Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Arrestaties bij verstoren speech VS-ambassadeur in Nijmegen

Arrestaties bij verstoren speech VS-ambassadeur in Nijmegen

NIJMEGEN (ANP) - Tijdens de jaarlijkse herdenking van het bombardement op Nijmegen hebben actievoerders van XR Justice Now de toespraak van de Amerikaanse ambassadeur Joe Popolo verstoord. De politie heeft negen mensen opgepakt wegens verstoring van de openbare orde, aldus een woordvoerder.

De stad staat dit weekend stil bij het Amerikaanse bombardement dat de stad 82 jaar geleden trof. Daarbij verloren achthonderd mensen het leven en raakten er duizenden gewond. Een groot deel van de binnenstad werd verwoest. Het bombardement ging de geschiedenis in als een vergissing, omdat het centrum van de stad niet het doelwit was.

De herdenking was buiten op het plein bij het stadhuis. Volgens de woordvoerster van burgemeester Hubert Bruls begon een aantal mensen tijdens de speech van Popolo "met spandoeken en mondeling" lawaai te maken.

'Valse geschiedschrijving'

In een verklaring stelt XR Justice Now dat ze met het protest "de huidige rol van de VS in het doden van onschuldige mensen over de hele wereld aankaarten".

De stad was destijds bezet door de Duitsers. De piloten waren op weg naar Duitsland maar moesten vanwege het slechte weer rechtsomkeer maken. Ze moesten, volgens opdracht, op zoek naar een ander geschikt doel (een zogeheten gelegenheidsdoel) en kozen voor het spoorwegemplacement in Nijmegen, om zo de Duitse wapentransporten tegen te houden. Toch werd ook het centrum zwaar getroffen.

XR Justice Now (onderdeel van Extinction Rebellion Nederland) noemt het "valse geschiedschrijving" dat het bombardement veelal een vergissing wordt genoemd. "We weten hoe belangrijk het is om een accuraat beeld te schetsen van dit soort daden om meer leed te voorkomen."

Meer uit Binnenland

Calandbrug dinsdagochtend nog dicht voor verkeer en scheepvaart

ROZENBURG (ANP) - De Calandbrug in het Botlekgebied bij Rotterdam is dinsdagochtend nog dicht voor verkeer en scheepvaart, laat een woordvoerder van ProRail maandagavond weten. Verkeer moet daardoor omrijden.

37 minuten geleden
Drie verdachten schietincident Nijmegen vrij, twee langer vast

NIJMEGEN (ANP) - Van de vijf verdachten die vorige week zijn aangehouden voor betrokkenheid bij een dodelijk schietincident in Nijmegen op 21 juli, zijn er drie vrijgelaten. Een 19-jarige verdachte uit Amsterdam en een minderjarige verdachte uit Hoorn zijn voorgeleid aan de rechter-commissaris en blijven veertien dagen langer in voorarrest. Dit meldt het Openbaar Ministerie.

5 uur geleden
30 jaar cel voor doden kleuter Dean, Romy W. krijgt voorwaarden

GENT (ANP) - Het hof van assisen in Gent heeft Dave De K. (39) veroordeeld tot een celstraf van dertig jaar voor het ontvoeren en doden van de Vlaamse kleuter Dean in januari 2022. Het lichaam van de 4-jarige Dean werd op 17 januari 2022 in Nederland gevonden in de bosjes van het voormalige werkeiland Neeltje Jans in Zeeland.

6 uur geleden
Stichting hoopt dat draagmoederschap normaler wordt door Jetten

DEN HAAG (ANP) - Dat premier Rob Jetten volgend jaar een kind krijgt met zijn partner Nicolás Keenan is "hartstikke mooi nieuws", zegt de voorzitter van Stichting Meer dan Gewenst, Arnoud Breitbarth. Die organisatie zet zich in voor lhbti+'ers met een gezin of kinderwens. "We hopen dat draagmoederschap hierdoor wat bekender en normaler wordt."

7 uur geleden
Bibliotheek Rotterdam toont verloren gewaand opvoedboek Erasmus

ROTTERDAM (ANP) - De Bibliotheek Rotterdam toont tijdens de komende Erasmusweek een boek van de filosoof dat lange tijd verloren werd gewaand. Het gaat om La civilité puerile, een Franse bewerking van Erasmus' handboek over goede manieren voor kinderen. Het boekje uit 1609 maakt nu onderdeel uit van de Rotterdamse UNESCO-Erasmuscollectie.

7 uur geleden
Calandbrug weer dicht na storing, oorzaak onduidelijk

ROZENBURG (ANP) - De Calandbrug in het Botlekgebied bij Rotterdam kampt weer met een storing. De brug is volgens ProRail sinds maandagochtend niet te gebruiken voor wegverkeer en ook scheepvaart kan niet onder de brug door. ProRail weet nog niet hoelang het herstel gaat duren.

8 uur geleden
Verdachte en slachtoffer Beek en Donk hadden een relatie

BEEK EN DONK (ANP) - De 56-jarige man die ervan wordt verdacht een vrouw om het leven te hebben gebracht in Beek en Donk, had een relatie met haar. Dat bevestigt de politie desgevraagd.

8 uur geleden