Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Armenië weert door Rusland geleide militaire oefening

Armenië weert door Rusland geleide militaire oefening

JEREVAN (ANP/RTR/AFP) - Armenië wil dit jaar geen gastheer zijn voor militaire oefeningen van het door Rusland geleide defensiebondgenootschap (CSTO) van zes voormalige Sovjetrepublieken. De Armeense premier Nikol Pasjinian gaf met die aankondiging uiting aan zijn groeiende frustratie over Moskou. Het is onder de huidige omstandigheden "onredelijk" deze oefeningen in Armenië te laten plaatsvinden, zei Pasjinian.

De regeringsleider hekelde in november dat de alliantie zijn land in september onvoldoende had beschermd toen er gevechten uitbraken tussen Armenië en Azerbeidzjan rond de enclave Nagorno-Karabach, waarbij ruim tweehonderd doden vielen. Hij trok toen in het bijzijn van de Russische president Vladimir Poetin het nut van de CSTO in twijfel. Pasjinian noemde het destijds deprimerend dat het CSTO-lidmaatschap van Armenië Azerbeidzjan niet heeft afgeschrikt.

Hij zei dinsdag geen kritiek te hebben op de Russische vredeshandhavers die rond Nagorno-Karabach zijn ingezet. Wel is hij bezorgd omdat zij er niet in zijn geslaagd de enige weg die Armenië verbindt met de overwegend etnisch-Armeense enclave te heropenen. Deze Lachin-corridor werd vorige maand geblokkeerd door Azerbeidzjanen die zichzelf identificeerden als milieuactivisten. De blokkade kan volgens Armenië leiden tot een humanitaire crisis in de regio.

Naast Rusland en Armenië maken Belarus, Kazachstan, Tadzjikistan en Kirgizië deel uit van de alliantie. Rusland geldt als de dominante speler binnen de groep.

Meer uit Buitenland

Poetin in nieuwjaarstoespraak: Rusland zal de oorlog winnen

MOSKOU (ANP/AFP) - Rusland zal de oorlog in Oekraïne winnen. Dat zei president Vladimir Poetin in zijn jaarlijkse nieuwjaarstoespraak, die traditioneel kort voor het ingaan van het nieuwe jaar op televisie wordt uitgezonden. Het oostelijkste deel van Rusland, het schiereiland Kamtsjatka, ging om 13.00 uur Nederlandse tijd als eerste gebied in Rusland het nieuwe jaar in. Later wordt de toespraak uitgezonden in de tien andere tijdzones die Rusland beslaat.

51 minuten geleden
Xi herhaalt in nieuwjaarstoespraak wens om Taiwan in te lijven

BEIJING (ANP/AFP) - In zijn nieuwjaarstoespraak tot het Chinese volk heeft president Xi Jinping zijn lof uitgesproken voor zijn landgenoten en hun inzet voor China en de Chinese belangen. Ook zei hij dat China zich wil blijven inzetten voor "wereldvrede en het bouwen van een gemeenschap met een gedeelde blik op de toekomst van de mensheid". Xi: "Laten we voorwaarts treden, moedig, vitaal en energiek als paarden, en vechten voor onze dromen en ons geluk."

1 uur geleden
EU laakt Israëlische maatregelen tegen hulporganisaties

BRUSSEL/JERUZALEM/GENÈVE (ANP/AFP) - Eurocommissaris Hadja Lahbib heeft beklemtoond dat Israëlische maatregelen tegen niet-gouvernementele organisaties die actief zijn in de Gazastrook "vitale hulp" aan de belegerde strook zullen blokkeren.

2 uur geleden
Kallas: Russische bewering aanval Poetins woning is afleiding

BRUSSEL (ANP/AFP) - De Russische bewering dat Oekraïne drones heeft afgevuurd op de woning van president Vladimir Poetin is een "opzettelijke afleiding" van de vredesinspanningen, schrijft EU-buitenlandchef Kaja Kallas op X.

2 uur geleden
Japanse vrouwelijke parlementsleden willen meer toiletten

TOKIO (ANP/AFP) - Bijna zestig vrouwelijke parlementsleden in Japan, onder wie premier Sanae Takaichi, hebben een petitie ingediend waarin ze pleiten voor meer toiletten in het parlementsgebouw. Bij de afgelopen verkiezingen is het aantal vrouwelijke politici flink gestegen, maar het aantal toiletten blijft in vergelijking ver achter.

3 uur geleden
Justitie VS heeft nog meer dan 5 miljoen pagina's Epstein-files

WASHINGTON (ANP/RTR) - Het Amerikaanse ministerie van Justitie moet naar eigen zeggen nog 5,2 miljoen pagina's doornemen uit de Epstein-files. Daarvoor zijn vierhonderd juristen extra nodig die vanuit andere ministeries te hulp moeten schieten. Het ministerie rekent op vrijwilligers die thuis kunnen werken. Het hele proces gaat een groot deel van januari in beslag nemen.

6 uur geleden
Taiwan meldt terugtrekking Chinese oorlogsbodems

TAIPEI (ANP/AFP) - Chinese oorlogsbodems die betrokken waren bij militaire manoeuvres in onder meer de Straat van Taiwan, hebben zich volgens de kustwacht van het eiland teruggetrokken uit de territoriale wateren van Taiwan. De manoeuvres lijken voorbij te zijn, meldt Taipei. China bevestigt de militaire oefeningen "succesvol te hebben afgerond".

6 uur geleden