'Arnhemse flat waar fatale brand woedde was veilig'
ARNHEM (ANP) - De flat aan het Gelderseplein in Arnhem, waar op 1 januari van dit jaar een fatale brand woedde, was brandveilig. De bewoners van het grote, uit de jaren zestig van de vorige eeuw stammende gebouw zijn niet in gevaar geweest. Dat desondanks een vader en zijn zoontje om het leven zijn gekomen komt door brandstichting in de hal van de flat, waardoor gebruikers van de lift werden overvallen.
Dat concludeert Crisislab, een onderzoeksinstituut van de Radboud Universiteit in Nijmegen, dat op verzoek van flatbeheerder woningcorporatie Vivare onderzoek deed naar de brandveiligheid van het gebouw. Vivare beheert in de buurt van de betrokken flat nog meer vergelijkbare gebouwen.
Twee bankstellen in de hal van de flat vatten op oudejaarsavond vlam doordat er vuurwerk op was gelegd. Het Openbaar Ministerie eiste daarvoor vorige week 60 uur werkstraf tegen twee jongens van nu 13 en 14 jaar. Omdat er vanwege de jaarwisseling overal rook en kruitdamp hing, viel de brandlucht in de hal niet op. De banken waren illegaal in de hal achtergelaten.
Door het vuur overvallen
De twee slachtoffers en de moeder en dochter van het gezin, die op bezoek waren geweest op de bovenste verdieping van de flat, stapten nietsvermoedend in de lift. Beneden werden ze overvallen door het vuur. "De slachtoffers zijn er waarschijnlijk in geslaagd de liftdeur weer te sluiten. Daarna is de lift naar de derde etage gegaan." De liftkooi had zich ondertussen gevuld met giftige rook. "Als de banken er niet hadden gestaan, was deze brand niet mogelijk geweest." Stroomstoring in de lift lijkt de onderzoekers niet waarschijnlijk.
Volgens Crisislab voldeed het flatgebouw aan alle brandveiligheidseisen, waarbij wordt opgemerkt dat de wetgever in het Bouwbesluit onmogelijk rekening kan houden met brandstichting. Vivare neemt desondanks maatregelen. Zo krijgen alle flats een elektrische brandmelder. Er komen voorzieningen om verspreiding van rook te vertragen en op de begane grond komt er een extra vluchtdeur die rechtstreeks naar buiten voert. De Onderzoeksraad voor Veiligheid is nog bezig met een onderzoek naar de fatale brand.
Meer uit Binnenland
DÜSSELDORF (ANP/DPA) - De opvarende van cruiseschip Hondius die na aankomst op Schiphol woensdagavond naar Düsseldorf werd vervoerd, is daar aangekomen. De passagier wordt opgevangen in het academische ziekenhuis UKD in de Duitse stad.
2 uur geledenDÜSSELDORF (ANP) - De toestand van de opvarende van de MV Hondius die wordt opgevangen door het academische ziekenhuis UKD in Düsseldorf is "stabiel". Dat meldt de brandweer van de Duitse stad, die betrokken is bij het vervoer van de cruiseschippassagier van Schiphol naar Düsseldorf. Er zijn "geen symptomen van een infectie", aldus de brandweer in een verklaring.
7 uur geledenUSHUAIA (ANP/RTR/AFP) - Het Argentijnse ministerie van Gezondheid is van plan om knaagdieren te vangen in de buurt van de zuidelijke stad Ushuaia, de plek waar een of meerdere passagiers van het cruiseschip MV Hondius mogelijk het hantavirus hebben opgelopen. De Argentijnse autoriteiten willen de knaagdieren onderzoeken in hun zoektocht naar de oorsprong van het virus.
8 uur geledenLOOSDRECHT (ANP) - Een paar honderd mensen hebben woensdagavond gedemonstreerd tegen de komst van een noodopvang in Loosdrecht. Kamerleden Gidi Markuszower en Mona Keijzer waren hierbij ook aanwezig.
8 uur geledenIJSSELSTEIN (ANP) - In de geplande noodopvang voor asielzoekers in IJsselstein komen met name gezinnen te wonen. Het gaat om gezinnen en partners van statushouders die via gezinshereniging naar Nederland komen, meldt de Utrechtse gemeente woensdag.
8 uur geledenDEN BOSCH (ANP) - De demonstranten die de A59 bij Den Bosch blokkeerden, zijn de snelweg weer af. De weg daar is daarom weer vrijgegeven, meldt Rijkswaterstaat (RWS). Woensdagavond liepen zo'n 150 mensen de snelweg op in de rijrichting van Den Bosch naar Waalwijk omdat zij niet willen dat er een tijdelijke asielopvang voor jongeren in Engelen komt.
8 uur geledenSANTA CRUZ DE TENERIFE (ANP) - Het Spaanse ministerie van Binnenlandse Zaken denkt dat de overgebleven passagiers van de MV Hondius komende maandag kunnen worden geëvacueerd, schrijft de krant El País. De verwachting is nu dat het cruiseschip zaterdag aankomt op Tenerife, maar daar moeten de passagiers nog aan boord blijven tot ze twee dagen later worden opgehaald, staat in een verklaring.
8 uur geleden