
Armenië wil snel met Rusland praten over bescherming
JEREVAN (ANP/AFP) - Armenië, dat is verwikkeld in een gewapend conflict met Azerbeidzjan, wil met Rusland in gesprek over bescherming. De Armeense premier Nikol Pasjinian stuurt aan op spoedoverleg met de Russische president Vladimir Poetin over "wat voor hulp de Russische federatie kan bieden aan Armenië om zijn veiligheid te garanderen", meldt het ministerie van Buitenlandse Zaken van Armenië.
Het conflict tussen ex-Sovjetrepublieken Armenië en Azerbeidzjan laaide eind september op. Het draait om de bergachtige regio Nagorno-Karabach. Dat gebied maakt volgens de internationale gemeenschap deel uit van Azerbeidzjan, maar wordt bestuurd door Armeense separatisten. De strijdende partijen stemden de afgelopen weken herhaaldelijk in met een wapenstilstand, maar het geweld ging daarna gewoon door. Er zouden zeker 1200 doden zijn gevallen.
Rusland heeft een militaire basis in Armenië en een defensieverdrag met dat land. Er is vastgelegd dat Moskou de Armeniërs te hulp moet komen bij een aanval op hun grondgebied. Die afspraak heeft volgens de Russische regering echter geen betrekking op Nagorno-Karabach. Pasjinian zou in zijn brief aan Poetin hebben benadrukt dat de strijd steeds dichter bij de grenzen van zijn land wordt gevoerd. Hij stelde ook dat buurland Azerbeidzjan steun krijgt van Turkije.
Het Russische ministerie van Buitenlandse Zaken liet weten dat "noodzakelijke bijstand" geboden zal worden als de strijd zich verplaatst naar Armeens grondgebied. Het departement riep de twee partijen ook op de gevechten onmiddellijk te beëindigen.
Meer uit Buitenland
BRASILIA (ANP/AFP) - De Amerikaanse gezant in Brazilië moet zich melden bij het Braziliaanse ministerie van Buitenlandse Zaken om uitleg te geven over de uitspraken van Donald Trump maandag. De Amerikaanse president Donald Trump noemde de vervolging van de rechts-populistische oud-president Jair Bolsonaro een heksenjacht. De Amerikaanse ambassade had het daarna ook over een "politieke vervolging".
5 uur geledenDOHA (ANP/RTR) - Hamas zegt bereid te zijn tien gijzelaars vrij te laten bij een staakt-het-vuren met Israël. Volgens de Palestijnse militante beweging verlopen de onderhandelingen momenteel moeizaam en zou dat komen door Israëlische "koppigheid".
6 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten hebben sancties opgelegd aan Francesca Albanese, de VN-rapporteur voor de mensenrechten in de bezette Palestijnse gebieden. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken ,Marco Rubio, schrijft op X dat zij daarmee gestraft wordt voor haar "onwettige en schandalige pogingen" om Israëlische en Amerikaanse functionarissen en individuen te laten vervolgen.
7 uur geledenSEOUL (ANP/RTR) - Een Zuid-Koreaanse rechtbank heeft opnieuw een arrestatiebevel uitgevaardigd tegen de afgezette president Yoon Suk-yeol wegens de militaire noodtoestand van december, bericht persbureau Yonhap. De politicus zat eerder bijna twee maanden vast in verband met het onderzoek naar de noodtoestand die hij uitriep.
7 uur geledenLOS GATOS (ANP) - De hitserie Queer Eye van Netflix stopt na tien seizoenen. Deadline meldt dat de laatste reeks binnenkort op de streamingdienst te zien is.
7 uur geledenJERUZALEM (ANP/AFP) - Volgens de Israëlische legerleider Eyal Zamir zijn in de Gazastrook nu de "juiste omstandigheden" gecreëerd voor een deal met Hamas. Hij stelt dat die Palestijnse militante beweging nu dusdanig verzwakt is dat er gepraat kan worden over een overeenkomst over de vrijlating van de gijzelaars.
7 uur geledenSTRAATSBURG (ANP) - Het Europees Hof voor de Rechten van de Mens gaat de verkiezingsuitsluiting van Marine Le Pen niet terugdraaien. De Franse rechts-nationalistische politica werd eerder dit jaar veroordeeld voor het sjoemelen met EU-geld en lijkt daardoor niet te kunnen meedoen aan de volgende presidentsverkiezingen. Het hoger beroep in die zaak loopt nog, maar Le Pen hoopte dat het Europese hof in de tussentijd de verkiezingsuitsluiting zou schrappen.
9 uur geleden