Arrestaties rond Wit-Russische mars voor ‘echte’ president
MINSK (ANP/AFP/DPA) - Wit-Russische veiligheidstroepen hebben zondag arrestaties verricht rond een mars voor oppositieleider Svetlana Tichanovskaja. Tienduizenden vinden met haar dat zij de echte president is en gingen in onder meer de hoofdstad Minsk de straat op voor een ‘inauguratie door het volk’.
De opkomst was andermaal enorm, met ditmaal ruim 100.000 betogers, verspreid over het land. Volgens de autoriteiten zijn er rond de 200 demonstranten opgepakt. In de oostelijke stad Gomel zette de politie traangas in om betogers uiteen te drijven, berichtte het Russische persbureau Tass.
De naar eigen zeggen herkozen president Alexandr Loekasjenko liet zich afgelopen week in het geheim beëdigen, terwijl er alom van wordt uitgegaan dat er verkiezingsfraude in het spel was. De naar Litouwen uitgeweken Tichanovskaja won volgens de oppositie de verkiezingen van 9 augustus.
Aanhoudingen
Ook op de vijftigste dag van protesten werden weer aanhoudingen verricht. De waterkanonnen en gewapende voertuigen staan weer klaar. Veel pleinen en winkelcentra waar demonstranten eerder bescherming zochten werden afgesloten. De demonstranten leken niet onder de indruk. "Sveta is onze president", schreeuwde ze in Minsk, en "Lang leve Belarus" of "Eto nash gorod" (Dit is onze stad).
Zaterdag werden ongeveer 150 mensen gearresteerd tijdens optochten waarin Loekasjenko werd opgeroepen te vertrekken. Diens regime heeft vrijwel alle bondgenoten van Tichanovskaja in de zogeheten Coördinatieraad gevangengezet of gedwongen het land te verlaten.
De raad heeft opgeroepen tot nieuwe verkiezingen. EU-landen hebben gezegd Loekasjenko’s herverkiezing niet te erkennen, maar aangekondigde sancties laten nog op zich wachten. De autocratische heerser heeft steun gezocht bij Rusland.
Meer uit Buitenland
OTTAWA (ANP) - Het Chinese hooggerechtshof heeft de terdoodveroordeling van de Canadees Robert Lloyd Schellenberg ongedaan gemaakt. Dat zei een woordvoerster van het Canadese ministerie van Buitenlandse Zaken. Volgens The New York Times, dat eerst over het nieuws berichtte, zal een nieuw proces volgen.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Voormalig Amerikaans vicepresident Kamala Harris heeft fel uitgehaald naar wat zij een "doofpotaffaire" noemde in het Witte Huis, nadat president Donald Trump een racistische video over Barack en Michelle Obama had gedeeld en later weer had verwijderd.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Het Amerikaanse ministerie van Defensie, door president Donald Trump het Ministerie van Oorlog genoemd, heeft alle banden met Harvard University verbroken. Het ministerie stopt met militaire trainingen, beurzen en certificaatprogramma's in samenwerking met de universiteit, meldt defensieminister Pete Hegseth in een video op X.
2 uur geledenPARIJS (ANP) - De Franse aanklagers voor financiële misdrijven hebben aan AFP laten weten dat ze een voorlopig onderzoek hebben geopend naar de voormalige minister van Cultuur Jack Lang en zijn dochter Caroline, na onthullingen in de Epstein-dossiers.
2 uur geledenMILAAN (ANP) - Vicepresident JD Vance van de Verenigde Staten is bij de openingsceremonie van de Winterspelen in stadion San Siro in Milaan met boegeroep ontvangen. Bij de entree van de grote equipe uit de Verenigde Staten met vlaggendrager Erin Jackson, de olympisch schaatskampioene op de 500 meter, kwam hij in beeld. Daarop waren boegeroep en gefluit te horen.
5 uur geledenMUSCAT (ANP/RTR/AFP) - Iran en de Verenigde Staten hebben hun eerste overleg sinds lange tijd beëindigd. Volgens de Iraanse minister van Buitenlandse Zaken is afgesproken door te gaan met de onderhandelingen over het Iraanse atoomprogramma.
7 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft een racistische video verwijderd met oud-president Barack Obama en diens vrouw Michelle als apen. Het bericht is niet meer te zien op Trumps spreekbuis Truth Social. Het Witte Huis verklaarde dat de beelden per ongeluk door een medewerker waren geplaatst.
9 uur geleden