'Armoedebestrijders zien toename vraag naar voedsel door corona'
ROSMALEN (ANP) - Armoedebestrijders zien vanwege de coronacrisis het aantal hulpaanvragen voor levensmiddelen flink toenemen. Dat concludeert Stichting Armoedefonds na een inventarisatie onder tientallen organisaties voor armoedebestrijding. De ondervraagden denken dat in de zomer het aantal mensen dat hulp nodig heeft nog verder zal toenemen, vanwege meer faillissementen.
Sommige armoedebestrijdingsorganisaties zien stijgingen van hulpaanvragen voor voedsel tot bijna 100 procent, aldus de stichting. "De toename komt vooral van de groep tweeverdieners van wie het contract van één van hen niet is verlengd, van mensen uit de horeca met een nulurencontract en van zzp'ers", zegt directeur Jacco van den Essenburg van Stichting Burgerinitiatief Woudenberg.
Volgens een andere organisatie, stichting IDO in Lelystad, hangt de forse toename samen met het hamstergedrag in supermarkten. "De afgelopen weken verdwenen de huismerken als eerste uit de supermarkt", vertelt IDO-directeur Veerle Rooze. "Toen mensen ineens noodgedwongen aan de A-merken moesten, ontstond er bij ons een stijging. Sommigen kunnen zich dat eenvoudigweg niet veroorloven." Voor de coronacrisis stonden er circa 130 mensen bij de stichting geregistreerd die regelmatig voor een maaltijd langskomen, nu zijn het er 234.
Kleding
Ook hulpaanvragen voor bijvoorbeeld kleding of leermiddelen zijn in opmars, toont het onderzoek. Sommige organisaties zien meer aanvragen voor laptops voor kinderen, om school op afstand te kunnen volgen. De stijgingen van hulpaanvragen die niet zijn gerelateerd aan voedsel, zijn in de afgelopen weken met 5 tot 10 procent toegenomen.
Een op de vijf Nederlanders zag zijn inkomen in maart dalen als gevolg van de coronacrisis, toont eerder onderzoek van het Nationaal Instituut voor Budgetvoorlichting (Nibud). Een op de drie huishoudens verwacht de komende maanden moeilijk rond te kunnen komen.
Meer uit Binnenland
DE BILT (ANP) - In de noordelijke helft van het land kan het verkeer in de nacht van vrijdag op zaterdag plaatselijk last hebben van dichte mist, aldus het KNMI. In de loop van de nacht neemt de kans hierop vanuit het zuiden af.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet heeft 5,7 miljoen euro betaald voor de kunstroof in het Drents Museum van begin vorig jaar. Toen werd onder meer een gouden helm uit Roemenië gestolen. Dat meldt demissionair minister Gouke Moes (Onderwijs, Cultuur en Wetenschap, BBB) in een brief aan de Tweede Kamer.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Na een jaar controles zijn 530 mensen bij de grens geweigerd. Tussen 9 december 2024 en 8 december 2025 werden 143.960 mensen en 35.380 voertuigen gecontroleerd door de Koninklijke Marechaussee. 250 mensen werden aangehouden aan de grens, schrijft demissionair minister David van Weel van Asiel en Migratie in een brief aan de Tweede Kamer.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland is niet genegen de toetredingseisen voor Oekraïne tot de EU te versoepelen, zei demissionair minister David van Weel (Buitenlandse Zaken, VVD) vrijdag. Het plan waaraan de Europese Commissie zou werken om Oekraïne een lichte variant van het EU-lidmaatschap toe te kennen zodat Oekraïne snel kan toetreden, is hem niet bekend, zei Van Weel na afloop van de ministerraad. De huidige toetredingscriteria zijn voor Nederland heilig.
12 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft vrijdag veertien jaar cel en tbs met dwangverpleging geëist tegen de 46-jarige Mels van B. uit Barendrecht voor het jarenlang ernstig seksueel misbruiken van jonge meisjes.
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Wie met oud en nieuw nog vuurwerk wil afsteken, moet daar in verenigingsverband toestemming voor vragen aan de gemeente. Per vergunning mogen maximaal acht mensen vuurwerk afsteken. Er geldt een minimumleeftijd van 16 jaar en er moeten altijd minstens twee volwassenen bij zijn. Geen van de afstekers mag onder invloed zijn van alcohol of andere middelen.
12 uur geledenUTRECHT (ANP) - Tientallen getroffen bewoners van Utrecht zijn na de grote explosie in het centrum naar het gemeentelijk informatiepunt gekomen in het stadhuis. Ze werden daar toegesproken door burgemeester Dijksma, die hen een hart onder de riem stak.
12 uur geleden