Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Arrestatiebevel voor Nicaraguaanse presidentskandidaat

Arrestatiebevel voor Nicaraguaanse presidentskandidaat

MANAGUA (ANP/DPA) - Er is woensdag een arrestatiebevel uitgevaardigd tegen de Nicaraguaanse oppositieleidster Cristiana Chamorro, een dag nadat ze had aangekondigd zich kandidaat te stellen voor het presidentschap. De dochter van voormalig president Violeta Chamorro wordt onder meer verdacht van het witwassen van geld, aldus het ministerie van Justitie.

Een rechtbank in de hoofdstad Managua heeft ook een verzoek van het openbaar ministerie ingewilligd om Chamorro te verbieden een openbaar ambt te bekleden en het land te verlaten, meldden lokale media op basis van een verklaring van de rechterlijke macht. Volgens haar broer, journalist Carlos Chamorro, heeft de "oproerpolitie" vijf uur lang het huis van de presidentskandidate doorzocht en haar uiteindelijk onder huisarrest geplaatst.

Bijna twee weken geleden zei het ministerie van Binnenlandse Zaken dat het een witwasonderzoek was gestart naar Chamorro wegens vermeende onregelmatigheden tussen 2015 en 2019 in het financieel beheer van de stichting die de naam van haar moeder draagt. Volgens een officiële verklaring heeft de stichting, die in februari moest sluiten vanwege wettelijke beperkingen op de financiering van maatschappelijke organisaties, "ernstig zijn verplichtingen geschonden" en zijn er "duidelijke tekenen van witwassen".

De beschuldiging tegen de presidentskandidate kwam twee dagen nadat de regering van president Daniel Ortega ook de juridische status van oppositiepartij PRD introk. Chamorro kondigde dinsdag aan dat ze zich kandidaat zal stellen voor het presidentschap namens een coalitie van oppositiepartijen. De verkiezingen worden in november gehouden.

De autoritaire regering van de voormalig revolutionair Ortega is sinds 2007 aan de macht. Zijn echtgenote Rosario Murillo is vicepresident van het land.

De regering is steeds harder gaan optreden tegen critici en onafhankelijke journalisten. Demonstraties in 2018 werden bloedig neergeslagen, met meer dan driehonderd doden en honderden arrestaties. Meer dan 100.000 mensen ontvluchtten Nicaragua sindsdien.

Meer uit Buitenland

Von der Leyen: Rusland tart diplomatie met aanvallen

BRUSSEL (ANP/RTR) - Voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen heeft op X kritiek geuit op "een van de langste en meest meedogenloze droneaanvallen tegen Oekraïne" door Rusland. "Terwijl Rusland diplomatieke inspanningen openlijk tart, blijven wij Oekraïne versterken."

1 uur geleden
Paus uit kritiek op Europese herbewapening

ROME (ANP/RTR) - Paus Leo XIV heeft kritiek geuit op Europese landen die meer geld uitgeven aan hun krijgsmacht. Hij zei tegen universiteitsstudenten in Rome dat de wereld "door oorlogen verminkt" raakt. Hij zei ook dat de term 'defensiebestedingen' eigenlijk niet goed is.

1 uur geleden
Deense koningin Margrethe in ziekenhuis met pijn op borst

KOPENHAGEN (ANP) - De Deense koningin Margrethe is donderdag opgenomen in het ziekenhuis met pijn op haar borst. Dat meldt het Deense hof op de officiële website. De koningin is "moe, maar ze houdt moed", aldus het koninklijk hof.

1 uur geleden
Britse minister stapt op: vertrouwen in Starmer verloren

LONDEN (ANP) - De Britse minister van Volksgezondheid Wes Streeting is opgestapt. Hij schrijft in zijn ontslagbrief niet langer vertrouwen te hebben in het leiderschap van premier Keir Starmer. Streeting wordt gezien als een potentiële uitdager van Starmer.

2 uur geleden
Abbas belooft op partijcongres nieuwe verkiezingen

RAMALLAH (ANP/AFP) - De Palestijnse president Mahmoud Abbas heeft in een toespraak op zijn partijcongres gezegd bereid te zijn om weer presidents- en parlementsverkiezingen te houden. Ook zei hij door te gaan met hervormingen binnen de Palestijnse Autoriteit.

2 uur geleden
Trump en Xi spreken bij staatsbanket van hoop op goede contacten

BEIJING (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump en de Chinese leider Xi Jinping hebben in hun toespraken bij een staatsbanket gezegd dat ze blijven werken aan nauwere banden. Volgens Xi kunnen Trumps doelen en de ontwikkeling van China goed samengaan.

4 uur geleden
Letse premier stapt op na crisis rond Oekraïense drones

RIGA (ANP/DPA/RTR) - De Letse minister-president Evika Siliņa treedt terug. In het land brak een politieke crisis uit nadat vorige week twee Oekraïense drones vanuit het Russische luchtruim Letland waren binnengevlogen.

5 uur geleden