Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Arnhem herdenkt Slag om Arnhem en operatie Market Garden

Arnhem herdenkt Slag om Arnhem en operatie Market Garden

ARNHEM (ANP) - De stad Arnhem herdenkt zaterdag en zondag voor het eerst sinds twee jaar weer groots de Slag om Arnhem. De slag was onderdeel van operatie Market Garden op 17 september 1944. Door coronabeperkingen kon de afgelopen jaren niet overal publiek bij aanwezig zijn. Op de Ginkelse Heide bij Ede worden de luchtlandingen nagespeeld.

Op zaterdag zijn er zogeheten paradroppings van de Parachute Group Holland, die uit een Dakota-transportvliegtuig springen dat ingezet is geweest bij Market Garden in 1944. Ook doet het Pathfinders-peloton van de Luchtmobiele Brigade een vrije val. Of de parachutisten springen hangt af van het weer. De organisatie bepaalt dit ter plekke. Het springen kan ook verplaatst worden naar een eerder of later tijdstip.

Verder kunnen bezoekers naar de Airborne-markt, kunnen ze militaire voertuigen bekijken en zijn er korte muziekoptredens van de Regimentsfanfare Garde Grenadiers en Jagers.

Zondag is een herdenking op de Airborne Begraafplaats Oosterbeek waar gesneuvelde militairen van de Slag liggen. Dat is Brits grondgebied en wordt onderhouden door de organisatie Commonwealth Wargraves.

De Slag om Arnhem was een van de grootste luchtlandingsoperaties ooit. Het offensief was onderdeel van de Operatie Market Garden in 1944. Toen begonnen geallieerde troepen aan een groot opgezet en gewaagd offensief om de grote rivieren in Nederland over te steken. Het offensief werd in 1977 verfilmd in A Bridge Too Far.

Troepen rukten over land op via Eindhoven in de richting van Nijmegen en Arnhem. Drie luchtlandingsdivisies moesten bruggen bij Grave, Nijmegen en Arnhem in handen krijgen, maar het plan mislukt, omdat de Duitse tegenstand heftiger was dan verwacht en er logistieke tegenslagen waren. Ook waren de verliezen groot. 18.000 geallieerde militairen kwamen om, werden krijgsgevangen gemaakt of raakten gewond. Wel werd een deel van Noord-Brabant bevrijd.

Omroep Gelderland zendt beide dagen een livestream uit van de herdenking.

Meer uit Binnenland

Slachtoffer explosie Nieuwkuijk laat verdachten letselfoto's zien

DEN BOSCH (ANP) - De vrouw die haar rechterbeen is verloren door een zware explosie in haar woning in het Brabantse Nieuwkuijk heeft in de rechtbank in Den Bosch de drie verdachten geconfronteerd met foto's van het letsel dat ze in november 2024 opliep.

37 minuten geleden
Verdachte zorgverlener Wierden twee weken langer vast

WIERDEN (ANP) - Een 29-jarige vrouw die maandag is aangehouden op verdenking van onder meer poging tot moord op drie cliƫnten bij een zorginstelling in het Overijsselse Wierden, blijft twee weken langer vastzitten. Dat heeft de rechter-commissaris donderdagmiddag besloten. De vrouw werkte bij de zorglocatie en wordt ervan verdacht insuline te hebben toegediend aan cliƫnten die dat niet nodig hadden. Daardoor zouden de bloedsuikerwaarden bij deze bewoners zijn gedaald naar levensgevaarlijke waarden.

59 minuten geleden
Franse staatsonderscheiding voor drie leden Het Nationale Ballet

AMSTERDAM (ANP) - Drie leden van Het Nationale Ballet hebben een Franse staatsonderscheiding gekregen. Ted Brandsen, Olga Smirnova en Alexei Ratmansky zijn benoemd tot Chevalier de l'ordre des Arts et des Lettres (Ridder in de Orde van Kunst en Letteren), meldt Het Nationale Ballet.

1 uur geleden
Kwart miljoen ingezameld voor herstel Vondelkerk Amsterdam

AMSTERDAM (ANP) - Bij Stadsherstel in Amsterdam is 250.000 euro opgehaald voor het herstel van de Vondelkerk. Het monumentale gebouw van architect Pierre Cuypers ging in de nieuwjaarsnacht in vlammen op. De oorzaak is nog niet vastgesteld.

1 uur geleden
Vanaf donderdagavond code geel in deel van het land wegens ijzel

DE BILT (ANP) - Omdat het door ijzel plaatselijk glad kan worden, heeft het KNMI vanaf het einde van de donderdagavond code geel uitgeroepen voor de provincies Noord-Holland, Flevoland, Gelderland en Overijssel. Dat duurt tot in de zeer vroege vrijdagochtend.

2 uur geleden
Vermeende opdrachtgever explosie Nieuwkuijk ontkent betrokkenheid

DEN BOSCH (ANP) - Een van de drie verdachten die terechtstaan voor een explosie bij een woning in het Brabantse Nieuwkuijk, ontkent alle betrokkenheid. De vermeende opdrachtgever Othman H. (32) uit Den Bosch verklaarde donderdag in de rechtbank in Den Bosch niets met de explosie te maken te hebben.

2 uur geleden
Criminelen spreiden hun risico om drugs Europa in te smokkelen

SCHIPHOL (ANP) - Door intensiever toezicht van overheden lijken drugscriminelen aan risicospreiding te doen, concludeert de douane donderdag bij de presentatie van de jaarcijfers op Schiphol. Zo proberen zij drugs via verschillende havens vanuit landen in Zuid-Amerika Europa binnen te krijgen en worden de verdovende middelen ook op verschillende manieren verstopt.

2 uur geleden