Arnon Grunberg wint Johannes Vermeer Prijs 2022
DEN HAAG (ANP) - Arnon Grunberg is dit jaar de winnaar van de Johannes Vermeer Prijs, een staatsprijs voor de kunsten. De schrijver ontvangt de prijs wegens "zijn uitzonderlijke betekenis voor de Nederlandse kunsten", zo is dinsdag bekendgemaakt.
Gunay Uslu, staatssecretaris van cultuur en media, overhandigt de prijs op 16 november aan de auteur, bekend van boeken als Tirza, Blauwe maandagen, De man zonder ziekte en De Joodse messias. De jury roemt Grunberg vooral om zijn herkenbaarheid van schrijven. "Hij weet alle genres die hij beoefent zijn eigen volkomen herkenbare, veelvuldig geïmiteerde maar onnavolgbare, stem te geven. Na drie zinnen weet je dat hij aan het woord is, dat is een zeldzame kwaliteit", luidt het rapport.
De Johannes Vermeer Prijs wordt jaarlijks toegekend aan een Nederlandse kunstenaar. Het is voor het eerst dat de prijs naar een schrijver gaat. Grunberg krijgt met de prijs een geldbedrag van 100.000 euro, dat hij mag uitgeven aan een project op het gebied van zijn werk. Eerdere winnaars zijn onder anderen toneelregisseur Ivo van Hove, architect Rem Koolhaas, modeontwerpster Iris van Herpen en filmregisseur Alex van Warmerdam.
Meer uit Binnenland
HEDEL (ANP) - In delen van Hedel en Kerkdriel geldt vanaf woensdag 18.00 uur tot donderdagochtend 06.00 uur een veiligheidsrisicogebied, waar preventief gefouilleerd mag worden. Dit heeft burgemeester Antoine Walraven van Maasdriel, waar beide plaatsen onder vallen, besloten na eerdere ongeregeldheden de afgelopen jaren.
1 uur geledenEDE (ANP) - De 64-jarige man die op eerste kerstdag in Ede op een ruziënde groep mensen zou zijn ingereden, blijft veertien dagen langer in voorarrest. Een woordvoerster van het Openbaar Ministerie zegt dat de man uit Ede maandagochtend is voorgeleid bij de rechter-commissaris op verdenking van poging tot doodslag. De rechter besloot het voorarrest van de verdachte te verlengen.
2 uur geledenHILVERSUM (ANP) - De politie bereidt zich voor op een jaarwisseling als alle andere. Dat zegt de nationaal commandant jaarwisseling van de politie, Paul Entken. Er zijn geen signalen voor grote onrust of groepen die zich bewust tegen de politie willen keren. Komende jaarwisseling is naar verwachting de laatste waarop consumenten vuurwerk mogen afsteken. "We beseffen ons terdege dat dit jaar een bijzonder jaar kan zijn, maar we zien nog niet veel heel andere dingen dan andere jaren."
3 uur geledenHEEMSKERK (ANP) - De politie zoekt onder meer met een boot op het water van Park Scheybeeck in Beverwijk naar de vermiste Milan (16). De Oekraïense jongen raakte vorige week donderdag vermist in het nabijgelegen Heemskerk. Hij heeft een verstandelijke beperking en moeite met praten.
4 uur geledenHOUTEN (ANP) - De jaarwisseling verloopt op de meeste plaatsen droog, verwacht Weeronline. Lokaal kunnen buien voorkomen. Daarnaast is het veelal bewolkt, al komen ook wat opklaringen voor.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Op enkele snelwegen in het grensgebied met Duitsland is het maandagochtend druk, onder meer door grenscontroles. Ook zijn er vermoedelijk veel mensen op weg naar Duitsland om daar vuurwerk in te slaan, zegt een medewerker van ANWB Verkeersinformatie, hoewel hij een slag om de arm houdt.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Bij ongeregeldheden in de Amsterdamse wijk Floradorp heeft de politie zondagavond tien mensen aangehouden. Negen van hen zijn inmiddels weer op vrije voeten, de tiende verdachte zat maandagochtend nog vast, laat een woordvoerder van de politie weten. Hij wordt verdacht van brandstichting.
5 uur geleden