Arnhemse cafés: Vitesse hoort bij de stad
ARNHEM (ANP) - Als Vitesse daadwerkelijk verdwijnt als profclub zal dat voor cafés in de Arnhemse binnenstad een grote verandering zijn. Niet alleen maken de wedstrijddagen een aanzienlijk deel van de omzet uit, ook hoort Vitesse volgens de cafés bij de stad. "We zijn er heel erg verdrietig om", zegt eigenaar van Café de Schoof Frank de Zoete.
De Schoof zit al meer dan veertig jaar op de Korenmarkt, midden in het uitgaansgebied van Arnhem. De kroeg zendt elke wedstrijd van Vitesse uit en zit in de weekenden dat de club speelt "bomvol" met supporters. Op zulke dagen komen er zeker honderd mensen na de wedstrijd naar De Schoof, zegt De Zoete. "Mensen zitten lekker buiten op het terras, met een biertje en een sigaretje de wedstrijd na te bespreken." Hij schat in dat het café op een wedstrijddag zo'n 30 procent van de omzet uit de Vitesse-fans haalt.
In een poging de club van de ondergang te redden, verkocht De Schoof een speciaal geel-zwart shotje waarvan de opbrengst naar Vitesse ging. De Zoete hoopte daarnaast dat een crowdfunding kon helpen, maar Vitesse blijkt een schuld van zo'n 19 miljoen euro te hebben. Toch hoopt De Zoete dat het alsnog goed komt met de club. "Het is een van de oudste clubs van Nederland."
Wedstrijddagen bepalend voor omzet
Ook eigenaar Wouter Janssen van Sportsbar 't Huys even verderop hoopt "enorm" op een positieve afloop. Bij 't Huys komen sommige mensen al twintig jaar voorafgaand aan de thuiswedstrijden. "Ze komen binnen en hoeven niks te zeggen, hun vaste drankje staat al koud." Na de wedstrijd komen mensen altijd weer terug, want iedereen is allang gewend aan een verliezend Vitesse. "Na een verliespartij is niemand chagrijnig."
Voor Janssen zijn de supporters op een wedstrijddag "bepalend" voor de omzet. Voor het voortbestaan van zijn kroeg vreest hij niet, want 't Huys zendt allerlei sportwedstrijden uit. Het verdwijnen van de club zou evengoed "verschrikkelijk" zijn. Vitesse is volgens Janssen "cruciaal voor de identiteit van de stad. Voetbal kan mensen samenbrengen."
Sfeer in de stad
Ook voor 't Taphuys, aan het Jansplein, is de omzet die Vitesse-fans op wedstrijddagen opleveren niet zo groot dat het einde van de profclub problemen oplevert. Wel noemt floormanager Stijn van Marrewijk het "heel zonde" als de licentie verdwijnt. Het café zendt alle wedstrijden uit op een tv. "Iedereen die hier werkt, is voor Vitesse. Vooral als Vitesse het goed deed was het altijd heel gezellig in de stad."
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - DPG Media verlengt het project waarbij jaarlijks 5000 gratis krantenabonnementen worden verstrekt aan mensen met een laag inkomen. Aanleiding is onderzoek van Hogeschool Windesheim, waaruit blijkt dat deelnemers zich door de abonnementen beter geïnformeerd en meer betrokken voelen bij de samenleving.
7 minuten geledenWARFFUM (ANP) - In het Groningse Warffum zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag 45 asielzoekers opgevangen, meldt het Rode Kruis. Dat is minder dan een nacht eerder, toen er 82 mensen in de nachtopvang sliepen. Volgens een woordvoerster van het Rode Kruis wijst het lagere aantal er vermoedelijk op dat meer mensen zijn doorgestroomd naar andere opvanglocaties.
52 minuten geledenOSS (ANP) - De politie heeft zaterdagochtend vroeg een 35-jarige Nederlandse man uit Oss opgepakt voor mogelijke betrokkenheid bij de dood van een 47-jarige man uit Berghem. Een 33-jarige man die eerder vrijdag in Berghem werd opgepakt, geldt niet langer als verdachte.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het scenario waarin Moerdijk blijft bestaan, is "nadrukkelijker" in beeld gekomen bij het kabinet. Staatssecretaris Jo-Annes de Bat (Klimaat en Groene Groei) meldt in een Kamerbrief dat hij de optie overweegt dat "een kleinere uitbreiding van het haven- en industriecluster Moerdijk wordt gerealiseerd". Als hiervoor wordt gekozen, hoeft het Noord-Brabantse dorp niet te verdwijnen om plaats te maken voor de uitbreiding van het haven- en industriegebied en grootschalige energieprojecten.
12 uur geledenDE BILT (ANP) - Voor het oosten van het land is code oranje afgegeven vanwege zware onweersbuien die plaatselijk kunnen voorkomen. Het KNMI meldt dat er bij de buien kans is op grote hagelstenen, zware windstoten en veel regen in korte tijd.
17 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Een groep van zes mensen heeft vernielingen aangericht bij de Mevlana Moskee in Rotterdam-West. Dat gebeurde op het moment dat er in het gebouw mensen aanwezig waren, meldt de politie.
18 uur geledenDE BILT (ANP) - In heel Nederland geldt vrijdagmiddag en -avond code geel vanwege de kans op zware onweersbuien. In de loop van de avond trekken de zwaarste buien volgens het KNMI naar Duitsland weg.
19 uur geleden