Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Arrestaties rond Wit-Russische mars voor ‘echte’ president

Arrestaties rond Wit-Russische mars voor ‘echte’ president

MINSK (ANP/AFP/DPA) - Wit-Russische veiligheidstroepen hebben zondag arrestaties verricht rond een mars voor oppositieleider Svetlana Tichanovskaja. Tienduizenden vinden met haar dat zij de echte president is en gingen in onder meer de hoofdstad Minsk de straat op voor een ‘inauguratie door het volk’.

De opkomst was andermaal enorm, met ditmaal ruim 100.000 betogers, verspreid over het land. Volgens de autoriteiten zijn er rond de 200 demonstranten opgepakt. In de oostelijke stad Gomel zette de politie traangas in om betogers uiteen te drijven, berichtte het Russische persbureau Tass.

De naar eigen zeggen herkozen president Alexandr Loekasjenko liet zich afgelopen week in het geheim beëdigen, terwijl er alom van wordt uitgegaan dat er verkiezingsfraude in het spel was. De naar Litouwen uitgeweken Tichanovskaja won volgens de oppositie de verkiezingen van 9 augustus.

Aanhoudingen

Ook op de vijftigste dag van protesten werden weer aanhoudingen verricht. De waterkanonnen en gewapende voertuigen staan weer klaar. Veel pleinen en winkelcentra waar demonstranten eerder bescherming zochten werden afgesloten. De demonstranten leken niet onder de indruk. "Sveta is onze president", schreeuwde ze in Minsk, en "Lang leve Belarus" of "Eto nash gorod" (Dit is onze stad).

Zaterdag werden ongeveer 150 mensen gearresteerd tijdens optochten waarin Loekasjenko werd opgeroepen te vertrekken. Diens regime heeft vrijwel alle bondgenoten van Tichanovskaja in de zogeheten Coördinatieraad gevangengezet of gedwongen het land te verlaten.

De raad heeft opgeroepen tot nieuwe verkiezingen. EU-landen hebben gezegd Loekasjenko’s herverkiezing niet te erkennen, maar aangekondigde sancties laten nog op zich wachten. De autocratische heerser heeft steun gezocht bij Rusland.

Meer uit Buitenland

Ook de paus is uitgenodigd voor Trumps vredesraad

VATICAANSTAD (ANP/AFP) - Paus Leo XIV heeft laten weten ook te zijn uitgenodigd voor de door de Amerikaanse president Donald Trump beoogde vredesraad. Het Vaticaan gaat de uitnodiging overwegen voordat een antwoord wordt verstuurd. Trump heeft zo'n zestig landen uitgenodigd. Er hebben twintig of misschien wel 25 landen ingestemd, aldus de Amerikaanse gezant Steve Witkoff.

18 minuten geleden
Kyiv: Zelensky is in Oekraïne, niet in Davos

KYIV (ANP/AFP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky is in Kyiv en niet in Davos. Dat meldt het presidentiële kantoor. President Trump suggereerde eerder in zijn toespraak op het World Economic Forum, dat momenteel plaatsvindt in die Zwitserse plaats, dat Zelensky "in het publiek zou kunnen zitten". Ook zei de Amerikaanse president dat hij de Oekraïense leider later op woensdag zou ontmoeten. Na zijn toespraak kwam hij daarop terug en noemde hij donderdag als de dag waarop hij Zelensky zou treffen.

54 minuten geleden
Parlement: EU moet noodplannen maken als VS troepen terugtrekken

STRAATSBURG (ANP) - De Europese Unie moet noodplannen maken om voorbereid te zijn op een eventuele terugtrekking van Amerikaanse troepen uit Europa, zo wil het Europees Parlement. Zo moeten concrete afspraken worden gemaakt over hoe lidstaten elkaar te hulp schieten als een EU-lidstaat militair wordt bedreigd. Hiertoe moet artikel 42.7 van het Europees Verdrag worden aangescherpt. Daarnaast moet een EU-troepenmacht worden gevormd.

1 uur geleden
Canada bestaat alleen bij gratie van de VS, zegt Trump

DAVOS (ANP) - Canada kan de Verenigde Staten maar beter wat dankbaarder zijn, waarschuwt de Amerikaanse president Donald Trump. "Canada bestaat dankzij de VS", zei Trump op het World Economic Forum. Hij reageerde op een veelgeprezen toespraak van de Canadese premier Mark Carney, die middelgrote landen opriep de krachten te bundelen om grootmachten van zich af te kunnen houden.

1 uur geleden
Inmiddels 43 lichamen geborgen na treinbotsing Andalusië

ADAMUZ (ANP) - Sinds de dodelijke treinbotsing zondag in Zuid-Spanje zijn uit de wrakstukken van de treinen 43 doden geborgen. Op twee lichamen na zijn alle stoffelijke resten geïdentificeerd, aldus de autoriteiten.

1 uur geleden
Zelensky bevestigt ontmoeting met Trump in Davos

KYIV (ANP/RTR) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft bevestigd dat hij zijn Amerikaanse ambtgenoot Donald Trump woensdag zal ontmoeten in Davos. In zijn toespraak op het World Economic Forum (WEF) dat momenteel plaatsvindt in die Zwitserse plaats, zei Trump al Zelensky woensdag te ontmoeten.

1 uur geleden
Europarlement laakt gebruik economische intimidatie door Trump

STRAATSBURG (ANP) - Het Europees Parlement laakt het gebruik van "economische intimidatie tegen Denemarken en andere EU-lidstaten" door de Amerikaanse president Donald Trump. Ook veroordeelt het de extra importheffingen die Trump oplegt aan EU-landen die militairen naar Groenland hebben gestuurd. Dat staat in een gezamenlijke verklaring die het Europees Parlement woensdag heeft aangenomen.

2 uur geleden