
Arnhem verbiedt koranverbranding uit vrees voor wanordelijkheden
ARNHEM (ANP) - Burgemeester Ahmed Marcouch van Arnhem heeft de voorgenomen koranverbranding zaterdag in zijn stad verboden. Pegida-voorman Edwin Wagensveld had die actie op het Jansplein in het stadscentrum aangekondigd, nadat een eerdere poging om het voor moslims heilige boek te verbranden in januari was uitgelopen op rellen met tegendemonstranten.
Marcouch nam woensdag het besluit de actie te verbieden om wanordelijkheden te voorkomen, aldus de gemeente. Er zou ook sprake zijn van een terroristische dreiging rond de betoging. De politie zegt zelfs bij de inzet van een zeer grote politiemacht de veiligheid niet voldoende te kunnen garanderen. Er was al informatie waaruit bleek dat er oproepen zijn gedaan om een aanslag te plegen in Nederland. Die richtte zich de laatste dagen concreet en speciaal tegen Pegida Nederland om de aangekondigde verbranding, aldus Marcouch.
De laatste dagen circuleerden op sociale media steeds meer oproepen om te komen demonstreren tegen de koranverbranding. Volgens de politie had dat een "aanzuigende en mobiliserende werking". Marcouch deed een oproep aan imams, moskeebestuurders en ouders om jongeren te bewegen thuis te blijven voor hun eigen veiligheid. "Maar nu kan ik de openbare orde en veiligheid niet meer garanderen, ook niet voor onze inwoners en ondernemers", aldus de Arnhemse burgemeester. "Daarom moest ik de aangekondigde manifestatie wel verbieden, hoezeer ik ook betreur dat daarmee het grondrecht op demonstreren geweld wordt aangedaan, ook als het om een walgelijke en giftige bijeenkomst gaat."
Wagensveld heeft aangekondigd dat hij toch naar Arnhem wil komen. "Dan zet je het leger maar in", schrijft hij op X. Maar hij komt de stad niet in, zegt Marcouch. De politie controleert zaterdag op alle in- en uitgangswegen rond Arnhem. Zodra Wagensveld zich vertoont, wordt hij aangehouden. Dat geldt ook voor Pegida-aanhangers. In het Arnhemse centrum houdt de politie daarnaast mogelijke groepjes tegendemonstranten scherp in de gaten.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Een paar honderd mensen protesteren zondagmiddag tegenover station Den Haag Centraal tegen de NAVO-top. De demonstranten staan in de volle zon. "Een warm welkom. Of eigenlijk: een heet welkom", zegt een van de organisatoren.
17 minuten geledenVLISSINGEN (ANP) - Een 44-jarige man uit Vlissingen is overleden aan zijn verwondingen nadat hij was neergeschoten in een supermarkt in Vlissingen. Reanimatie mocht niet meer baten, meldt de politie.
1 uur geledenVLISSINGEN (ANP) - Bij een conflict met meerdere personen in een supermarkt in Vlissingen is geschoten. Een man raakte zwaargewond, meldt de politie op X. De politie heeft een verdachte aangehouden. Het slachtoffer wordt gereanimeerd, zegt een woordvoerder van de politie.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De politie kijkt "zeer tevreden" terug op het verloop van het Festival op de Ring in Amsterdam zaterdag, zegt een woordvoerster zondag. Er zijn tijdens het evenement twee aanhoudingen verricht.
4 uur geledenHILVERSUM (ANP) - De NOS zendt zondagochtend extra journaals uit in verband met de Amerikaanse aanvallen op nucleaire installaties in Iran. De nieuwsbulletins worden vanaf 09.00 uur uitgezonden op NPO 1. Daardoor vervallen enkele herhalingen, laat de NPO weten.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft Nederlanders in Iran en andere landen in het Midden-Oosten gewaarschuwd voor escalatie van het conflict tussen Israƫl en Iran na de aanvallen van de VS op Iraanse nucleaire installaties.
7 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Ruim 200.000 mensen hebben zaterdag een bezoek gebracht aan het Festival op de Ring in Amsterdam, dat volgens de organisatie zonder grote incidenten lijkt te zijn verlopen. "Op de meeste plekken was het druk maar beheersbaar", aldus een woordvoerder. Alleen de "highway rave" van Audio Obscura werd tijdelijk stilgelegd, omdat het daar zo druk werd dat mensen over de hekken klommen.
15 uur geleden