Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Arnhem herdenkt Slag om Arnhem en operatie Market Garden

Arnhem herdenkt Slag om Arnhem en operatie Market Garden

ARNHEM (ANP) - De stad Arnhem herdenkt zaterdag en zondag voor het eerst sinds twee jaar weer groots de Slag om Arnhem. De slag was onderdeel van operatie Market Garden op 17 september 1944. Door coronabeperkingen kon de afgelopen jaren niet overal publiek bij aanwezig zijn. Op de Ginkelse Heide bij Ede worden de luchtlandingen nagespeeld.

Op zaterdag zijn er zogeheten paradroppings van de Parachute Group Holland, die uit een Dakota-transportvliegtuig springen dat ingezet is geweest bij Market Garden in 1944. Ook doet het Pathfinders-peloton van de Luchtmobiele Brigade een vrije val. Of de parachutisten springen hangt af van het weer. De organisatie bepaalt dit ter plekke. Het springen kan ook verplaatst worden naar een eerder of later tijdstip.

Verder kunnen bezoekers naar de Airborne-markt, kunnen ze militaire voertuigen bekijken en zijn er korte muziekoptredens van de Regimentsfanfare Garde Grenadiers en Jagers.

Zondag is een herdenking op de Airborne Begraafplaats Oosterbeek waar gesneuvelde militairen van de Slag liggen. Dat is Brits grondgebied en wordt onderhouden door de organisatie Commonwealth Wargraves.

De Slag om Arnhem was een van de grootste luchtlandingsoperaties ooit. Het offensief was onderdeel van de Operatie Market Garden in 1944. Toen begonnen geallieerde troepen aan een groot opgezet en gewaagd offensief om de grote rivieren in Nederland over te steken. Het offensief werd in 1977 verfilmd in A Bridge Too Far.

Troepen rukten over land op via Eindhoven in de richting van Nijmegen en Arnhem. Drie luchtlandingsdivisies moesten bruggen bij Grave, Nijmegen en Arnhem in handen krijgen, maar het plan mislukt, omdat de Duitse tegenstand heftiger was dan verwacht en er logistieke tegenslagen waren. Ook waren de verliezen groot. 18.000 geallieerde militairen kwamen om, werden krijgsgevangen gemaakt of raakten gewond. Wel werd een deel van Noord-Brabant bevrijd.

Omroep Gelderland zendt beide dagen een livestream uit van de herdenking.

Meer uit Binnenland

Concerten Ye in Arnhem kunnen doorgaan, rapper mag blijven

AMSTERDAM (ANP) - De concerten van de Amerikaanse rapper Ye in GelreDome in Arnhem komende zaterdag en maandag mogen doorgaan. Dat is de uitkomst van een kort geding in de rechtbank in Amsterdam dat het Centraal Joods Overleg (CJO) had aangespannen. De voorzieningenrechter ziet op dit moment geen concrete aanwijzingen dat de komst van Ye, ook wel Kanye West, een gevaar is voor de openbare orde.

8 uur geleden
AOb: examenuitslag van meer dan 56.000 vmbo-leerlingen dag later

DEN HAAG (ANP) - Meer dan 56.000 vmbo-leerlingen moeten door een technische fout een dag langer wachten op de uitslag van het praktijkdeel van hun examen. Dat is "onwijs vervelend" voor de leerlingen en zorgt voor extra werk voor docenten, zegt bestuurder Kim van Strien van de Algemene Onderwijsbond (AOb).

10 uur geleden
Ye al voor kort geding over inreisverbod in Nederland gearriveerd

AMSTERDAM (ANP) - Rapper Ye, ook bekend als Kanye West, is voor de behandeling van het kort geding over zijn mogelijke inreisverbod al naar Nederland gekomen. Dat bevestigt Anis Boumanjal, de advocaat van de organisator van zijn aankomende concerten in Arnhem. Het kort geding wordt woensdagmiddag behandeld in de rechtbank van Amsterdam.

12 uur geleden
Arib hamert op belang waarheidsvinding in corona-enquête

DEN HAAG (ANP) - Oud-Kamervoorzitter Khadija Arib vreest dat de parlementaire enquête corona, waarin zij als getuige is opgeroepen, te veel draait om vooruitkijken en lessen leren voor de toekomst. "Prima, maar ik mis de nadruk op waarheidsvinding, op verantwoording afleggen", zei zij aan het einde van haar openbare verhoor.

12 uur geleden
College Rechten van de Mens: ON! discrimineerde met vacaturetekst

UTRECHT (ANP) - Volgens het College voor de Rechten van de Mens heeft omroepvereniging Ongehoord Nederland (ON!) zich schuldig gemaakt aan discriminatie. Dat oordeelde het onafhankelijke mensenrechteninstituut woensdag naar aanleiding van een vacaturetekst die de omroep in 2024 plaatste.

13 uur geleden
Iraans regime nog 'stevig' in het zadel, aldus minister Berendsen

DEN HAAG (ANP) - Ondanks de aanvallen van de Verenigde Staten en Israël zit het Iraanse regime nog "stevig" in het zadel. Dat zei minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA) woensdag in een Kamerdebat over de situatie in Iran. Er is verder "geen enkele aanwijzing" dat het bewind een gematigdere koers gaat varen.

13 uur geleden
Berendsen: deel ambassadepersoneel binnenkort terug naar Iran

DEN HAAG (ANP) - Minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA) hoopt dat een deel van het ambassadepersoneel "binnenkort" terug kan gaan naar de Iraanse hoofdstad Teheran. De Nederlandse ambassademedewerkers werden begin maart tijdelijk verplaatst naar de Azerbeidzjaanse hoofdstad Bakoe.

14 uur geleden