Armenië wendt zich tot Rusland in conflict Nagorno-Karabach
JEREVAN/BAKOE (ANP/DPA/RTR) - Armenië wendt zich tot Rusland voor hulp in het opnieuw opgelaaide grensconflict met Azerbeidzjan om de regio Nagorno-Karabach als dat verder escaleert. De Armeense ambassadeur in Moskou zegt tegen het Russische persagentschap Interfax dat een Russische militaire basis in Gjoemri, zo'n 120 kilometer ten noorden van hoofdstad Jerevan de belangrijkste veiligheidsfactor in de regio is.
Kremlinwoordvoerder Dmitri Peskov riep Armenië en Azerbeidzjan maandag al op de vijandelijkheden onmiddellijk te staken, maar een einde lijkt vooralsnog niet in zicht. De regering van Nagorno-Karabach meldde maandag dat er die dag aan zijn kant nog eens 26 doden zijn gevallen waarmee het totaal daar op 89 doden kwam. Azerbeidzjan meldde negen doden, waaronder burgers. Aan beide kanten zijn talloze gewonden gevallen.
De gevechten escaleerden maandag doordat beide kanten elkaar met raketten en artillerie bestookten. De internationale gemeenschap drong maandag aan op een staakt-het-vuren en een hervatting van onderhandelingen. Rusland heeft zich als bemiddelaar opgeworpen in de strijd tussen de twee voormalige Sovjetrepublieken.
Rusland heeft minstens tot 2044 een verdrag met Armenië, waaronder Rusland in de zuidelijke Kaukasus voor vrede en rust dient te zorgen. Volgens Interfax zijn 3500 Russische soldaten in Gjoemri en Jerevan gestationeerd. De Russen hebben onder meer een tankbataljon, tientallen gevechtsvliegtuigen en raketafweersystemen in Armenië.
De Russische troepen zijn onder meer verantwoordelijk voor de grensbewaking. Toen Armenië en Azerbeidzjan in de jaren negentig oorlog voerden, stond Rusland aan Armeense kant. Armenië moet het grotendeels van Russische steun hebben voor zijn verdediging. In tegenstelling tot het verarmde Armenië, heeft het olierijke Azerbeidzjan een modern uitgerust leger.
Sinds zondag zijn na ongeveer 26 jaar wapenstilstand weer gevechten uitgebroken in en rond Nagorno-Karabach. Azerbeidzjan heeft sinds de oorlog in de jaren negentig herhaaldelijk aangekondigd de bergregio weer te willen heroveren. Armenië ziet het op zijn beurt als een historisch onrecht dat toenmalig Sovjetleider Josef Stalin de regio, die hoofdzakelijk door christelijke Armenen wordt bevolkt, ooit aan het overwegend Islamitische Azerbeidzjan toebedeelde.
Armenië beschuldigt het Azerbeidzjaanse leger van grootschalige aanvallen in het zuiden en het noordoosten van Nagorno-Karabach. De parlementsvoorzitter van de afvallige regio stelt dat de Azeri's en hun bondgenoot Turkije de oorlog vooral voeren om de autoritaire Azerbeidzjaanse president Ilham Aliyev in het zadel te houden.
Meer uit Buitenland
LONDEN (ANP/RTR) - Uitspraken van de miljardair Jim Ratcliffe over migratie hebben in het Verenigd Koninkrijk tot ophef geleid. De mede-eigenaar van Manchester United verklaarde dat zijn land is "gekoloniseerd door immigranten". Premier Keir Starmer reageerde verontwaardigd en zei dat Ratcliffe zijn excuses moet aanbieden.
17 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - Duitsland wil bij de NAVO niet alleen de meeste generaals, maar ook de hoogste militair adviseur van secretaris-generaal Mark Rutte leveren. Het steeds actievere Europese zwaargewicht heeft zijn legerchef voorgedragen als voorzitter van de 32 NAVO-topmilitairen.
24 minuten geledenRIJKHOVEN (ANP) - De EU moet haar bedrijven beschermen tegen oneerlijke concurrentie, zei voorzitter van de EU-leiders António Costa. Grote bedrijven moeten groeien, "want we hebben sterke bedrijven nodig om te kunnen concurreren op de wereldmarkt". Dat zei hij voor het begin van de informele bijeenkomst van EU-regeringsleiders over concurrentiekracht in kasteel Alden Biesen in Vlaanderen.
27 minuten geledenDHAKA (ANP/RTR/AFP/DPA) - In Bangladesh staan donderdag lange rijen bij stembureaus bij de eerste landelijke verkiezingen sinds de opstand van 2024. De veiligheidsdiensten hebben meer dan 950.000 agenten en militairen ingezet om te waken over het goede verloop van de stembusgang.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - NAVO-landen in de buurt van Rusland hoeven niet te vrezen dat de versterkingen voor het Noordpoolgebied ten koste gaan van de verdediging van de oostflank, verzekert NAVO-topman Mark Rutte. "De NAVO is zo sterk dat we het allebei kunnen doen."
1 uur geledenBARCELONA (ANP) - In de Spaanse regio Catalonië ligt het openbare leven stil door het noodweer dat het lagedrukgebied Nils brengt. Media melden windvlagen van meer dan 115 kilometer per uur en spreken over mogelijk het ergste noodweer in de afgelopen twintig jaar. Even ten noorden van Barcelona zijn windsnelheden van 140 kilometer per uur gemeten.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Het VK levert nieuwe luchtverdedigingsraketten en -systemen aan Oekraïne, met een waarde van meer dan 500 miljoen pond (ruim 574 miljoen euro). Dat heeft de Britse minister John Healey in Brussel aangekondigd. Het VK doet dat om Oekraïne te beschermen tegen Poetins "brute aanvallen op energiecentrales en woningen", zei Healey.
2 uur geleden