat explosiegolf musea heeft bereikt
ASSEN (ANP) - Het feit dat musea nu ook de dupe zijn van de explosiegolf is volgens kunsthistoricus Arthur Brand een "groot probleem". Dat stelt de gezaghebbende kunsthistoricus zaterdag in een reactie aan het ANP. "Tegen dit soort inbraken kan geen enkel museum zich wapenen", aldus Brand.
Brand staat bekend als 'kunstdetective' omdat hij vaak gestolen kunst weet te traceren. Hij constateert dat het Drents Museum niet de eerste kunstinstelling is die wordt beroofd met een explosie. Drie maanden geleden werden werken van Warhol buitgemaakt in een galerij in Oisterwijk. "Nederland is wereldwijd het land met de meeste aanslagen en explosieven, en niemand lijkt te weten hoe we dit moeten stoppen", aldus Brand. "En de dieven merken nu dat het werkt. De sky is the limit, het hek is van de dam. Dat is zeer zorgwekkend, op alle fronten. De politie en de overheid moeten hier heel snel een antwoord op vinden."
Brand is vrij stellig over de kleine kans dat de gouden stukken nog terugkeren. "Dit is een nachtmerriescenario voor een museum", legt hij uit. "Schilderijen worden vaak gestolen om uiteindelijk te verkopen of terug te geven. Maar goud wordt gestolen om omgesmolten te worden." Dit blijkt uit een aantal andere grote goudroven uit internationale musea. In 2017 werd in Berlijn een 100 kilo wegende gouden munt buitgemaakt die niet meer terugkeerde. In München werd een grote Romeinse goudschat ontvreemd, die ook is omgesmolten. "Dit is een grote ramp voor Roemenië: deze collectie was belangrijk nationaal erfgoed", aldus Brand.
Meer uit Binnenland
TER APEL (ANP) - In de nachtopvanglocaties voor asielzoekers in het Groningse Warffum en het Drentse Zuidwolde was het in de nacht van vrijdag op zaterdag minder druk dan voorgaande nachten. Volgens het Rode Kruis sliepen er in totaal 113 mensen; 43 in Warffum en 70 in Zuidwolde.
1 uur geledenSCHINNEN (ANP) - Op de A76 ter hoogte van Schinnen is in de nacht van vrijdag op zaterdag rond 03.00 uur een persoon om het leven gekomen. De politie meldt dat het slachtoffer op het stuk snelweg tussen Heerlen en Geleen is geraakt door meerdere voertuigen.
5 uur geledenSOMEREN (ANP) - De politie heeft waarschuwingsschoten gelost bij een aanhouding in Someren. De politie kreeg in de nacht van vrijdag op zaterdag een melding van een bedreiging met een vuurwapen aan de Ter Hofstadlaan in de Noord-Brabantse plaats, waarna een agent met een dienstwapen meerdere schoten loste.
9 uur geledenHENGELO (ANP) - Inwoners van Hengelo kunnen nog dagen last houden van stankoverlast, meldt de veiligheidsregio Twente Veilig. Er kwamen vrijdagavond vanuit de buurten Tuindorp-Zuid en Nijverheid meerdere meldingen binnen van een hinderlijke lucht. De stank blijkt afkomstig van een bedrijf aan de Onyxstraat op het bedrijventerrein Twentekanaal. De lucht levert geen gevaar op voor de gezondheid, maar kan volgens de brandweer wel "als hinderlijk worden ervaren".
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De politie vergoedt de apparatuur van de fotograaf die zaterdag op het Malieveld bij een politieactie in het water belandde. Dat bevestigt een woordvoerder na berichtgeving van Omroep West. Op beelden die tijdens de rellen op het Malieveld rondgingen, was te zien dat de Spaanse fotograaf door een agent in het water werd geduwd.
14 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Duikers die op zoek waren naar het wapen dat werd gebruikt bij de dodelijke schietpartij vrijdag in Amsterdam-Noord hebben een vuurwapen gevonden. Bronnen binnen de politie meldden eerder dat de verdachte zijn wapen in het IJ had gegooid. Politie Amsterdam gaat ervan uit dat er geen verdere verdachten zijn.
16 uur geledenHAARLEM (ANP) - De provincie Noord-Holland wil "duidelijke afspraken" maken over de verduurzaming van Tata Steel, maar daarvoor is meer tijd nodig. De provincie, het Rijk en het staalbedrijf hadden afgesproken om dit voor 30 september 2026 te doen. Die deadline wordt echter een halfjaar opgeschoven, naar 1 maart 2027.
17 uur geleden